Дубівська територіальна громада стала однією з трьох громад, що отримали локальну субсидію на підвищення енергетичної безпеки від Програми «U-LEAD з Європою». У межах реалізованого проєкту ГО «Екосфера» встановила гібридну комунальну СЕС на будівлі селищної ради. Акумуляторна батарея дозволить забезпечити безперебійну роботу адмінбудівлі навіть в умовах аварійних відключень електроенергії. Та проєкт включає одразу кілька важливих елементів підвищення енергобезпеки ТГ. Один із них: створення першого на Закарпатті Фонду енергонезалежності тергромади.
За словами заступника керівника відділу регіональної діяльності Програми «U-LEAD з Європою» Миколи Сюська, один із напрямків діяльності U-LEAD — надання фінансової підтримки (локальну субсидію) для територіальних громад у напрямку підвищення їх інституційної спроможності. Реалізацією проєкту повинна займатися громадська організація у співпраці з територіальною громадою.
Локальну субсидію від U-LEAD в Україні отримали три громади. Зокрема в Херсонській області реалізували проєкт, пов’язаний з вирощуванням енергетичної верби. Виробництвом паливних брикетів із соломи займалися у межах проєкту в Хмельницькій області. На Закарпатті локальну субсидію отримала Дубівська територіальна громада, що спрямувала зусилля на впровадження комплексу заходів з підвищення енергобезпеки.
«Проєкт передбачає встановлення сонячної електростанції, а також літієвих батарей у приміщенні селищної ради. Це буде додатковим джерелом живлення для будівлі у разі відключень електроенергії. Ми підрахували, що, у випадку відключення електропостачання, сонячна електростанція зможе забезпечити 4-5 годин роботи селищної ради за умов сприятливої погоди та заряджених акумуляторів.
Це дуже важливий елемент підвищення енергетичної безпеки тергромади. З одного боку дубівчани зможуть безперервно отримувати послуги у селищній раді, а для працівників це можливість ефективно працювати і виконувати свої обов’язки на робочому місці» — зазначає Микола Сюсько.
Крім того, у Дубівській громаді розбудовують систему енергетичного менеджменту. У селищній раді вже працює енергоменеджер, відповідальний за раціональне споживання енергоресурсів та впровадження енергоефективних заходів у підпорядкованих установах.
«За прогнозами експертів від 5 до 10% громада зможе економити після запровадження ефективного моніторингу своїх витрат та налагодження енергоефективної експлуатації підпорядкованих будівель. Це також внесок в енергобезпеку громади».Також у Дубівській громаді розробляють «Програму підвищення енергонезалежності до 2027 року».
Документ передбачає впровадження низки заходів, спрямованих на створення у громаді якнайбільше власних об’єктів електрогенерації з метою зниження бюджетних витрат.
«Фактично заключним, але дуже важливим елементом стане створення Фонду енергонезалежності. Логіка проста: якщо громада встановлює СЕС, яка, крім забезпечення енергетичної безпеки, дозволяє їм зекономити певну кількість ресурсів, кошти спрямовують у Фонд енергонезалежності. Наприклад, 100 тис. грн було заощаджено з місцевого бюджету за рік з допомогою встановленої СЕС. Ці кошти громада має спрямувати наступного року на фінансування заходів з енергоефективності, наприклад, розширення мережі СЕС, або ж заміну ламп на енергоефективні та ін.
Фактично з кожним впровадженим проєктом кількість зекономлених коштів буде зростати, як і наповнюваність цього Фонду. Це дуже цікавий досвід, тож ми сподіваємося що Дубівська громада зможе його якісно реалізувати та поділитися ним для інших громад області та України загалом» — підсумовує Микола Сюсько.Ці слова підтверджує і перший заступник селищного голови Роман Поліщук, зазначаючи, що в амбітних планах громади: розміщення гібридних СЕС на всіх комунальних закладах громади, а також встановлення теплового насоса у Дубівському дитсадку. Для цього вже провели енергоаудит приміщення та працюють у напрямку залучення інвестиційних можливостей.
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.