ГО «Екосфера» з 2002 року досліджує стан лісових екосистем у Карпатах та здійснює свою діяльність у сфері Сталого лісоуправління та Лісової сертифікації за схемою FSC.

Закарпатська область – найбільш лісиста область в Україні. Всі ліси області знаходяться у державній власності та розподілені між постійними користувачами земельних ділянок лісового фонду, де: 81,9 % – перебувають у постійному користуванні Державного агентства лісових ресурсів України; 1,4 % − Ужгородського військового лісництва (Міністерство оборони України); 0,5 % – Закарпатського лісотехнікуму (Міністерство освіти і науки України); 12,1 % – об’єкти та території ПЗФ (Міністерство екології та природних ресурсів України); 4,1 % – землі запасу органів місцевого самоврядування. Ліси держлісгоспів, які підпорядковуються Закарпатському ОУЛМГ (Держагенство лісових ресурсів України), зростають на території 695,7 тис. га і мають 207,5 млн. м3 запасів деревини.  Більша частина лісів – до 80 %, зростає у гірській та передгірській частині області, 61 % площі цього лісфонду має обмежений режим господарювання: тут дозволені лише рубки догляду та санітарні рубки.

Основними лісотвірними деревними породами у  Карпатах є бук – 59 %, ялина (смерека) і ялиця – 32 %, дуб – 7,5 %, решта – ясен, явір, в’яз гірський, інші породи. Частка природного поновлення в лісах протягом 2006-2018 року зросла від 30,5 % до 62 %, що є позитивною тенденцією, як в екологічному, так і в економічному плані.

На території Закарпаття збереглися праліси, які сьогодні є природною спадщиною світового значення. Букові праліси сьогодні включені до Списку світової спадщини. Основним місцем локалізації закарпатських пралісів є Карпатський біосферний заповідник – 14,6 тис. га, та НПП «Ужанський» – 3 тис. га. Протягом 2017-2019 рр. на виконання Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів згідно з Рамковою конвенцією про охорону та сталий розвиток Карпат» до складу ПЗФ області увійшло ще 16 тис. га лісових пам’яток природи – пралісів та старовікових лісів Закарпаття.

Станом на початок 2020 року 15 держлісгоспів із 19, сертифіковані за схемою FSC. Це дозволяє фахівцям ГО «Екосфера», окрім правових механізмів, застосовувати механізм лісової сертифікації FSC у вирішенні питань, які стосуються невідповідності стандарту FSC у веденні лісового господарства в сертифікованих лісгоспах. 

Проекти, здійснені ГО «Екосфера» у сферах сталого лісоуправління та лісової сертифікації за схемою FSC:

Фінансова підтримка REC-Kyiv (EU)
Назва проекту Збереження лісів Карпат – легенів Європи!
Сфера Довкілля, стале лісоуправління, адвокація
Сфера впливу проекту Закарпатська область України
Загальний бюджет 7 000 €
Залучені кошти від донора 5 000 €
Тривалість проекту 12 місяців (2002)
Коротка інформація про проект:
Завдяки цьому проекту було створено регіональну інформаційну мережу з місцевих активістів, які повідомляли про правопорушення та незаконну вирубку лісів у карпатських лісах. В рамках проекту було припинено вирубку лісу над селом Липовець Хустського району через зсуви та ерозії ґрунту, які утворились в результаті цієї рубки. В рамках проекту видавався щоквартальний інформаційний журнал «Шепіт лісу».

 

Фінансова підтримка UCAN / ISC (USA)
Назва проекту Збережемо Карпати зусиллями громади!
Сфера Довкілля, стале лісоуправління, адвокація
Сфера впливу проекту Закарпатська область України
Загальний бюджет $ 60 000
Залучені кошти від донора $ 52 000
Тривалість проекту 24 місяців (2003-2004)
Коротка інформація про проект:
Проводились кампанії з представлення інтересів місцевих громад під час конфліктів між цими громадами та лісогосподарськими підприємствами через те, що лісогосподарська діяльність, здійснювана цими підприємствами, завдавала збитків громадам. Через нашу діяльність лісгоспи сплатили штрафи до місцевого бюджету, відремонтували сільські дороги, відновили знищені сільськогосподарською технікою сільські пасовища, припинили вирубувати ліси у вологий сезон. В рамках проекту видавався суспільно-інформаційний щоквартальник «Громада». Також був виданий довідник «Ліси Українських Карпат» та ряд відеороликів.

 

Фінансова підтримка DEZA – Швейцарське бюро міжнародного співробітництва в Україні
Назва проекту Налагодження співпраці лісівників, місцевого населення та неурядових природоохоронних організацій у процесі сертифікації лісів за схемою FSC
Сфера Довкілля, стале лісоуправління, лісова сертифікація за схемою FSC
Сфера впливу проекту Закарпатська область України
Загальний бюджет $ 13 000
Залучені кошти від донора $ 10 000
Тривалість проекту 12 місяців (2005-2006)
Коротка інформація про проект:
Були проведені цикли спеціалізованих спільних тренінгів для представників місцевих громад, місцевих громадських організацій та працівників місцевого лісового господарства. На тренінгах учасники ознайомлюються з принципами та критеріями стандарту лісоуправління за схемою FSC. Особлива увага приділялась висвітленню ролі місцевих громад та представників громадських організацій у процесі лісової сертифікації за схемою FSC. Був виданий довідник «Лісова сертифікації за схемою FSC».

 

Фінансова підтримка Tetra Pack Ukraine / WWF-DCP
Назва проекту Просування принципів сталого лісоуправління в Україні
Сфера Довкілля, стале лісоуправління, лісова сертифікація за схемою FSC 
Сфера впливу проекту Закарпатська область України
Загальний бюджет 20 000 €
Залучені кошти від донора 18 000 € 
Тривалість проекту 36 місяців (2008-2010)
Коротка інформація про проект:
Діяльність була спрямована на сприяння сталому лісовому господарству взагалі та просуванню лісової сертифікації зокрема в Україні шляхом розбудови потенціалу НУО, лісників, лісопереробників та громад. Ми це робили через проведення спеціальних тренінгів, публікацій та роботи зі ЗМІ. В рамках цієї діяльності нами було підготовлено та видано спеціальні інформаційні ілюстровані брошури «Сертифікація ланцюжка постачання «від виробника до споживача» за схемою FSC», «Сертифікація лісової продукції: чому ринки бувають екологічно чутливими?», посібник для місцевих активістів та журналістів «Стале ведення лісового господарства» і науково-популярне видання «Мертва деревина – живий ліс».

 

Фінансова підтримка NED (USA)
Назва проекту Участь громадськості та належне управління в  лісовому господарстві Закарпатської області України
Сфера Довкілля, стале лісоуправління, громадський контроль
Сфера впливу проекту Закарпатська область України
Загальний бюджет $ 45 000
Залучені кошти від донора $ 38 000
Тривалість проекту 12 місяців (2019-2020)
Коротка інформація про проект:
В результаті проекту було відновлено локальну громадську інформаційну мережу. Громадські активісти мають змогу публікувати задокументовані факти лісопорушень у групі Facebook «Карпатський ліс». Проведено спеціалізовані семінари для громадських експертів та активістів з питань моніторингу, документування та протидії корупції у сфері лісоуправління. Використовувався механізм лісової сертифікації у врегулюванні конкретних фактів невідповідності практик ведення лісового господарства стандарту FSC в сертифікованих лісгоспах. Налагоджена співпраця з Держлісагенцією України, Міноборони та Державною екологічною інспекцією України при вирішенні питань нелегальних рубок та інших лісо порушень в лісах, які є у сфері управління Держлісагенції та Міноборони України.

 В рамках проекту опубліковано аналітичний документ про загальний стан лісового господарства у Закарпатті, видано ілюстрований довідник «Лісовий порадник для тих, хто ходить Карпатами» та практичний посібник «Як протидіяти правопорушенням у лісовому господарстві». На каналі YouTube ГО «Екосфери» опубліковано відеоролики про практики ведення лісового господарства в Карпатах.

 

Фінансова підтримка ENI програма транскордонного співробітництва Romania – Ukraine
Назва проекту Просування мертвої деревини для стійких лісів в румунсько-українському транскордонному регіоні! (RESFOR)
Сфера Довкілля, стале лісоуправління, стійкість лісових екосистем 
Сфера впливу проекту Закарпатська область України
Організація-лідер проекту Дунайсько-Карпатська програма Всесвітнього фонду природи (WWF-Romania), філія Марамуреш  (Бая-Маре)
Організації-партнери проекту ГО «Екосфера»,  Сучавський університет Штефана чел Маре (Сучава) й НДІ «Укргірліс» (Івано-Франківськ)
Тривалість проекту 18 місяців (2020-2021)
Коротка інформація про проект:
Метою проекту є  забезпечити умови для співпраці, інновацій та досліджень на тему гармонізованої практики відповідального лісового господарства по управлінню мертвими деревами. Домогтися визнання важливості поводження з мертвими деревами та продемонструвати інноваційний підхід до підвищення стійкості лісів шляхом впровадження кращих практик управління мертвими деревами у виробничих лісах на цільовій ділянці проекту. Забезпечити просування результатів наукових досліджень щодо довгострокової продуктивності та стійкості лісових екосистем до зміни клімату до нормативних документів, лобіювати та створювати передумови для продовження конкретних досліджень.

 

Фінансова підтримка Міжнародний фонд Відродження
Назва проекту Створення онлайн інструменту фіксації та візуалізації на мапі правопорушень у лісовій сфері для зниження можливості вчинення корупційних діянь державними контролюючими органами
Сфера Довкілля, стале лісоуправління, громадський контроль та адвокація
Сфера впливу проекту Державні лісогосподарські підприємства Закарпатської області, Державна екологічна інспекція України, Національна поліція
Загальний бюджет 539 955 грн.
Залучені кошти від донора 400 тис. грн.
Тривалість проекту 12 місяців (2020-2021)
Коротка інформація про проект:
Цей проект є логічним продовженням попереднього проекту «Public participation and good governance in field of the forest management in Zakarpattia oblast of Ukraine», який було впроваджено протягом 2018-2019 років. 

У рамках проекту створено сайт та мобільний додаток, які дозволяють вносити дані про правопорушення під час здійснення лісогосподарської діяльності державних лісгоспів Закарпатської області та повідомляти про ці правопорушення контролюючі та правоохоронні органи: ДЕІ у Закарпатській області та Національну поліцію. Сайт дозволяє прослідковувати реакцію контролюючих та правоохоронних органів та кінцевий результат поданих скарг.

Паралельно діє група «Карпатський ліс» у соціальній мережі Facebook, де також можна публікувати дані про імовірні правопорушення у лісі.

Дані, які публічно висвітлюються на сайті, є перевіреними й достовірними. Сайт може слугувати інформаційним ресурсом не тільки для ДЕІ та Нацполіції, але й для журналістів, які цікавляться лісовою тематикою. 

 

Author