11 лютого 2022 року Міндовкілля України оголосило про початок розробки концепції державної політики та проєкту закону у сфері збереження та відновлення екосистемних послуг https://mepr.gov.ua/news/38928.html. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року та ведення активних бойових дій на частині території України йдеться про знищення не лише промислових об’єктів та забруднення довкілля, але й про порушення природних екосистем, а отже, і втрату деяких екосистемних послуг.
На сьогодні у світі існують різні підходи до визначення типів екосистем та груп екосистемних послуг, а також до їх оцінки у грошовому еквіваленті. Усі вони є складними для виконання в Україні передусім через відсутність актуальних баз даних та відсутність системи моніторингу стану довкілля, цілої низки кліматичних показників (наприклад, депонування карбону у лісах) та біорізноманіття. Деякі групи послуг екосистем для здійснення оцінки потребують різних соціологічних досліджень, припущень та опосередкованої оцінки.
Для оцінки завданих збитків природі в результаті російської агресії можна застосовувати пряму грошову оцінку втрачених екосистемних послуг на основі існуючої фінансової статистики та ринку. Для цього необхідно розробити та апробувати на прикладі пілотних природних екосистем (непорушеної у Закарпатській області та порушеної у Миколаївській області) методику картування типових екосистем (окрім морських), визначення основних послуг екосистем та їх прямої грошової оцінки.
ГО «Екосфера» разом з Національним екологічним центром України (НЕЦУ) вже має досвід роботи у цій темі в рамках міжнародних проєктів «Екосистемний підхід до гідроенергетики: сприяння реалізації європейських вимог до розвитку гідроенергетики в країнах Східної Європи» та «Екосистемні послуги та гідроенергетика: пілотне застосування європейських інструментів у річкових басейнах країн Східного партнерства». Результати цих проєктів відображені у спільних публікаціях Екосистемні послуги річок українських Карпат, Екосистемні послуги та гідроенергетика: пілотне застосування європейських інструментів у басейнах річок країн Східного партнерства.
Проста і зрозуміла методика прямої оцінки основних екосистемних послуг дозволить застосовувати її при оцінці завданих збитків Україні в результаті війни, а також надалі ввести її в обов’язкову процедуру при здійсненні оцінки впливу на довкілля підприємствами під час планування відповідної господарської діяльності.
Територія діяльності: Закарпатська та Миколаївська області
Мета: створити передумови для покращення управління природними екосистемами через розробку та апробацію методики прямої грошової оцінки основних послуг типових екосистем України.
Цільова аудиторія проєкту: громадськість, управлінці у сфері природних ресурсів, підприємці, працівники державних органів екологічного контролю, фахівці.
Короткострокові результати:
- Розроблена й апробована методика прямої грошової оцінки основних послуг типових екосистем України, представлена у методичному посібнику
- Активізовано дискусію щодо підходів до грошової оцінки екосистемних послуг на відеоконференції за результатами проєкту із залученням ycix зацікавлених сторін з трансляцією через ФБ
- Проведено інформаційну кампанію для підвищення рівня обізнаності громадськості, представників бізнесу, державних установ щодо суті екосистемних послуг
- Створено промоційний відеоролик щодо екосистемних послуг.
Довгострокові результати:
- Створені передумови для лобіювання у Міндовкілля методики оцінки послуг екосистем як обов’язкова процедура при проведенні ОВД та врахована при розробці державної політики щодо оцінки та збереження екосистемних послуг
- Сформована суспільна думка щодо важливості послуг екосистем для кожної людини та якості її життя, а також необхідності впровадження фінансових інструментів збереження природних екосистем на рівні держави.
Партнери: USAID, БФ “Екологія-Право-Людина», НЕЦУ
Проєкт «Разом за екологічну демократію, справедливість та верховенство права в Україні» (TEDJusticeROL) реалізовувався за фінансової підтримки Міжнародної благодійної організації “Екологія – Право – Людина” та Уряду США.