Підсумки 2017 року

Ну, що ж… Вже 2018 рік розпочався… ЕКОСФЕРА має нові плани, готує нові проекти. Та наразі хочеться підбити підсумки 2017 року, поглянути на вже зроблене та порадіти успішно завершеній діяльності.

Отже, у 2017 році ми зміцнили свою співпрацю з Ужгородською міською радою у напрямку підвищення енергоефективності.  Саме у цьому році в результаті нашої співпраці Ужгороді твердо став на шлях енергоефективності: 1) умісті здійснено реорганізацію структури виконкому міської ради, створено відділ енергоефективності та тарифі, сворено дві посади енергоменеджерів та впроваджено систему муніципального енергоменеджменту. Тепер всі енерговитрати у бюджетній сфері під контролем та ретельним аналізом; 2) місто почало розробляти План дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату до 2030 року. Цей документ обіцяє бути прогресивним та дієвим. Про це ми подбаємо у 2018 році, коли розробка ПДСЕРК буде завершено й прийнято Ужгородською міською радою.

У 2017 ми провели дві сесії тренінг-курсу для муніципальних енергоменеджерів для 10 міст України. Працівники міських рад, які відповідають за енергоефективність міст мали можливість ознайомитись із законодавчими змінами у сфері енергетики, пов’язаними з підписанням Україною Угоди про асоціацію з ЄС, познайомитись один з одним, познайомитись з кращими експертами у сфері енергетики в країні, обмінятись досвідом та спланувати нові проекти та стратегії. Робота велась у рамках проекту та мережі громадських організацій, які працюють у сфері сталої енергетики в України – CLEEN.

 

У 2017 був для нас важливим та важким у протистоянні з ГЕС-забудовниками, які планували будівництво каскаду із 6 МГЕС на р. Ріка та 8 МГЕС на р. Тересва. Обидві річки є об’єктами Смарагдової мережі України й будь-яка діяльність, яка впливатиме на природний гідрологічний режим річок, є забороненою. ЕКОСФЕРА увійшла в коаліцію громадських активістів та місцевих громад Хустщини, якій через судовий процес вдалося відстояти недоторканність р. Ріка. При цьому громади сіл, розташованих у долині р. Ріка на Хустщині, проявили високу активність та готовність захищати свою річку. Таку ж наполегливість у захисті р. Тересва проявили і громади с. Біловарці та с. Ганичі на Тячівщині. Наразі ми віримо, що річку Тересву вдасться відстояти повністю. Та кампанія проти будівництва малих та міні ГЕС на річках Закарпаття, які становлять особливу природну цінність «СТОП хаотичній забудові гірських річок Карпат!» #STOP_МГЕС_КарпатиАдвокаційна кампанія проти малої гідроенергетики у Карпатах ведеться з 2012 року коаліцією громадських організацій Закарпаття “Форум екологічного порятунку Закарпаття”, правозахисників та місцевих громад.

 

У 2017 році завершилась довга й виснажлива кампанія за збереження зелених зон м. Ужгорода, під назвою #Кірпічка. Ця адвокаційна кампанія велась з 2010 року, активна фаза почалась у 2015 році, коли коригуваннями генплану було заплановано забудову парку Перемоги та інших зелених зон міста. Тоді ж народилася громадська ініціатива Кірпічка, яка об’єднала громадські організації та місцевих активістів. У 2017 році кампанія зайшла у свою заключну стадію, коли до вимог зберегти цілісною територію парку Перемоги, додались ще території зелених зон на пл. Б. Хмельницького та на розі вулиць 8-го Березня та Можайського. На грудневій сесії Ужгородської міської ради було прийняте рішення про відмову інвесторам в оренді цих зелених зон, які повинні були забудуватись житловими комплексами та торгівельними центрами. Зараз громада міста отримала шанс створити на цих територіях парк Перемоги з озером та 2 сквери.

У 2017 році взяла активну участь у проведенні Майстерні міста Ужгорода, провівши відкриті лекції та майстер-класи з питань вертикального озеленення міста з використанням верби та пермакультури. В Ужгородській міській дитячій лікарні було створено альпійську гірку за участі дітей-пацієнтів лікарні. У відкритих лекціях взяли учать фахівці з Відня та Львова.

у 2017 році ЕКОСФЕРА провела чергову Міжнародну літню школу на тему «Пермакультура в урбосередовищі» у с. Нижнє Селище, де було створено аромаклумби та будиночок для комах. У МЛШ взяли участь 15 молодих людей з усієї України, а також фахівці з Відня (Австрії).

У 2017 році ЕКОСФЕРА стала традиційним партнером Управління молоді та спорту Закарпатської ОДА у проведенні Міжнародного молодіжного фестивалю «Краса навколо нас».

У 2017 році ЕКОСФЕРА вступила в нову адвокаційну кампанію захисту гірського хребта Свидовець від будівництва туристичного мегаполісу “Свидовець”, який має стати розширенням гірськолижного курорту “Буковель”. Кампанію провадить громадська ініціатива #Free_Svydovets.

У 2017 році в співпраці з журналісткою ІА «Голосу Карпат» провели журналістські розслідування у сфері ведення лісового господарства у сертифікованих держлісгоспах Закарпаття, зокрема відповідності стандарту FSC, а також журналістські розслідування у сфері будівництва МГЕС на річках Закарпаття, пов’язані з корупційними сферами та порушенням природоохоронного законодавства.

У 2018 році ми продовжимо свою діяльність у сфері екології та охорони довкілля у рамках окреслених напрямків нашої роботи.

Posted in ПЕРІОДИКА.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *