Енергоефективність – ефективне (розсудливе, доцільне) використання енергетичних запасів. Це застосування меншої кількості енергії для підтримання того ж рівня енергетичного забезпечення будівель або технологічних процесів на виробництві.

На відміну від енергозбереження (заощадження, збереження енергії), головним чином спрямованого на зменшення енергоспоживання, енергоефективність (корисність енергоспоживання) – доцільне (ефективне) витрачання енергії.

Для населення – це значне скорочення комунальних витрат, для країни – заощадження ресурсів, підвищення продуктивності промисловості і конкурентоздатності, для довкілля – обмеження викиду парникових газів в атмосферу, для енергетичних компаній – зниження витрат на паливо і необґрунтованих витрат на будівництво.

Відновлювальні джерела енергії – такі, які природним чином поновлюються в людському масштабі часу, а саме енергія сонця, вітру, води (течії, припливи, хвилі), геотермальне тепло і енергія біопалив (дрова, солома, енергетичні культури тощо).

ГО «Екосфера» підтримує усі види ВДЕ, окрім великих ГЕС, малих та міні ГЕС, оскільки їхня діяльність негативно впливає на річкові екосистеми та біорізноманіття, в результат чого людство втрачає цінні екосистемні послуги, які надають нам річки. Однак ми підтримуємо розвиток мікрогідроенергетики, яка має на мені не прибуток, я забезпечення електроенергією конкретного споживача у сільській місцевості.

Енергетична демократія – така система, в якій громадськість в активний спосіб бере участь у виборі і будуванні енергетичної моделі, тримаючи її під контролем. Основою енергетичної демократії є технологічні можливості виробництва енергії з розрізнених, загальнодоступних, невичерпних і дармових джерел, напр., сонця, вітру, води чи тепла землі. Енергетична демократія передбачає: 1) використання відновлюваних джерел енергії для всіх (інклюзивне виробництво енергії); 2) доступ до спільної інфраструктури, рівність виробників енергії з будь-якого джерела; 3) проз’юмерами є не лише класичні споживачі та виробники; 4) свобода розгортання мікро-мереж; 5) локалізоване виробництво енергії.

Традиційно до проз’юмерів відносять власників домашніх сонячних та вітрових електростанцій, електромобілів, акумуляторних батарей, енергетичні кооперативи або житлові асоціації (аналог українських ОСББ), державні установи, такі як школи або лікарні та ін. Широкомасштабне залучення проз’юмерів на енергетичний ринок стало можливим завдяки різкому падінню вартості технологій відновлюваної енергетики.

ГО «Екосфера» працює у сфері енергоефективності з 2005 року. За цей час ми реалізували цілий ряд проектів, детальніше про які можна дізнатись з таблиці

Фінансова підтримка

DEZA/FORZA

Назва проекту

Дослідження забезпеченості місцевого населення паливними дровами від лісгоспів у Рахівському та Хустському районах

Сфера

Довкілля, енергоефективність, громади

Сфера впливу проекту

Закарпатська область України, Рахівський та Хустський райони

Загальний бюджет

2 000 €

Залучені кошти від донора

1 000 €

Тривалість проекту

4 місяці (2004)

Коротка інформація про проект:

В рамках проекту було проведено дослідження реальних потреб населення не газифікованих сіл Рахівського та Хустського районів області у паливній деревині. Паралельно опрацьовувались матеріали бухгалтерських даних від лісгоспів Рахівського та Хустського районів, щоб визначити, чи можуть ці лісгоспи задовольнити потреби населення у дровах. Результати цього дослідження висвітлені в Аналітичному документі_BH

 

Фінансова підтримка

DEZA/FORZA

Назва проекту

Нехай сільська школа буде теплою!

Сфера

Довкілля,  енергоефективність та енергозбереження, громади

Сфера впливу проекту

Закарпатська область України, с. Нижній Бистрий Хустського р-ну

Загальний бюджет

$ 10 000

Залучені кошти від донора

$ 3 000

Тривалість проекту

4 місяці (2005)

Коротка інформація про проект:

В рамках проекту були проведені заходи з енергоефективності у сільській школі села Нижній Бистрий Хустського району. У партнерстві з ГО «Екоклуб» (м. Рівне) були проведені заходи з реставрації та утеплення усіх вікон школи, замінені двері та утеплено дах. В результаті проведених заходів діти вперше змогли вчитись у класах взимку без верхнього одягу.

 

Фінансова підтримка

DEZA/FORZA

Назва проекту

Моделі енергоефективності житлових приміщень із застосуванням інноваційних технологій у не газифікованих селах Хустського району Закарпатської області

Сфера

Довкілля, енергоефективність та енергозбереження, громади

Сфера впливу проекту

Закарпатська область України, с. Нижній Бистрий Хустського р-ну

Загальний бюджет

$ 20 000

Залучені кошти від донора

$ 2 000

Тривалість проекту

10 місяців (2006)

Коротка інформація про проект:

Апробували різні моделі енергоефективності житлових приміщень, які опалюються дровами, застосовуючи нові технології та залучаючи відходи лісозаготівлі і деревообробки у якості паливної деревини. У проекті взяли участь 8 багатодітних родин-мешканців с. Нижній Бистрий, власники типових двохповерхових будинків, площею 200 м2. Цілу зиму в будинках підтримувалась температура повітря 21 0С. Замірялось також споживання дров. З них 2 будинки були контрольні, у 2-х будинках були проведені заходи з утеплення (ущільнення) вікон, у 2-х будинках була проведена заміна пічного опалення на опалення  твердопаливним двоконтурним котлом та батареями ще в 2-х будинках були здійснені заходи із заміни системи опалення (твердопаливний котел + батареї) та заходи з утеплення вікон. Експеримент показав, що заміна традиційної пічної системи опалення на твердопаливний двоконтурний котел є найефективнішими заходами з енергоефективності. Такі будинки споживали за місяць опалювального сезону до 8 куб. м дров, в той час, як інші споживали від 12 до 22 куб.м дров. на місяць без опалення усієї площі будинку. В рамках проекту був розроблений та виданий інформаційний буклет «10 кроків до енергоефективності» та Аналітична записка_EE

Фінансова підтримка

EU / WFLF / ГО «Екоклуб» / Фонд ім. Фрідріха Еберта

Назва проекту

Енергоефективність: створення коаліцій на місцях»

Сфера

Довкілля, енергоефективність, енергетична політика, адвокація

Сфера впливу проекту

Україна, Закарпатська область

Загальний бюджет

$ 28 000

Залучені кошти від донора

$ 24 000

Тривалість проекту

32 місяці (2015-2017)

Коротка інформація про проект:

За 3 роки було реалізовано 4 мікро-проекти:

  1. Оцінка енергоефективності закладів обсвіти Закарпатської області.
  2. Формування місцевої енергетичної політики у м. Ужгороді
  3. Підвищення інституційної спроможності малих міст підвищувати енергоефективність бюджетної сфери через підвищення кваліфікації муніципальних енергоменеджерів.
  4. Дослідження законодавчої можливості створення та функціонування енергетичних кооперативів в Україні

В результаті проекту були оцінені усі школи та дошкільні навчальні заклади області й виявлено, що жоден із закладів не є енергоефективним. Заходи із заміни вікон, дверей та газових котлів та твердопаливні чи електричні, не вирішують проблему енергонеефективності будівель. Будь-які заходи, спрямовані на підвищення енергоефективності бюджетної установи повинні починатись з енергоаудиту. Про це детальніше можна прочитати у статтях http://prozak.info/ZHittya/Mama-i-ditina/Uzhgorods-ki-ditsadki-doslidili-na-energoefektivnist, https://prozahid.com/content-34002.html, http://zakarpattya.net.ua/News/161342-Chomu-enerhozberezhennia-v-osvitnikh-ustanovakh-Zakarpatskoi-oblasti-ne-pryzvodyt-do-pidvyshchennia-ikh-enerhoefektyvnosti  або постерах «Енергоефективнісь у школах», «Енергоефективність бюджетних установ» та інформаційному буклеті «Як зробити житло енергоефективним».

ГО «Екосфера» пролобіювала підписання владою міста Ужгорода європейської ініціативи Угода Мерів у сфері енергетики та клімату, а також впровадження муніципальної системи енергоменеджменту. В результаті в Ужгородській міській раді відбулась реорганізація виконкому, створено відділ енергоефективності та тарифів у складі управління економіки, створені 2 посади: начальника відділу енергоефективності та енергоменеджера.

Експертами ГО «Екосфери» та ГО «Екоклуб» були проведені  2 семінари для енергоменеджерів міст України, де вже працює муніципальна система енергоменеджменту та міста є підписантами Угоди Мерів. Семінари були спрямовані на знайомство з пакетами нових законів України у сфері енергетики, прийнятих ВРУ в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, нові механізми залучення коштів на бюджетну сферу та сферу приватного житла. а також для обміну досвідом.

В ході дослідження законодавчої основи діяльності енергетичних кооперативів були зроблені висновки, що наразі надійним способом розвитку ВДЕ та інших ініціатив є робота в рамках сільськогосподарських кооперативів. Про енергокооперативи створено мультик https://www.youtube.com/watch?v=pQcvbwEVA1c&t=12s.

В ході трьох років роботи був проведений також інформаційна акція у м. Ужгороді «Енергоефективність – наша спільна справа!» https://www.youtube.com/watch?v=xP2C-Sv1piM

Фінансова підтримка

USAID/ENGAGE – Pact

Назва проекту

Формування місцевої політики у сфері сталої енергетики в м. Ужгороді на принципах партиціпації

Сфера

Довкілля, енергоефективність, енергетична політика, адвокація

Сфера впливу проекту

Ужгород

Загальний бюджет

$ 20 000

Залучені кошти від донора

$ 15 000

Тривалість проекту

10 місяців (2018)

Коротка інформація про проект:

В рамках проекту експертами ГО «Екосфера» було пролобійоване рішення Ужгородської міської ради щодо розробки Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клітаму м. Ужгорода до 2030 року, як того вимагає участь в Угоді Мерів з питань енергетики і клімату. Розробка ПДСЕРіК відбулась на принципах партиціпації: в робочій групі з розробки брали участь усі зацікавлені сторони. Обговорення цього документу відбувалось двічі: у листопаді 2017 року та у травні 2018 року. У 2018 році документ був затверджений Ужгородською міською радою й сьогодні є важливим стратегічним документом у сфері енергетики міста. Як операційни план, він увійшов до Стратегії ровитку міста Ужгорода до 2030 року, затвердженого у 2019 році. Ознайомитись з ПДСЕРіК м. Ужгорода можна тут https://rada-uzhgorod.gov.ua/uploads/sites/2/2018/06/Energoefektyvnist_11.06.2018.pdf

В рамках проекту також були проведені Дні сталої Енергії м. Ужгорода у 2018 році https://www.youtube.com/watch?v=hGFz5KQbvXE.

Фінансова підтримка

EU / WFLF / CLEEN / Управління у справах молоді і спорту Закарпатської ОДА

Назва проекту

ЕкоШкола «Енергоефективність для всіх!»

Сфера

Довкілля, енергоефективність, екоосвіта

Сфера впливу проекту

Ужгород

Загальний бюджет

$ 2 000

Залучені кошти від донора

$ 1 500

Тривалість проекту

6 місяців (2019)

Коротка інформація про проект:

Для 15 дітей середнього шкільного віку ужгородських шкіл була проведена весняна канікулярна ЕкоШкола «Енергоефективність для всіх!» На ЕкоШколі були проведені заняття, спрямовані на засвоєння таких знань та навичок:

  1. Причини та наслідки змін клімату
  2. Що таке ПДСРіК і які зобов’язання на себе взяло місто Ужгород щодо скорочення викидів парникових газів в атмосферу
  3. Що таке «вуглецевий слід» і що може зробити кожен з мешканців міста, щоб скоротити викиди парникових газів.

В ході діяльності ЕкоШколи діти виготовили демонстраційну модель сонячного колектора та інформаційний стен «На що я готовий заради скорочення викидів парникових газів?»

22 квітня у рамках проекту відбулась все міська Акція «Скоротимо викиди СО2!», де працювали майстер-класи, вікторини, квести та демонтрувались моделі й стенди, виготовлені в рамках ЕкоШколи. Особливої популярності набула книжечка «Зміни клімату? Зміни себе, а не клімат!»

Author