Екологічні навчання для дітей повинні бути невимушеними та цікавими.

Саме так вважають фахівці ГО «Екосфера», адже діти й так завантажені навчанням у школі й не охоче сприймають пропозицію вчитись ще. Однак без спеціальних природоохоронних навчань не можливо виховати відповідальних громадян, які знатимуть ціну безпечного довкілля. У рамках транскордонного українсько-угорського проекту «Зміцнення транскордонної безпеки спільними заходами, спрямованими на запобігання паводків та затоплення внутрішніми водами у межиріччі  річок Тиса і Тур», де ГО «Екосфера» виступає партнером БУВР р. Тиса, фахівці організації пропонують запровадити форми навчання започаткованої ЕКОСФЕРОЮ у 2018 році Зеленої Школи.

                        ЩО ТАКЕ ЗЕЛЕНА ШКОЛА?

Зелена Школа – це безперервний цикл тематичних навчань у сфері охорони довкілля, метою яких є набуття нових компетенцій її учасниками. Ці навчання проводяться для дітей як протягом навчального року, так і у канікулярний період. Наприклад, щоб пояснити учасникам Зеленої Школи, що таке зміни клімату, як вони впливають на наше життя та яким може бути вклад кожного у зменшення викидів парникових газів в атмосферу, не потрібно їх знуджувати довгими лекціями. Достатньо 20-ти хвилинної яскравої презентації з фото чи відео про проблему та ще 20-ти хвилинної дискусії на цю тему. А далі – практичні заняття.

Це може бути спільне виготовлення сонячного колектору та розмова про те, як використання енергії сонця допоможе скоротити викиди парникових газів в атмосферу. Це може бути командна гра, метою якої є сортування сміття наввипередки. А потім пояснення одне одному, чому те чи інше сміття потрапило в ту чи іншу купу. Можна ще застосувати майстер-класи з виготовлення чогось нового зі старих речей, організувати майстерню роботі на сонячних батареях, запропонувати розробити схему громадського транспорту та вело доріжок для міста, щоб скоротити використання приватних автомобілів. Головне – щоб заняття були цікавими.

Які заняття можна організувати для дітей, щоб вони краще познайомились з життям річки? Захотіли добровільно долучитись до вирішення проблеми засмічення річки, розорювання її берегів? ГО «Екосфера» пропонує дуже прості і цікаві для кожної дитини заняття:

  • навчитись гарно фотографувати;
  • навчитись користуватись біноклем.

«А як це стосується навчання?» – спитаєте ви? Все дуже просто: спершу діти слухають коротку яскраву презентацію щодо 5 основних прийомів та правил фотографування, розглядають вдалі приклади фотографій, створених їхніми ровесниками. А потім впродовж місяця ходять на річку й шукають сюжети для своїх фотографій. Найгарнішими світлинами буде ілюстровано календар на наступний рік і кожна школа у Виноградівському районі отримає таке видання з фотографіями своїх учнів. Тож змагатись справді є за що… Адже, щоб і сюжет, і фото було конкурентним, доведеться чимало дізнатись про річку, її мешканців, її проблеми.

Польові біноклі також дуже привабливі для дітей. У бінокль особливо цікаво розглядати птахів. А їх на р. Тиса чимало. Дикі птахи рідко підпускають до себе людей. А з біноклем можна розгледіти кожну пір’їнку. Не лише розгледіти, але й навчитись впізнавати птахів. Ось так і проходить навчання: наче не сиділи в класі, нічого не вчили. Але завдяки кільком екскурсіям на річку разом з фахівцями ГО «Екосфера» школярі можуть розповісти про те, де на березі мешканці села накидали сміття і чому це небезпечно для довкілля та для здоров’я людей. Вони дізнаються, які рослини ростуть вздовж берегів, які тварини населяють прирічковий біотоп, які птахи навідують річку і є її окрасою. Та ще й вміють гарно сфотографуватись цілим класом на пам’ять!

Стаття ілюстрована фотографіями учнів 5 класу загальноосвітньої школи с. Черна Виноградівського району.

Author