Відповідно до ЗУ «Про відходи» з 1 січня 2018 року в Україні заборонено захоронення ТПВ на полігонах, саме тих фракцій, які піддаються утилізації. Однак по факту цей ця норма закону не діє й на полігони та сміттєзвалища потрапляють тонни сміття, левову частка з яких можна і потрібно переробити, виготовивши нові предмети та матеріали. До цих відходів належать власне органічні відходи – «зелені відходи», тобто рештки від обрізки дерев, біомаса після прополювання клумб, опале листя; а також харчові відходи – лушпиння після очищення овочів та фруктів, та рештки їжі.

На одного мешканця м. Ужгорода припадає понад 650 кг на рік відходів, вивезених на полігон, де їх захоронюють. Полігон цей розташований недалеко від міста – у селі Барвінок. Його відкрили близько 20 років назад і сподівались, що він служитиме місту десятиліттями. Однак цей полігон заповнений вже на 97% і через 3- 4 роки його потрібно буде закривати.

Згідно з результатами досліджень студентки Дармштатського університету Юлії Мор, 40% від загальної маси сміття припадає на мокру фракцію (харчові та органічні відходи). Органічне сміття гниє, сприяє поширенню гризунів, епідемологічних спалахів і в результаті процесу гниття підвищують температуру всередині сміттєвої купи до 60-80 С, і в спекотній період це може призвести до самозаймання і масштабної пожежі.

Стратегією розвитку міста Ужгорода до 2030 року передбачено налагодження системи збору органічних відходів від населення і до 2030 року планується, що цією системою буде охоплено не менше половини населення.

При правильній організації системи сортування та поводження з відходами, органічні відходи не потраплять на сміттєзвалища та стануть сировиною для виготовлення якісного добрива.  Результат даного пілотного проекту стане прикладом сталого поводження з відходами біологічного походження, який буде пропонуватися заявником міській владі для імплементації у всьому місті. Така практика поводження з біовідходами дозволить скоротити протягом 5 років кількість сміття, що потрапляє на сміттєзвалище, до 40 %. Міські клумби отримають безкоштовне добриво. Мешканці перестануть спалювати  сухе листя забруднюючи повітря у місті.

Територія діяльності: м. Ужгород.

Мета: cприяти сталому поводженню з органічними відходами та зменшенню кількості відходів у м. Ужгороді шляхом ознайомлення містян з можливостями та способами організації системи компостування у дворах шляхом створення на базі СНВК «Пролісок» показового майданчика для утилізації органічних відходів. Змінювати сприйняття містян відходів як непотребу до усвідомлення того, що відходи є ресурсами, які не повинні потрапляти на сміттєзвалище через просвітницьку роботу та потужну інформаційну кампанію.

Результат: 

Внаслідок успішної реалізації проекту буде створено першу показову модель утилізації «зелених відходів» у місті. Буде встановлено 2 компостера, проведено навчання для персоналу дитсадка, також буде проведено семінар для мешканців міста та членів ОСББ щодо важливості та способів компостування органічних відходів. Отримане органічне добриво буде використовуватися для удобрення клумб та зелених насаджень освітнього закладу, при висадці нових рослин. Зменшиться частка органічних відходів в освітньому закладі. Буде розроблено та видано 500 шт. інформаційних буклетів про важливість компостування, способи компостування. Також буде проведена інформаційна кампанія проекту через Інтернет-ресурси Закарпаття, ФБ сторінку ГО «Екосфери» та радіо та телесюжети на Закарпатських телеканалах.

Партнери: Agentura na podporu regionalneho rozvoja Košice, Агенція розвитку Ужгорода, ЄС.

Ключові слова: стале управління відходами, компостування, регіональний розвиток, Стратегія розвитку Ужгорода до 2030 року

Author

Write A Comment