Коли інтереси громади та інтереси лісгоспу сходяться в одному лісі…

ENG В кінці листопада 2017 року до ГО «ЕКОСФЕРА» звернулись представники громади м. Ужгорода з повідомленням про проведення вибірково-санітарної рубки в дубово-грабовому лісі на території Ужгородського лісництва Ужгородського ДЛГ (квартал 10 – на площі 14,8 га, квартал 11 – на площі 8,5 га). Це територія Оноківської сільської ради, однак цей ліс географічно примикає до адміністративної межі міста Ужгорода, формуючи його «приміське кільце» зелених насаджень. Ця ж група мешканців міста Ужгорода, яка представляє спільноти «Ужгородський велосипедний клуб» та «Асоціація пішого туризму» опублікувала відповідні фотографії рубки в групі «Ужгород» у соціальній мережі Facebook.

Суть незадоволення рубкою полягала в тому, що

1) саме вздовж цієї території пролягали чемпіонські траси змагань різного рівня з гірського велоспорту, а також спортивного орієнтування та радіопеленгування;

2) цей ліс є активно відвідуваний ужгородцями й виконує рекреаційно-оздоровчу роль для міста (фактично функцію лісопаркової зони), оскільки у самому місті не вистачає площ зелених зон згідно з державними будівельними нормами.

Трелювальною технікою було зруйновано частину велосипедної траси, була проведена рубка дубів, які мали значення для визначення трас високої складності, що викликало велике обурення у спортсменів та любителів гірського велосипеду.

Оприлюднена інформація про рубку у лісів в районі «Шахта» викликала великий резонанс у громаді міста, а також у регіональній пресі. Ситуація висвітлювалась на сторінках Інтерне-видань, а також на телебаченні (21-й Канал – репортаж http://www.21tv.info/?p=12874, БТ «Тиса-1» – репортаж з місця рубки та передача в студії https://www.youtube.com/watch?v=meOlyrY6OgM&feature=youtu.be&t=1423).

Розуміючи, що рубка оформлена згідно із законодавством, 4 грудня 2017 року ми направили звернення в Ужгородський ДЛГ, в якому просили налагодити діалог з ужгородською громадою і провести консультації згідно з вимогами критеріїв 4.4-4.5. стандарту лісової сертифікації FSC.

Дирекція Ужгородського ДЛГ відреагувала на звернення дуже швидко й 12 грудня було здійснено спільний виїзд на лісосіку. Після консультацій з активістами від громади міста Ужгорода 20 грудня дирекцією Ужгородського ДЛГ було прийняте рішення зупинити рубку дерев у цьому лісі, про що було повідомлено громаду міста через офіційну сторінку Ужгородсткого ДЛГ у мережі Facebook.

27 січня 2018 року до ГО «ЕКОСФЕРА» знову звернулись члени Ужгородського велосипедного клубу та Асоціації піших туристів з інформацією про те, що рубку дубів у кварталах 10-11 відновлено. Ця інформація також оприлюднена на особистих сторінках активістів у мережі Facebook https://www.facebook.com/TheRunningPilgrims/videos/vb.1268471153261161/1580965735345033/?type=2&theater&comment_id=1581885308586409&notif_t=feedback_reaction_generic&notif_id=1517216880322853,

https://www.facebook.com/TheRunningPilgrims/posts/1580032518771688. Соціальне напруження зростає, дирекція Ужгородського ДЛГ жодних пояснень не дає.

Принагідно зауважимо, що під час нашого спільного з працівниками Ужгородського ДЛГ особистого огляду лісосіки 12 грудня 2017 року у кварталі 10/4 та у кварталі 11/4 було виявлено:

1) рубку дубів без ознак пошкодження гниллю, тобто валку цілком здорових дерев;

2) сухостій чи впавши дерева на ділянці залишалися, тобто в першу чергу забирали товарну деревину;

3) валка лісу була проведена непрофесійно, в результаті чого було пошкоджено багато інших дерев, які в результаті також були зрубаніж. Про цей факт ми не повідомляли Державну екологічну інспекцію у Закарпатській області, оскільки в грудні конфлікт з лісгоспом було, наче, вичерпано, інтереси громади Ужгорода були задоволені);

4) вимітка дерев під рубку була зовсім свіжою, тобто, здійснена не весною, коли на деревах було листя і лісопатологи бачили, що «крона дерев суха» (саме так поінформували працівники лісового господарства про вимітку дерев громадських активістів на лісосіці), а у кінці листопада, коли листя на деревах не було. За свідченнями активістів, які постійно відвідують цей ліс, а також мешканців житлового масиву, який межує з лісом, дерев з сухою кроною у цьому лісі не було.

До цього хочемо додати, що ГО «ЕКОСФЕРА» є підписантом Меморандуму про взаєморозуміння та співробітництво з питань лісової сертифікації між Закарпатським ОУЛМГ, Національним представництвом FSC в Україні, Дунайсько-Карпатською програмою WWF, екологічними НГО та соціально й екологічно відповідальними деревообробними та лісозаготівельними підприємствами Закарпаття (Ужгород, 15 червня 2016 року). За цим Меморандумом Закарпатське ОУЛМГ разом з підпорядкованими йому лісогосподарськими підприємствами бере на себе зобов’язання:

1.2. Забезпечити підготовку й оприлюднення інформації щодо планів лісоуправління, повідомлень про екологічні та соціальні наслідки лісогосподарських заходів…

1.13. Здійснювати санітарне, лісопатологічне обстеження та призначення санітарно-оздоровчих заходів у відповідності до чинних нормативно-правових актів із залученням незалежних фахівців, представників неурядових організацій, ЗМІ, сільських та селищних рад за їхнім бажанням

1.14. Оголошувати належним чином у медіа про проведення відповідних обстежень та відведення деревостанів у рубку з розміщенням на сайті та запрошенням до участі в роботі таких комісій зазначених вище представників.

 

Громада Ужгорода пильно стежить за цим інцидентом У середу 31 січня відбудеться пікетування Закарпатського ОУЛМГ в Ужгороді.

Posted in ПЕРІОДИКА.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *