Жовтень 2017

Енергоефективна громада: можливості для локальних змін

Протягом 5-6 жовтня в Ужгороді відбувалась друга сесія тренінг-курсу для муніципальних енергоменеджерів. В Ужгород приїхали 20 енергоменеджерів з великих та малих міст України, експертів з розвитку громад, а також представники громадських організацій, які працюють з муніципальними енергоменеджерами у своїх містах. Організаторами цієї події стали Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, ГО “Екоклуб” (м. Рівне) та ГО “Екосфера” (м. Ужгород).

Головною тематикою тренінг-курсу осінньої сесії було законодавство у сфері енергоефективності. Протягом останніх років, на вимогу Угоди про асоціацію України з ЄС, Верховна Рада України прийняла пакет «енергетичних» законів, частина яких вже з нового року вступить в силу. Мова йде про ЗУ «Про комерційний облік комунальних послуг», ЗУ «Про енергоефективність будівель» та ЗУ «Про Фонд енергоефективності». Тренер цієї сесії Андрій Желєзний з неурядової організації НЕЦУ (м. Київ) чітко розклав по полицях, які нові обов’язки та нові можливості з’явились у споживачів та органів місцевого самоврядування відповідно до цих законів. Також цей експерт представив якісний аналіз того, наскільки нове українське законодавство у сфері енергетики вдалось апроксимувати з європейським.

Про нові можливості для органів місцевого самоврядування щодо підвищення енергоефективності будівель бюджетної сфери розповідав Дмитро Сакалюк з ГО «ЕкоКлуб» (м. Рівне). Мова йшла передусім про енергосервісні контракти, які регулюються законом України «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації». В Україні вже є успішні приклади укладання таких енергосервісних контрактів, що й було висвітлено на тренінгу. Окрім цього Дмитро Сакалюк розповів також про існуючі державні, міжнародні та приватні фонди, кошти яких можна залучати для підвищення енергоефективності у містах та селах.

 

Варто зазначити, що на сьогодні Ужгород – єдине місто у Закарпатті, яке ступило на шлях до визначення себе, як енергоефективного міста. В Ужгороді впроваджена система енергоменеджменту, яка полягає у щоденному моніторингу енерговитрат (електроенергія, природний газ, вода) в будівлях бюджетної сфери (заклади освіти, охорони здоров’я, культури, будинок міськради) через програмне забезпечення «Енергобаланс». Також у 2016 році місто стало підписантом Угоди Мерів – європейської ініціативи, учасники якої декларують скорочення викидів вуглекислого газу до 2020 року на 20 %, а до 2030 року на 30 %, а також розробку плану адаптації міста до змін клімату. Вже сьогодні Ужгород працює над розробкою свого основного стратегічного документу у сфері енергетики – Плану дій зі сталого енергетичного розвитку міста. На початок 2018 року очікується, що Ужгород стане повноправним членом «елітного енергетичного клубу» європейських міст – Угоди Мерів, затвердивши сесією міської ради цей документ.

Posted in Новини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *