Значна частина долини річки Теребля – зокрема верхів’я – знаходиться на території НПП «Синевир». Саме тут, у горах, бере свої початки Теребля, а також ховається високо у лісі одне з семи природних чудес України – гірське карстове озеро Синевир.

Щороку озеро Синевир навідують сотні тисяч туристів, які зупиняються на деякий час і живуть у довколишніх селах Негровець, Синевирська Поляна, Синевир, Колочава. Разом з туризмом у села прийшла проблема тотального засмічення довкілля, оскільки на весь Міжгірський район існує лише одне сміттєзвалище, яке також давно відпрацювало свій ресурс. Законодавчі екологічні норми не дозволяють у цій гірські місцині облаштувати ще одне сміттєзвалище, тож все продуковане сміття туристами та місцевим населенням викидається в довкілля. Під час сезонних повеней води річки Теребля несуть тонни пластику вниз за течією, який потім осідає на греблі Теребло-Ріцької ГЕС та по берегах Вільшанського водосховища. З кожним роком ситуація погіршується й сміття скопи чується все більше.

Аналіз морфології твердих побутових відходів, які продукуються на селі, фахівцями ГО «Екосфера» був зроблений давно й на сьогодні висновки підтверджені вже діючою моделлю сталого управління ТПВ у гірських селах Абранка та Верхні Ворота в сусідньому Воловецькому районі області. При добрій організації роздільного збору сміття – пластику, скла, металевих банок – в домогосподарства залишається 10-15 % сміття, яке не піддається переробці. Саме це сміття можна вивозити для захоронення на сміттєзвалища. Решта – є товаром.

Територія діяльності: Міжгірський район Закарпатської області, НПП «Синевир», села долини річки Теребля.

Мета: допомогти НПП «Синевир» та громадам долини р. Теребля налагодити систему роздільного збору сміття та очистити р. Теребля та територію національного парку від сміття.  

Результат: 

  1. проведено організаційно-інформаційну роботу серед працівників НПП «Синевир», працівників шкіл та дошкільних освітніх закладів, працівників сільських рад щодо необхідності налагодження системи роздільного збору сміття від населення. ТПВ необхідно перетворити на сировину, тоді її можна буде продавати або віддавати не як сміття, а як товар.
  2. виготовлено на розставлено у селах Колочава, Синевир та Синевирська Поляна 8 спарених контейнерів для роздільного збору скла та пластику.
  3. залучено місцевих активістів – школярів та молодих фахівців – до організаційних заходів з налагодження системи роздільного збору сміття в населених пунктах долини р. Теребля. 
  4. виготовлена інформаційно-освітня поліграфічна продукція – буклети та постери, які поширювались в публічних місцях на території НПП «Синевир» на у селах Синевир, Синевирська Поляна та Колочава.

Партнери: Міністерство закордонних справ Чеської республіки, Міністерство екології та природних ресурсів України, ЗУРЦ, НПП «Синевир»

Робота над налагодження системи роздільного збору сміття у долині р. Теребля триває. Залучаються додаткові кошти. Слідкуйте за новинами.

Author