Берегівська польдерна система (БПС) є унікальною системою, оскільки вона слугує як для
пропуску паводкових і надлишкових внутрішніх вод, за допомогою великої і густої мережі
каналів, так і може інтенсивно використовуватись для ведення сільського господарства та
рекреаційних цілей, є екосистемою для існування багатьох видів рослин і тварин.
Проект спрямовано на зниження шкоди від паводків та посух на території БПС з фокусом на
канал Чаронда-Латориця, розташований в Ужгородському районі Закарпаття. Вирішення
проблеми є комплексним: проводились не лише водогосподарські роботи, але й вивчення
можливості використання території проекту для розвитку органічного рільництва та
тваринництва, на вивчення та збереження біорізноманіття та формування екологічної
свідомості молодшого покоління сільського населення території проекту.

Територія проекту: Ужгородський та Берегівський райони Закарпатської області України та область Саболч-Сотмар-Берег в Угорщині – територія Берегівської транскордонної польдерної системи.

Мета: зниження шкоди від паводків та негативного впливу засухи, впровадження інтегрованої системи управління водними ресурсами в межах Берегівської польдерної системи.

Заходи:

  1. Здійснити розчистку каналу Чаронда-Латориця для покращення пропускної здатності каналу під час паводків з врахуванням рекомендацій експертів біологічного факультету УжНУ та РМЕО «Екосфера».
  2. Звернути увагу на сільськогосподарські аспекти в зоні каналу Чаронда-Латориця, зокрема, проаналізувати стан земель, тенденції, які культури там можливо вирощувати, використання добрив, і на основі отриманих результатів надати фермерам рекомендації щодо ведення сільського господарства на цій території.
  3. Представити розрахунки можливостей використання риб-меліорантів на території БПС з метою очистки каналів від надлишкової рослинності. Зокрема, для проведення пілотного зариблення обрано закриту водойму – озеро Чаронда, яке за своїми характеристиками є придатним для вселення білого амура.
  4. Розробити та впровадити програму громадського моніторингу екологічного стану водних екосистем в школах на території проекту, провести широку інформаційну кампанію серед населення про фактори забруднення, від яких найбільше страждають канали Берегівської польдерної системи (завдання реалізовувалось РМЕО «Екосфера»).

Результат роботи РМЕО «Екосфера»:

  1. Створені шкільні моніторингові групи (5 моніторингових груп) регулярно здійснювали моніторинг екологічного стану річок та каналів, які протікають через їхні села. Дослідження проводились методом біоіндикації. Моніторинговими групами були підготовлені мікропроекти вирішення найважливіших проблем, як розташування стихійних сміттєзвалищ на берегах водотоків та розорювання прибережно-захисних смуг.
  2. Розроблено навчальний курс та навчально-методичний посібник «Екологічні дослідження водних екосистем». Це видання нагороджено Міністерством екології та природних ресурсів України І-м місцем у номінації «Автори» у щорічному конкурсі «До чистих джерел» у 2013 році. Цільова аудиторія: вчителі біології загальноосвітніх шкіл та позашкільних освітніх закладів.

Партнери проекту: ENPI CBC – HUSKROUA (2007-2013), БУВР р. Тиса, Верхнє-Тисайська дирекція водних справ (Угорщина), Ужгородське міжрайонне управління водного господарства, Соловківська та Червонівська сільська рада. Асоційованим партнером проекту є Державне підприємство “Об’єднана дирекція будівництва водогосподарських об’єктів Закарпатської області “.

Author