Проблема: триває кампанія, спрямована на захист унікального високогірного хребта Свидовець. Унікальність хребта полягає у найбільших річних опадах на території усієї України, зберіганню снігового покриву до червня місяця та наявності десятків озер та озерець льодовикового походження, які, не дивлячись на малі розміри, не пересихають ніколи. Це найвологіше місце в Українських Карпатах, де бере свій початок р. Тиса. Через важко доступність хребет Свидовець зазнав найменшого антропогенного впливу, порівняно з іншими хребтами, і є дуже цінним осередком зростання та проживання кількох десятків червонокнижних видів рослин і тварин, унікальних для України. Хребет Свидовець має визначне значення для формування мікроклімату усієї області, зокрема східної її частини.

Саме на цій території планується будівництво гірськолижного мегакурорту «Свидовець», який займатиме площу 1,4 тис. га і вміщатиме ціле високогірне туристичне місто на 22 тис. туристів та 5 тис. обслуговуючого персоналу. Курорт передбачає будівництво готелів, СПА-салонів, басейнів, спортзалів, супермаркетів, клубів, мережі доріг, ліній електропередач та злітно-посадкової смуги.

Для будівництва курорту буде вилучено з держлісфонду і вирубано 800 га високогірного лісу, який сьогодні має особливо важливе захисне водорегулююче та протиерозійне значення.

Туристичне місто потребуватиме велику кількість води та енергії (електричної та теплової), продукуватиме каналізаційні стоки та ТПВ. За своїм розміром це туристичне місто у 2 рази буде більшим, ніж найбільше місто Рахівського району – м. Рахів.

Повна трансформація нині природного та малозміненого високогірного хребта матиме непередбачувані наслідки для Східного Закарпаття, зокрема для усього Рахівського району. В умовах зміни клімату це ресурсозатратний та енергозатратний курорт буде причиною не лише вимирання субальпійської та альпійської флори та фауни, але й кліматичних змін та їх важких наслідків, як зниження водності, тривалість засух та часті руйнівні паводки.

Більше про кампанію на сайті www.freesvydovets.org

Тривалість кампанії: 2017 рік – по сьогодні.

Результат: ГО «Екосфера» долучилась до кампанії у 2017 році. Суть цієї кампанії полягає у приверненні уваги до проблеми міжнародної спільноти. За цей час створено коаліцію громадських організацій, науковців та експертів для захисту Свидовця. БФ «Екологія-Право-Людина» у 2018 році виграла суд в Обласному адміністративному суді в Ужгороді проти Рахівської та Тячівської районних державних адміністрацій. Так судом були скасовані детальні плани територій через порушення процедури громадського обговорення цих документів. Пізніше Апеляційний суд у Львові скасував рішення першої інстанції. Зараз справа знаходиться у Верховному суді. Її не розглядають вже другий рік.

Тим часом були проведені громадські розслідування щодо можливих корупційних зв’язків тогочасної обласної влади у Закарпатській області та власників ТОВ «Скорзонера», яка виявила бажання розширити ГК «Буковель» у бік Свидовця. Характерно, що і ДПТ під курорт, і Оцінка впливу на довкілля цього проекту не здійснювались за кошти ТОВ «Скорзонера».

У 2019 році за допомогою фахівців ГО «Екосфера» здійснювалось вивчення рубок у ДП «Ясінянське ЛМГ», за рахунок високогірних лісів якого повинен будуватись курорт.

Кампанія триває.

Author