Поводження з ТПВ – це дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.

Звичайно, переважна більшість названих заходів – це справа спеціалізованих служб, однак, як показує практика, питання поводження з відходами знаходиться насамперед у площині нематеріальній, а саме у площині екологічної свідомості та екологічної культури. Адже від рівня культури мешканців міст та сіл залежать такі невід’ємні складові ланцюжка поводження з відходами, як запобігання їх утворенню, збір, сортування та здача на вторинну переробку, вчасна оплата за вивезення сміття тощо.

ЗУ «Про відходи» забороняється захоронювати ТПВ, які попередньо не були відсортовані. Сортування ТПВ може відбуватись безпосередньо громадянами, як тими, хто утворює сміття. Для цього майданчики зі сміттєвими контейнерами повинні бути оснащені спеціальними контейнерами для сортування сміття. Відсортовану вторсировину тими ж громадянами також приймають на пунктах прийому вторсировини.  Ще один етап сортування сміття може проходити на спеціальних сортувальних лініях заводів механіко-біологічної обробки відходів. На жаль цей етап у Закарпатті повністю відсутній. На сміттєзвалища досі потрапляє від 90-100 % усього сміття, яке утворюється в нашій області.

Фінансова підтримка

NIKO/БФ «Крона / Державний фонд підтримки місцевого самоврядування в Україні

Назва проекту

Впровадження сучасних інноваційних підходів до управління ТПВ в умовах гірського села

Сфера

Довкілля, управління відходами, громади

Сфера впливу проекту

Села Абранка, Верхні Ворота Воловецького району, закарпатська область

Загальний бюджет

15 000 €

Залучені кошти від донора

10 000 €

Тривалість проекту

10 місяців (2013)

Коротка інформація про проект:

В рамках проекту у гірських селах Абранка та Верхні Ворота було запроваджено систему роздільного збору ТПВ. Для цього було закуплено контейнери для роздільного збору пластику, скла та жесті, а також прес для пресування зібраної вторсировини. Проведена інформаційна робота з громадами, у школах та дитячих садках впровадження програма «Азбука поводження з ТПВ» через одноіменний навчально-методичний посібник та дитячу розмальовку «Як Всезнайно вчив Незнайка сортувати сміття»

 

Фінансова підтримка

ГО «Інститут Республіка» / Управління у справах молоді і спорту Закарпатської ОДА

Назва проекту

Ужгород – нуль відходів!

Сфера

Довкілля,  управління з відходами, громади, адвокація

Сфера впливу проекту

м. Ужгород

Загальний бюджет

$ 2 000

Залучені кошти від донора

$ 1 500

Тривалість проекту

6 місяців (2018-2019)

Коротка інформація про проект:

В рамках проекту були проведені 10 майстер-класів в обласній бібліотеці, які мали на мені показати учасникам, як можна продовжити життя речам і цим самим скоротити продукування відходів. На День Землі була проведена всеміська Акція «Чисте місто – чиста планета!». До Стратегії міста Ужгорода були внесені проекти у сфері розширення інфраструктури сортування ТПВ, а також відмежування й окремого управління «зеленими» відходами.

 

Фінансова підтримка

МЗС Чеської Республіки / Мінекології України

Назва проекту

Долина Тереблі без сміття!

Сфера

Довкілля, управління відходами, громади

Сфера впливу проекту

НПП «Синевир», села Колочава, Синевир, Синевирська Поляна Міжгірського району Закарпатської області

Загальний бюджет

$ 4 000

Залучені кошти від донора

$ 3 200

Тривалість проекту

3 місяці (2019)

Коротка інформація про проект:

Була надана консультаційна допомога адміністрації НПП «Синевир» та органами місцевого самоврядування долини р. Теребля: селам Синевир, Синевирська Поляна, Колочава щодо налагодження системи роздільного збору сміття. Закуплено й розставлено по селах по 16 контейнерів для збору платику та скла. Це перший етап великої програми, спрямованої на очищення довкілля НПП «Синевир» та річки Теребля від сміття. В рамках проекту виготовлено постери «Пластик – це не сміття, а вторсировина» та інформаційний буклет «Поводженян з ТПВ».

 

Фінансова підтримка

Agentura na podporu regionalneho rozvoja Košice, Агенція розвитку Ужгорода, ЄС.

Назва проекту

Компостуй – Землю рятуй!

Сфера

Стале управління ТПВ, «зелені» відходи

Сфера впливу проекту

Ужгород

Загальний бюджет

$ 1 500

Залучені кошти від донора

$ 1 000

Тривалість проекту

6 місяців (2019-2020)

Коротка інформація про проект:

Проект спрямовано на демонстрацію моделі сталого поводження з органічними відходами у домогосподарствах та закладах освіти та пропагування практики компостування, передусім, опалого листя, як альтернативи його спалювання в умовах урбосередовища. В рамках проекту були розроблені і видані ілюстровані інформаційні брошури «Компостуй – Землю врятуй!», підготовлено публікацію про різні історії людей, які практикують компостування у своєму житті та встановлено в ужгородській НВК «Пролісок», де тривалий час успішно практикується компостування, пластикові компостери для опалого листя та дерев’яний компостер для решток з кухні. Про це підготовлений цікавий репортаж, який можна переглянути на каналі ГО «Екосфера» в YouTube: “Компостування “зелених” відходів”.

 

Фінансова підтримка Держбюджет через Асоціацію  органів місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати – Україна” в рамках Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад / обласний бюджет через Управління молоді і спорту Закарпатської ОДА
Назва проекту Очистимо долину Тереблі від сміття!
Сфера Довкілля, управління відходами, громади
Сфера впливу проекту НПП «Синевир», села Колочава, Синевир, Синевирська Поляна Міжгірського району Закарпатської області
Загальний бюджет 225 868 грн.
Залучені кошти від донора 177 268 грн. та 22 тис. грн.
Тривалість проекту 4 місяці (2020)
Коротка інформація про проект:
Цей проект є логічним продовженням попереднього проекту «Долина Тереблі без сміття!», який було впроваджено у 2019 році. 

У рамках цього етапу проекту закуплено і встановлено ще по 16 контейнерів для роздільного збору пластику та скла, а також гідравлічний прес для пресування пляшок ПЕТ. Налагоджена співпраця з заготівельниками вторсировини, які здійснюють вивіз зібраного скла та пластику на переробку.

У Синевирській та Колочавській ОТГ проведена інформаційно-освітня робота через впровадження позашкільного освітнього компоненту. В дошкільні навчальні заклади передано дитячі розмальовки «Як свинка мама вчила свинку Пеппу сортувати сміття». А в школах впроваджена програма «Азбука поводження з ТПВ». 

Для дітей, які проживають у долині р. Теребля, проведено осінній табір, в рамках якого проведені практичні заняття з поводження з ТПВ та тренінги. На YouTube каналі ГО «Екосфера» можна ознайомитись з цікавим відео про те, як проходили ці навчання у рамках Зеленої Школи від ГО «Екосфера»

Виготовлено промоційні відеоролики на природні цінності на території НПП «Синевир», які також можна знайти на Youtube каналі ГО «Екосфера».

 

Author