природоохоронна журналістика

 

ПРИРОДООХОРОННА ЖУРНАЛІСТИКА

“Зелена” журналістика – напрямок, який не так давно з’явився у вітчизняних ЗМІ. Для його популяризації на теренах Карпатського регіону у 2001 році ми започаткували періодичне видання – науково-популярний екологічний журнал “ЕКОСФЕРА”, який видавався щоквартально. На сторінках цього видання презентувалось широке коло проблем довкілля регіону, країни та світу очима відомих фахівців та науковців України. Науково-популярний екологічний журнал «ЕКОСФЕРА» видавався, переважно, за власні кошти членів організації та пожертв місцевого бізнесу. Через брак коштів у 2004 році видання припинило своє існування.

З 2003 по 2006 рік нами видавався інформаційно-аналітичний часопис “ГРОМАДА”, спрямований на питання сталого розвитку громад та територій. Тут також публікувались консультації юриста організації з важливих питань регіонального розвитку та місцевого самоврядування. Це також був щоквартальник, він видавався за кошти UCAN / ISC у рамках проекту «Захистимо Карпати зусиллями громади», що провадився нашою організацією у рамках дії великого проекту «Мережа громадянської дії в Україні».

У 2005 році нами видавався тижневик “Ужгород – місто сад?”, на сторінках якого розглядались актуальні питання екології міста Ужгорода. Багато уваги приділялось питанням розвитку зеленої архітектури міста, стану та збереженню зелених зон, стану повітряного басейну міста та причинам забруднення повітря.

З 2001 по 2005 рік на регіональному телебаченні ЗОДТРК за нашої участі виходила в ефір щотижнева екологічна телепередача “ЕКОГРАМА”. А протягом 2008-2009 років ЕКОСФЕРА працювала над створенням циклу телепередач на природоохоронну тематику різного формату разом з журналістами регіонального каналу «Тиса-1».

Впродовж 2000-2010 років ми регулярно співпрацюємо з молодіжною редакцією державного радіо у передачах Екофон”, “На зрізі” та “Резонанс” з радіожурналістом та ведучою Світланою ТРОХИМЕНКО.

У 2002 році ЕКОСФЕРА організувала й провела регіональну конференцію молодих журналістів-екологів, у якій взяли участь студенти журфаків Ужгорода та Львова. Матеріали конференції опубліковані у брошурі «Збережімо разом довкілля краю!»

У 2005 році ЕКОСФЕРА брала участь у робочій групі “Довкілля та ЗМІ”, ініційованій БФ «Зелене досьє» (м. Київ) у рамках Зеленої платформи.  

Сьогодні ЕКОСФЕРА у напрямку екологічної журналістики працює у таких напрямках:

1. Проведення прес-турів у «гарячі» точки Карпатського регіону, створюючи інформаційний привід для всеукраїнської журналістики.

Протягом 2005-2008 років нами було проведено ряд прес-турів у ті регіони Закарпатської області, де існували гострі екологічні проблеми. Прес-тури слугували дієвими механізмами адвокаційних кампаній, які провадила ЕКОСФЕРА, й спиряли вирішенню існуючих проблем.

Так, наприклад, після проведення прес-туру та появу публікацій про проблему у національних ЗМІ (газета «День», «Голос України», «Поступ», «Високий Замок», ТБ «5-й канал» у с. Поляна Свалявського району у 2005 році була припинена нелегальна рубка дубового лісу.

Прес-тури для іноземних журналістів з Німеччини та Швейцарії у с. В. Бакта у 2005-2006 роках прискорило вивіз речовини «Премікс» за межі села, а у 2010 році й остаточно за межі країни.

Прес-тур в НПП «Синевир» у 2008, коли незаконним рішенням Закарпатської обласної ради було анексовано частину національного парку з державної у комунальну власність, породив також ряд публікацій у газетах «Селянська правда», «Новая», «Вечерние вести» та новинах ТК «ТОНІС». В результаті анексовану частину національного парку було повернено у державну власність.

Foto1PA030202

2.Проведення прес-конференцій з актуальних проблем стану довкілля сьогодення, у Закарпатській області зокрема, та для висвітлення найважливіших питань розвитку громадянського суспільства загалом.

У цьому напрямку ми працюємо у рамках участі в Мережі неурядових організацій “Закарпаття – третє тисячоліття”. Ми регулярно проводимо прес-конференції, через які інформуємо журналістів області про нашу позицію стосовно різних проблем довкілля області, а також про роботу, яку ми ведемо для їх вирішення. Темою таких прес-конференцій також є питання стану та розвитку громадянського суспільства у Закарпатті та існуючі ініціативи у рамках діяльності Мережі громадських організацій області “Закарпаття – третє тисячоліття” заради досягнення поставленої мети.

Press-centreZakarpattyaPress-centreZA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Надання освітньо-навчальних послуг молодим журналістам, які пишуть на екологічну тематику, через проведення тренінг-курсів з екологічної журналістики.

Програма «Школа молодого журналіста-еколога» стартувала у 2005 році. Першими учасниками спеціальних тренінгових навчань та прес-турів стали 15 молодих журналістів в усієї України – зі Львова, Києва, Херсону, Харкова, Миколаєва, АР Крим. Троє з них – з Миколаєва, Харкова та АР Крим – були також стипендіатами ЕКОСФЕРИ й проводили журналістські розслідування у сфері охорони довкілля.

Seminar3

Програма триває і ми у постійному пошуку її спонсорів.

 

За час нашої роботи у напрямку розвитку екологічної журналістики в Україні фінансово та морально нас підтримували Посольство США в Україні, WWF-DCP (Австрія), управління у справах молоді і спорту Закарпатської ОДА, Закарпатська ОДТРК. 

Posted in Екожурналістика.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *