З початку червня в Ужгороді триває навчально-розвиткова програма «Безпечні канікули з новими друзями», яку проводить ГО «Екосфера». Щоп’ятниці десятки дітей мали змогу провести захопливе дозвілля у бібліотеках міста: розмальовуючи екоторбинки, виготовляючи іграшки з фетру, дивлячись пізнавальні мультфільми та поглиблюючи знання про збереження довкілля. Окрему увагу присвятили туристичним мандрівкам по наймальовничішим місцям Закарпаття. Про програму як можливість покращення інтеграції дітей у нове середовище та психоемоційної підтримки читайте у матеріалі. За перші 6 тижнів програми у заняттях взяли участь понад 300 дітлахів. Серед них як мешканці Ужгорода, так і приїжджі діти з гарячих точок України. ГО «Екосфера» мала на меті сприяти соціалізації дітей ВПО, забезпечуючи їх новими знайомствами, цікавими майстер-класами та пізнавальними поїздками до визначних місць на Закарпатті.

Стартували проєкт зі знайомства, розмальовування екоторбинок та вивчення теми засмічення довкілля. Діти дізналися як утворюються сміттєзвалища та їх згубний вплив на природу, шляхи скорочення відходів та корисні звички, які кожен може з легкістю внести у власне життя. Одна з них – відмова від використання одноразових поліетиленових пакетів.

«Я ніколи не задумувався, де ховають сміття. А ось дізнався, що їх ховають на околицях міст, та вони завдають значної шкоди природі. Відходи важливо перероблювати – це найекологічніший спосіб» – ділиться враженнями Артем з м. Київ.

 

«Я розмалювала власну екоторбинку, на якій зобразила карту України. Так я хочу захистити свою країну. У таких багаторазових екоторбинках зручно носити продукти, одяг, при цьому не потрібно купувати нові пакети» – говорить мешканка Ужгорода Анастасія.

 

Для розвитку уяви, зосередженості та моторики для дітей проводили майстер-класи із виготовлення кулонів й медальйонів з глини, пошиття м’яких іграшок з фетру, розпису на склі, як одного з давніх українських народних промислів. Таке дозвілля під наглядом фахівців сприяє пропрацюванню внутрішніх переживань дитини, особливо, якщо вона має негативні спогади, пов’язані з війною. Заняття проводили на базі Ужгородської публічної бібліотеки та Закарпатської обласної універсальної бібліотеки ім. Ф. Потушняка.

Важлива частина програми: усвідомлення дітьми цінності природи як важливого компоненту у житті людини. Для цього фахівці ГО «Екосфера» організували поїздку до Ужгородського ботанічного саду, щоб познайомити дітей з екзотичними рослинами. Крім того, діти з допомогою біноклів спостерігали за водоплавними птахами на річці Уж.За перші шість тижнів програми діти встигли відвідати мукачівський замок «Паланок». Та окрім екскурсії, на учасників програми чекали цікаві атракції: 3D моделі «Паланку» за різних періодів історії, перегляд фільму про історію замку, можливість скласти свою конструкцію щодо того, як оборонялась фортеця у Середньовіччі. Чинадіївський замок любові «Сент-Міклош» став не менш захопливим: діти вивчали таємні ходи, легенди та сучасність: як замок у приватних руках може знову розквітнути та приваблювати туристів. Крім того, діти прогулялися територією «Сент-Міклош», вигадували сценарії, обирали ролі та знімали відеоконтент.

«Я переїхала в Ужгород рік тому. Мені тут подобається, бо навкруги гарна природа, зараз – класні екскурсії, квести, нові друзі і нові заняття, які раніше я не пробувала. Замки цікаві, старовинні» – говорить Софія з м. Маріуполь. 

 

У межах програми «Безпечні канікули з новими друзями» відвідали й мальовничий палац Шенборнів — колишню резиденцію та мисливський будинок графів Шенборнів, а з 1946 року — санаторій «Карпати».

На території санаторію висаджені рідкісні породи дерев та чагарників, а дітям пощастило зустріти рідкісного представника ЧНУ – Вусача дубового великого західного (Cerambyx cerdo Linnaeus, 1758). У Карпатах поширений у Закарпатті в передгірських дубових та букових лісах з вкрапленнями дуба скельного. Загалом програма включає 10 заходів упродовж червня-серпня 2023 року задля психологічної підтримки дітей внутрішньо переміщених сімей. У межах проєкту передбачено чимало захопливих майстер-класів та квестів на теми: «Скорочення відходів», «Сортування сміття і переробка», «Лісові екосистеми», «Екзоти міста Ужгорода», «Енергія сонця», «Птахи в умовах урбанізації». Крім того, діти відвідають один Національний природний парк та один об’єкт Смарагдової мережі! Завдяки заняттям у межах програми «Безпечні канікули з новими друзями» діти змогли отримати корисний досвід та приємні враження. Залучення фахівців до занять допомогло розвинути соціальні зв’язки всередині учасників програми, зацікавити їх у темах охорони довкілля, залучити до творчих занять та активних мандрівок. Таким чином діти вчаться пізнавати світ, бути допитливими та ставати екосвідомими. А саме з таких дітей виростають свідомі дорослі, небайдужі до проблем довкілля та зацікавлені у тому, щоб змінювати країну на краще. Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту Громадськість за демократизацію, який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Екосфера» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Детальніше про проєкт читайте на нашому сайті! https://ekosphera.org/bezpechne-lito-z-novymy-druzyamy/ 

Author