27 травня експерти громадської організації обговорили з місцевими жителями можливості створення власних об’єктів малої розподіленої ВДЕ-електрогенерації на основі існуючих місцевих природних ресурсів.

Великобичківська територіальна громада сформувалася восени 2020-го року. До неї увійшли: селище Кобилецька Поляна, села Косівська Поляна, Луг, Росішка, Верхнє Водяне та Водиця. Великий Бичків став адміністративним центром.

Наразі в громаді проживає близько 29 тис. населення. Тамтешні власники домогосподарств усе частіше встановлюють приватні сонячні електростанції. А відтак, жителі громади частково обізнані з темою альтернативної енергетики.

На семінарі екологиня ГО «Екосфера» Оксана Станкевич-Волосянчук розповіла учасникам заходу про можливі шляхи реалізації енергетичних ініціатив. У зв’язку зі зміною клімату, країни-члени ЄС планують зменшити антропогенні викиди парникових газів у Європі до нуля. Україна підтримала Європейський зелений курс. На сьогодні кожна громада, а також кожне домогосподарство може долучитися до розвитку ВДЕ та підвищення енергоефективності.

«У рамках проєкту ми бачимо можливе встановлення дахових СЕС у нашій громаді. Можливо, на будівлях ліцею, шкіл, лікарень, або садочків. Нам потрібно проконсультуватися з експертами щодо можливого розміщення панелей. Також нас зацікавила ідея біопалива для комунальних закладів. Ми подумаємо над виділенням земель для вирощування енергетичної верби.

Наразі ми маємо позитивні історії від місцевих власників СЕС. Гадаю, найближчим часом і в селах громади зможемо реалізувати подібні проєкти. Завдяки семінарам ми стаємо більш обізнані у питаннях енергетичної демократії» – зазначила депутатка селищної ради, начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Великобичківської селищної ради Лілія Ільчук.

ГО «Екосфера» впроваджує проєкт «Енергетичні можливості для закарпатських громад» за підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки.

Проєкт спрямовано на підвищення обізнаності та поширення ідеї енергетичної демократії для забезпечення жителів віддалених громад гірських районів Карпат доступною, надійною, сталою та безпечною енергією за рахунок збільшення виробництва відновлюваної енергії.

Після семінару учасники проєкту мають змогу запропонувати власну ідею створення мікрооб’єкту електрогенерації у своїй громаді для її реалізації у рамках проєкту. Для 3-х найкращих ідей за рахунок проєкту буде виконана підготовка технічної документації або оцінка впливу на довкілля.

Author