Батарська транскордонна польдерна система розташована на Затисянщині у межиріччі річок транскордонних річок Тиса та Тур. Основою цієї осушувальної системи є каналізована річка Батар.
Річка Ботар бере свій початок на пд.-зх. схилі Авашських гір у верхів’ях біля с. Новоселиця (Виноградівський р-н), біля селища Вилок впадає в р. Тиса. Довжина річки 53 км. Площа басейну р. Ботар 345 км2. При виході на рівнину річка, окрім пониззя, майже повністю піддана каналізації, зокрема, на пн.-зх. окраїні с. Дюла від річки бере початок канал Новий Ботар, який на пн.-сх. окол. с. Пийтерфолво впадає в. Тиса. Втім, в пониззі, на відтинку пропонованому до резервування, ділянка р. Ботар збережена в природному стані, з характерними меандрами русла та невеликою, обмеженою дамбами, заплавою. В заплаві збереглися мочарі, заплавні луки, невеликі водойми-стариці та водойми штучного походження – копанки. Останні розташовані, переважно, у підніжжі дамбового насипу. В літню пору в період меженей русло річки на рівнинній частині пересихає, перетворюючись в каскад роз’єднаних невеличких калюж-водойм, які в окремі роки можуть також майже повністю пересихати. Сьогодні це, можливо, єдина і остання ділянка збереженого природного русла малої річки та її заплавного комплексу на всій рівнинній території Закарпаття.
В 1960-1980 роках на території України було побудовано більшу частину відкритої сітки (каналів), гідротехнічних споруд, 6 міжгосподарських та декілька внутрігосподарських насосних станцій для подачі води на зрошення сільськогосподарських угідь. Система займає площу 19,6 тис.га, площа осушення, проведеного гончарним дренажем двобічного регулювання, – 15,3 тис.га. Згідно програми гідрогеолого-меліоративного моніторингу на системі проводиться комплекс робіт за гідрогеологічними, інженерно-геологічними, гідрохімічними, ґрунтово-хімічними показниками з метою забезпечення раціонального використання земельних і водних ресурсів, виявлення причин їх незадовільного стану і своєчасного виконання заходів з запобігання деградації ґрунтів та шкідливій дії вод, збереження родючості ґрунтів, охорони вод і земель від забруднення.
Територія проекту: Виноградівський район, Затисянщина – територія Батарської транскордонної польдерної системи
Мета: комплексне використання води в Батарській осушній системі та захист населення від паводків
Результати:
- Розроблено техніко-економічне обґрунтування реконструкції Батарської системи
- Розширено автоматизовану систему моніторингу АІВС “Тиса”
- Здійснено оцінку ведення сільського господарства та екологічного стану водних об’єктів відповідно до Водної Рамкової Директиви ЄС
- Досліджено біорізноманіття долини річки Ботар. За результатами досліджень видано наукову монографію «Біорізноманіття території межиріччя Тиси-Тур: оцінка сучасного стану та заходи зі збереження»
- Створено ботанічний заказник місцевого значення «Ботар» (277,1 га) та ботанічний заказник місцевого значення «Холмовецькі гори» (290 га).
- Подано пропозиції до Міністерства екології та природних ресурсів щодо створення на р. Ботар (в частині природної заплави) об’єкт Смарагдової мережі України (3 останні результати досягнуті РМЕО «ЕКОСФЕРА»)
Партнери проекту: ENPI CBC – HUSKROUA (2007-2013), БУВР р. Тиса, Інститут гідробіології НАН України (Київ), Верхнє-Тисайська Дирекція водних справ (Угорщина), Управління вод Сомеш-Тиса Національної Адміністрації «Води Румунії», Виноградівська РДА, Виноградівське міжрайонне управління водного господарства, ДУ Закарпатський центр Облдержродючість. Асоційованим партнером проекту є ДП «Об’єднана дирекція будівництва водогосподарських об’єктів Закарпатської області».