23 квітня у Довжанській територіальній громаді організували семінар щодо можливостей створення власних об’єктів малої розподіленої ВДЕ-електрогенерації на основі існуючих місцевих природних ресурсів.

Довжанська ТГ – одна з дев’яти громад, які беруть участь у проєкті «Енергетичні можливості для закарпатських громад».

Екологиня ГО «Екосфера» Оксана Станкевич-Волосянчук розповіла учасникам заходу про відновлювані джерела електроенергії та шляхи реалізації енергетичних ініціатив.

«Зміни клімату – це головний виклик сучасності. У 2019-му році ЄС оголосив Європейський зелений курс, мета якого – досягнення країнами-членами ЄС до 2050-го року нейтральності щодо викидів парникових газів. Україна підтримала ЄЗК. Підвищення енергоефективності та розвиток ВДЕ – український внесок в енергетичний сектор Європейського зеленого курсу.

Ви, як пілотна громада, будете працювати у цьому напрямку. Йдеться про розвиток відновлюваних джерел енергії, адже поступово ми будемо відмовлятися від вуглецевих носіїв енергії та скорочувати видобуток нафти й газу. Ми говоримо про те, що ера викопного палива залишається у минулому, а домінантні позиції починають займати відновлювані джерела енергії. Маючи відповідні ресурси, кожна громада, а також кожне дворогосподарство може долучитися до цього процесу» – зазначила Оксана Станкевич-Волосянчук.

Локальні генеруючі потужності в Україні лишаються недооціненими. Наприклад, у Німеччині сукупна потужність дахових СЕС, які належать фізичним особам та громадам, становить 40 ГВт.

Також екологиня розповіла жителям громади про державну підтримку ВДЕ в Україні, принцип дії технологій ВДЕ та енергетичні кооперативи.

Голова Довжанської ТГ Віктор Симканич запропонував власну ідею створення мікрооб’єкту електрогенерації у територіальній громаді:

«Ідея проєкту нам близька, адже це не тільки ефективне використання природних ресурсів, але й економія значних бюджетних коштів. Левова частка бюджету громади йде на утримання закладів освіти. У нас є дитсадок, побудований ще за радянських часів. Це типовий виховний заклад на 7 груп, має велику площу та досить енергозатратний. Саме тому ми обрали цей об’єкт для реалізації системи енергоефективності. У рамках проєкту ми здобудемо певний досвід і проведемо енергоаудит всіх об’єктів соціальної сфери. У планах – встановити сонячні батареї та колектори у дитсадку після його енергосанації».

ГО «Екосфера» впроваджує проєкт «Енергетичні можливості для закарпатських громад» за підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки.

Проєкт спрямовано на підвищення обізнаності та поширення ідеї енергетичної демократії для забезпечення жителів віддалених громад гірських районів Карпат доступною, надійною, сталою та безпечною енергією за рахунок збільшення виробництва відновлюваної енергії.

Після семінару учасники проєкту мають змогу запропонувати власну ідею створення мікрооб’єкту електрогенерації у своїй громаді для її реалізації у рамках проєкту. Для 3-х найкращих ідей за рахунок проєкту буде виконана підготовка технічної документації або оцінка впливу на довкілля.

Author