В Україні у сфері енергетики на сьогодні діє монополія на електромережі. Це не лише не сприяє стрімкому розвитку економіки країни, але й часто створює серйозні проблеми саме для віддалених громад у Карпатах, де електромережі знаходяться у зношеному стані.  Також не рідкісною є ситуація частого пошкодження чи обриву дротів, особливо при снігопадах, дощах, морозах, і гірські села та хутори залишаються без електроенергії. Найнеприємнішою ситуацією є, коли пошкоджено ЛЕП, й ціле село залишається без електроструму при тому, що в самому селі працює міні-ГЕС. Вироблена електроенергія на міні-ГЕС віддається в електромережу по лінії, а село споживає електроенергію, яка приходить в село по іншій лінії.

Завдяки новим технологічним можливостям, політичній волі й активності громадян в багатьох країнах розвивається енергетична демократія – система, в якій місцеві громади беруть активну участь у виборі і створені власних локальних мікро-мереж електрогенерації за участі приватного капіталу, зокрема, через створення енергетичних кооперативів. Основою енергетичної демократії є технологічні можливості виробництва електроенергії з розрізнених, загальнодоступних відновлювальних джерел, наприклад, сонця, вітру, води чи тепла землі. Таким чином все більше спільнот прямують до того, щоб ставати енергонезалежними. Створені моделі локальних мікро-мереж можуть бути, як абсолютно автономними, так і підключеними до загальних електромереж. Такі приклади є найбільш привабливими для громад, які живуть у гірських районах Карпатського регіону України, зокрема, віддалених від обласних та районних доріг, у далеких селах та хуторах.

Сьогодні в Україні існують законодавчі передумови для розробки та розвитку  моделей генерації енергії з найменшими витратами для безпеки енергопостачання з місцевих природних ресурсів, в основі яких є ідеї енергетичної демократії. Поширення цієї ідеї для покращення доступу мешканців найбільш ізольованих  поселень у Карпатах до якісних послуг енергопостачання з відновлювальних джерел енергії є метою цього проекту.

Територія діяльності: Закарпатська область

Мета: продемонструвати та поширити ідеї енергетичної демократії для  забезпечення мешканців віддалених громад гірських районів Карпат доступною, надійною, сталою та безпечною енергією за рахунок збільшення виробництва відновлюваної енергії.

Ціль 1: Провести серію семінарів у 10 гірських громадах щодо можливостей  створення розвитку власних мікро-мереж ВДЕ на основі існуючих природних ресурсів (сонця, вітру та води) за участі приватного капіталу на основі кооперації

Ціль 2: Надати допомогу 3-м віддаленим гірським громадам в перевірці концепції для обраної технології ВДЕ для подальшого її впровадження

Ціль 3: Провести медійну кампанію серед мешканців Закарпаття щодо енергетичної демократії та способів її реалізації – створення енергетичних кооперативів та розробки моделей надійних та сталих мікро-мереж ВДЕ.

Результати:

  1. У Закарпатській області діятимуть 3 пілотні моделі автономного забезпечення місцевих громад (зокрема віддалених від комунікацій) енергією від ВДЕ (як втілення ідей енергетичної демократії).
  2. На прикладі цих пілотних моделей  ГО «Екосфера» просуватиме ідеї енергетичної демократії у місцеві енергетичні політики ОТГ на дискусійних майданчиках Закарпатського відділення АМУ (Асоціації міст України), Закарпатського регіонального представництва АССОГУ (Асоціації сільських, селищних рід та об’єднаних громад України), МАІРР, АРР «Закарпаття» та АРР Закарпатської області.
  3. Тема енергетичної демократії буде обговорюватись у ЗМІ й по завершенні проекту, що популяризуватиме її серед населення області та активізуватиме нові ініціативи.
  4. Матеріалами проекту можна буде вільно скористатись на сайті ГО «Екосфера».

Результати:

  1. Ми провели серію семінарів та консультацій у 10 гірських громадах щодо можливостей створення розвитку власних мікро-мереж ВДЕ на основі існуючих природних ресурсів (сонця, вітру та води) за участі приватного капіталу на основі кооперації. Заходи відбулися у Довжанській, Вільховецькій, Нересницькій, Великобичківській, Тячівській, Солотвинській, Нижньоворітській, Керецьківській, Дубівській та Холмківській територіальних громадах. Також ми провели медійну кампанію серед мешканців Закарпаття щодо енергетичної демократії та способів її реалізації: писали про американську модель діяльності енергетичних кооперативів, децентралізацію послуг енергетичного ринку в Німеччині та про шлях до підвищення енергонезалежності громад на Закарпатті.
    У результаті ми обрали 4 пілотні громади – Дубівську, Нересницьку, Вільховецьку та Нижньоворітську, – з якими ми продовжимо працювати. Разом із тамтешніми жителями експерти обговорюють стратегічні напрямки розвитку розподіленої ВДЕ-генерації в громадах та підвищення енергоефективності громад. Для реалізації амбітних проєктів необхідна Стратегія розвитку громад та відповідні Програми.
    Таким чином ГО «Екосфера» просуває ідеї енергетичної демократії у місцеві енергетичні політики ТГ.
  2. У липні 2021 року ГО «Екосфера» взяла участь у підписанні меморандуму про співпрацю щодо створення та функціонування Регіонального хабу «Дунайська енергія». В офіційній частині, окрім експертів організації, взяли участь управління єврорегіональної співпраці Закарпатської ОДА, управління економічного розвитку міста Ужгородської міськради, Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України, Ужгородського національного університету, ГО «Центр європейських ініціатив», Міжнародної Асоціації інституцій регіонального розвитку «МАІРР», Агентства регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття». Експертка-екологиня ГО «Екосфера» Оксана Станкевич Волосянчук презентувала учасникам заходу досвід роботи у сфері сталої енергетики. Зокрема, перспективи розвитку ВДЕ та енергетичної демократії у рамках проєкту «Енергетичні можливості для закарпатських громад». Одне із завдань функціонування Регіонального хабу «Дунайська енергія»: лобіювання інтересів громад з метою залучення інвестицій та фінансування проєктів у сфері енергоефективності та енергозбереження. Під час просування наших ідей ми отримали багато партнерів, які також працюють у сфері енергоефективності.
    Детальніше про захід можна прочитати на нашому сайті: https://ekosphera.org/go-ekosfera-provelamajster-klasy-dlya-ditej-ta-molodi-u-ramkah-regionalnyh-dniv-energii%cc%88/

Партнери: USAID Проект енергетичної безпеки (ESP)

Грантова ініціатива «Енергетичні можливості для закарпатських громад», що впроваджується ГО «Екосфера», стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ).

Погляди авторів не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.

 

Author