Першою молодіжною програмою, започаткованою Екосферою, стала програма для підлітків із сільської місцевості «Лідерство у природоохоронному русі».

Програмою передбачався розвиток підлітків саме із сіл, оскільки у сільській місцевості молодь має менше можливостей для саморозвитку та неформальної освіти. Програма мала на мені розвивати лідерські навички, творчі здібності, вчити аналізувати, критично мислити, висловлюватися, працювати в команді, вести дискусію, дати розуміння законів природи, взаємозв’язків у природі, формувати свідомі дружні до довкілля поведінкові звички. Ще одним із завдань проєкту було залучити підлітків до розв’язання локальних проблем власних громад.
У межах програми було створено мережу із 5 сільських підліткових команд із сіл Камяниця, Червоне (Ужгородський р-н) та Осій, Ільниця і Білки (Іршавський р-н). Щороку навесні команди зустрічалися на семінарах, де навчалися, презентували свою роботу за рік: проведені дослідження, здійснені міні-проєкти у громадах, а також планували нові проєкти під керівництвом тренерів.

Щоліта найактивніші учасники мережі відпочивали на навчалися на літньому Екотаборі «Школа у природі». Проєкт тривав з 2012 по 2014 рік.

Проєкт відбувався за підтримки німецької молодіжної організації JANUN e.V, громади міста Ганновер (Німеччина), Управління молоді та спорту Закарпатської ОДА.

У 2015 році Екосфера з активними учасниками мережі підлітків взяли участь у Міжнародному таборі в Азербайджані. Кілька днів провели в Баку. Основна навчальна частина табору відбувалася на турбазі в горах Гагського району. Учасників з Азербайджану, України, Білорусі, Грузії та росії знайомили з лісовими екосистемами, видами рослин, що ростуть на Кавказі. Учасники ділилися досвідом та обговорювали вплив людини на біорізноманіття в кожній із країн.
Проєкт відбувся за підтримки уряду Азербайждану та Світового Банку в Україні.

З 2014 року Екосфера стала учасницею молодіжних програм обміну ЕРАЗМУС+.

  • Проєкт «Екопедагогіка в неформальній освіті» об’єднав молодь 6 країн: Німеччини, Норвегії, України, Сербії, Туреччини та Росії. Міжнародний табір відбувся в Німеччині, в місті Ганновер в липні 2014 року. Молодь ділилася досвідом, своїми методами та формами навчання та еко-іграми. На таборі відбулося багато творчих майстерень. В програмі також була екскурсія в місто Бремен. І всі ці заходи вчили, як працювати з дітьми та формувати у них свідомі дружні до довкілля поведінкові звички та дружнє ставлення до природи. Традиційним став вечір культур, де представники кожної із національностей могли представити свою країну та культуру.
  • Проєкт «Як залучити дітей до природоохоронної діяльності» відбувся у 2015 році і об’єднав молодь України і Німеччини. Табір тривав 12 днів поблизу Ужгорода в урочищі Дубки. Молоді люди вчилися співіснувати з природою, відчувати та слухати природу. Екскурсії, прогулянки в лісі, вокршопи та еко-ігри у лісі сприяли розумінню взаємозв’язків у природі. На таборі молодь виконувала багато творчих завдань, планувала заходи для дітей.  Вечір української культури був просто незабутнім.
  • У 2016 році Екосфера із командою волотерок  стала учасницею міжнародного табору в Сербії. Табір відбувся у місті Крагуєвац під назвою «Сила сонця». На таборі відбулося багато цікавих заходів із творчими майстер-класами у парках міста із залученням мешканців міста. Незабутньою була дводенна подорож до історичного села Борач, розташованого біля підніжжя скель, де в часи середньовіччя знаходилася потужна фортеця-місто Борач. Борач – рідкісний природний феномен, який є потухлим вулканом і несе в собі тисячолітню історію від  доісторичних племен, давніх римлян, до середньовічного міста, залишки якого , все ще можна побачити на шляху до вершини.
  • У 2017 році Екосфера організувала і провела міжнародний табір «Елементи пермакультури у міському саду». У таборі взяли участь представники молодіжних організацій з усієї України, а також Грузії та Австрії. Табір відбувся в Закарпатті, в селі Нижнє Селище. Одними з результатів проєкту були арома-сад та готель для комах, які учасники створили на подвірї туристичного гостелу, де вони проживали та навчалися. В програмі була також поїздка на озеро Синевир.
  • У 2019 році команда молодих природоохоронців з України разом з Екосферою знову відвідала Сербію. Молодіжний табір відбувся маленькому селі поблизу міста Крагуєвац. Гарно обладнана для молодіжних заходів  колишня сільська школа прийняла команди із Сербії, України, Німеччини та Північної Македонії. Молоді люди вчилися поводженню із відходами, а також знайомилися із традиціями інших країн.
  • Наступний табір у Сербії, в 2021 був присвячений культурному обміну та розвитку лідерства у молоді. Під час табору молодь також опрацювала різні проєктні ідеї, які втілювала протягом року в життя. Продовженням цього табору для учасників став міжнародний табір в м. Охрид в Північній Македонії, який відбувся у 2022 році. Тема молодіжного табору було: «Розвиток м’яких навичок та лідерства».
  • У 2022 році Екосфера взяла участь також у двох Міжнародних молодіжних таборах в Німеччині.  Темою першого табору був «Кампейнінг». Команди з Німеччини, України, Сербії та Туреччини вчилися кампейнінгу та опрацьовували власті кампейнінгові кампанії. Після навчання українська команда здійснила свою акцію із залучення молоді до сортування відходів.
  • Темою другого міжнародного табору в Німеччині 2022 року було «Залучення громадськості до дій через Акції». Молодь з Німеччини, України, Сербії та Туреччини обмінювалася досвідом та вчилася планувати та здійснювати акції, залучаючи громади. Після навчань українські учасники здійснили три акції у своїх населених пунктах: в Ужгороді, Диканці (Полтавська обл.) та у Львові.
  • У 2023 році учасницями програми обміну ЕРАЗМУС+ стали вчительки із Закарпаття. Міжнародний тренінг у Словаччині мав назву «Залишайся на зв’язку» і вчив медіаграмотності. У програмі 5-денного тренінгу бали також екскурсії до Національного парку поблизу м. Банска Бистриця та екскурсія у місто-музей Левоча. Крім української команди участь взяли групи із Словаччини, Сербії та Чехії.
  • Осінній Міжнародний табір 2024 у Польщі об’єднав підлітків з України,  Угорщини, Польщі та Сербії. На таборі обговорювати цінності Євросоюзу, культурні та ментальні особливості країн та народів.
  • У квітні 2025 року команда Екосфери разом із студентками біологічного факультету УжНУ взяли участь у міжнародному тренінгу в Словаччині у курортному місті Сенец «Заряди свій мозок – не тільки телефон», який має на меті допомогти опанувати інструменти та заходи для управління стресом і вигоранням, а також зміцненням психологічної стійкості під час роботи з дітьми. В програмі також екскурсія до Братислави. Учасниками були також команди з Чехії, Сербії та Словаччини.
Author