Протягом 2019 року ГО «Екосфера» працювала у сфері залучення активних громадян Закарпаття до громадського контролю за використанням лісових ресурсів краю. В результаті експертної роботи фахівців організації, а також польової інформації, зібраної в рамках діяльності створеної громадської інформаційної мережі, було виявлено основні проблеми в лісовому господарстві області (і країни), зокрема й причини цих проблем. Серед причин виявились: 1) неефективніть державного органу екологічного контролю – Державної екологічної інспекції; та 2) недієвість правоохоронних органів, зокрема Національної поліції (http://ekosphera.org/category/publications/documents/).

Як показав досвід нашої роботи, впливати на ситуацію можливо через 1) максимальну публічність та якісне висвітлення випадків у ЗМІ; 2) фахову та кваліфіковану роботу із задіянням різних методів, як використання дистанційного зондування землі, геолокації при фотодокументуванні, аналіз карт технологічного процесу лісозаготівлі, відеозйомка квадрокоптером. Ці методи дозволяють зібрати неспростовні докази для державних контролюючих та правоохоронних органів.

Ідеєю проекту є створення веб-сайту та мобільного додатку, через який кожен, хто побачить правопорушення в лісі, зможе опублікувати її. Після двох рівнів перевірки цієї інформації вона стане публічною та сайті. Мобільний додаток та сайт стане якісним інформаційним ресурсом для ЗМІ, правоохоронних органів, ДЕІ та інших державних органів влади. За фактами правопорушень нашими експертами формуються офіційні звернення до ДЕІ у Закарпатській області та Національної поліції. Результат цих звернень відображаються на сайті. Так ми будемо вести онлайн-статистику здійснення/нездійснення контролюючих дій, передбачених законодавством. Матеріали цієї статистики будуть презентовані на прес-конференції, а також на круглому столі за участі усіх зацікавлених сторін. Такий підхід знизить можливості ДЕІ та правоохоронних органів не реагувати на наші звернення, а отже, знизить можливість до корупційних діянь цих державних контролюючих структур.

Територія діяльності: Закарпатська область України.

Мета: сприяти зниженню можливості правоохоронних органів та державної екологічної інспекції до імовірних корупційних діянь, які виражаються у невиконанні своїх службових обов’язків через створення онлайн інструменту фіксування та картографічної візуалізації правопорушень у сфері лісового господарства та забезпечити широке висвітлення проблем нелегальних рубок і нераціонального використання лісових ресурсів у Закарпатській області.

Очікувані результати: 

Короткострокові:

  1. Створено ефективний та оперативно діючий мобільний додаток, як основний інструмент публічності та зниження можливостей державних контролюючих органів до корупційних діянь.
  2. Популяризовано новий онлайн-ресурс у медіа просторі (досягнуто 1-3 тис. відвідувань щомісяця), як достовірне джерело інформації та ресурс для внесення власних даних.
  3. Проведено круглий стіл з обговорення проблеми зловживань та правопорушень у лісовій сфері та ефективності реагування на них державних контролюючих органів за участі усіх зацікавлених сторін – 15 осіб.

Довгострокові:

  1. На основі річної роботи мобільного додатку його вдосконалено, додано англомовну версію. 
  2. Мобільний додаток є лідером серед джерел інформації щодо правопорушень у лісовій сфері (до 10 тис. відвідувань щомісяця). 
  3. Активізовано роботу ДЕІ у Закарпатській області та Нацполіції.
  4. Розпочато публічну дискусію у колі природоохоронних організацій та ДЕІ України щодо реформування цієї структури та її повноважень; розпочато роботу з розробки концепції реформованої ДЕІ України.

Партнери: Міжнародний фонд Відродження.

Author

Write A Comment