ГО «Екосфера» визначила 13 дерев для національного відбору на участь у міжнародному конкурсі «Європейське дерево року». У голосуванні може взяти участь кожен, проте ми братимемо до уваги тільки унікальні голоси. 

Минулого року Україна вперше взяла участь у цьому конкурсі, представивши яблуню-колонію з Сумщини, якій вже понад 220 років. Всього за яблуню-колонію проголосувало понад 14 тис. людей з різних країн Європи та України. За результатами конкурсу українське дерево посіло третє місце, поступившись тільки польському Дубу Виробнику та словацькому Драконячому Дубу.
Цьогоріч ГО «Екосфера» проводить національний відбір українських дерев з унікальними історіями. Запрошуємо ознайомитися з їхніми особливостями нижче.
Проголосувати можна тут: https://forms.gle/4kDzkKUSbyhBuyJJA

1. «Дерева-сестри»: груша та береза, які мають спільну кореневу шийку (урочище Кропивне, Черкаська обл.)
Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення загальною площею 0.01 га, розташована в урочищі Кропивне в адміністративних межах Іркліївської сільської ради за межами с. Крутьки.
Оголошено об’єктом природно-заповідного фонду відповідно до рішення виконавчого комітету Черкаської обласної ради від 21.11.1984 №354.

Пам’ятку природи створено з метою охорони та збереження оригінальних дерев груші висотою 12 м та діаметром 23 см, і берези висотою 14 м та діаметром 20 см.
Проголосувати за «Дерева-сестри» ви можете за лінком: https://forms.gle/4kDzkKUSbyhBuyJJA
2. «Загородищенський старожил»: дуб звичайний (с. Загородище, Черкаська обл.).«Загородищенський старожил» — дуб звичайний, ботанічна пам’ятка природи місцевого значення  проголошена рішенням Черкаської обласної ради №12-9VII від 03.02.2017 р. На момент проголошення, як об’єкт природно заповідного фонду, дерево мало обхват стовбура 4,67 м, висота 37,72 м, вік близько 300 років.
Дерево зростає на території Іркліївської сільської ради в межах населеного пункту с. Загородище Золотоніського району Черкаської області. За історичними даними дерево з’явилося в селі десь на початку XVIII століття. Дуб був свідком багатьох подій, що припали на долю села Іркліїв.
Проголосувати за «Загородищенський старожил» ви можете за лінком: https://forms.gle/4kDzkKUSbyhBuyJJA 
3. Столітня сосна: (Маневицька ТГ, Волинська обл.)
Автентичному дереву близько 100 років. Сосна з неймовірно рівним стовбуром, розлогою кроною і сухою верхівкою. Колись на центральній площі нашого селища Маневичі розташовувався санаторій дихальних шляхів і саме сюди приїжджали люди звідусіль дихати сосновим повітрям.
Проголосувати за «Столітню сосну» ви можете за лінком: https://forms.gle/4kDzkKUSbyhBuyJJA 
4. «Свідок історії»: дерево, якому понад 300 років (Добросинсько-Магерівська ТГ).
Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Свідок історії», вік якого приблизно 300 років. Обхват стовбура — 8,5 м. У кроні дерева є дупла, де гніздуються сови. 
Проголосувати за «Свідок історії» ви можете за лінком: https://forms.gle/4kDzkKUSbyhBuyJJA

5. Межиріцька шовко́виця висотою 21 м — ботанічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні (с. Межиріч, Сумська обл.).
Межирі́цька шовко́виця (Шовковиця в селі Межиріч) — ботанічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні. Розташована в межах Сумського району Сумської області, в селі Межиріч. Площа 0,02 га. Статус надано згідно з рішенням обласної ради від 28.01.2003 року. Перебуває у віданні Межиріцької старостинського округу Лебединської міської ради.
Статус надано для збереження одного дерева шовковиці. Обхват 6,16 м, у сформованого дерева висота сягає не більше 15 м, висота ж Межирицької складає 21 м. Дрібні, зібрані в колосся квітки шовковиці можуть бути чоловічими або жіночими (дводомними), але на деяких (однодомних) рослинах можуть водночас розкриватися і ті, й інші, саме на Межирицькій шовковиці. Живе шовковиця до 200 років, але існують шовковиці, яким вже п’ять століть,  вік шовковиці понад 350 років. Це — одна з найстаріших шовковиць України. За місцевою легендою наприкінці 17 століття казенним коштом намагалися виростити сади шовковиць для розведення шовкопрядів.

Проголосувати за «Межиріцьку шовко́вицю» ви можете за лінком: https://forms.gle/4kDzkKUSbyhBuyJJA

6.  Тисячолітній Дуб: найстаріше дерево Львівщини (с. Верин, Стрийський р-н).
Село Верин на Львівщині, перша письмова згадка про яке датується 1469 р., має  свої пам’ятки, серед яких найстаріше дерево Львівщини — віковий дуб, який вкорінився на території місцевої церкви Михаїла. Вік близько 1000 років. У 1984 році віковому дубу було надано статус ботанічної пам’ятки. Він — один з найстаріших дубів України. Дерево має кілька дупел, одне з яких настільки велике, що нагадує швидше печеру. Це дерево дійсно вражає своїми могутніми розмірами!
Характеристики: Обхват — 8.5 м. Висота — близько 18 м, площа пам’ятки — 0.05 га.  У 2010 році на конкурсі “Національне дерево України” віковий дуб у с. Верин визнано найстарішим деревом Львівщини. 
А в 1917 році у Верині був Вишкіл Українських Січових Стрільців. Вояки увіковічили старе дерево на світлині, яку згодом використали, як зображення для поштівки. Напис на звороті останньої говорить: “Веринь Пов. Жидачів збірка Старшин У.С.С. 7/VІ. 1918 р. з полков. Гриц. Коссаком коло дуба під якім спочивав Українсь. Гетман Богдан Хмельницький”.
Існує легенда, що біля цього дерева у свій час зупинявся Богдан Хмельницький. У місцевому фольклорі навіть зберігся невеличкий переказ про це: “Сидів якось Богдан під тим деревом, яке і тоді вже було немолоде, зрізав гілку, та й каже: “Буду тим патиком панів бити, якщо шабля зламається!” Невідомо чи допомогла йому гілка веринського дуба, але шкоди дереву гетьман не завдав, бо дерево досі живе і впадає в очі всім мандрівникам, які проходять головною вулицею старовинного Верина.
Місцеві також розповідають про ще одну, начебто реальну, історію. За часів Другої світової війни, у дуплі сидів снайпер і не давав налагодити переправу через річку Дністер. На наступний день радянські розвідники викрили і захопили його та вчинили страшні катування.  

Проголосувати за «Тисячолітній Дуб» ви можете за лінком: https://forms.gle/4kDzkKUSbyhBuyJJA

7. «Сосна-динозавр»: з унікальною відшарованою корою на стовбурі
Вперше побачивши цю сосну серед лісової хащі, відвідувачу лісу може здатися, що з нього виринає шия динозавра. На відстані чітко проглядається вигнута шия з великою відшарованою лускою.  На унікальну сосну натрапив місцевий житель Юрій. Відео дерева можна переглянути тут.

Проголосувати за «Сосна-динозавр» ви можете за лінком: https://forms.gle/4kDzkKUSbyhBuyJJA

8. Сосна Веймутова: м. ХарківСосна Веймутова росте у музеї рослин Червоної книги України просто неба, створеним учнями Харківського ліцею №1 (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір Державної служби інтелектуальної власності України за № 63869 від 02.02.2016) з 2010 року. Історія цього дерева цікава тим, що спочатку воно росло у лісо-парковій зоні м. Харкова, де його знайшли учні ліцею. Дерево було заввишки пів метра, на межі загибелі.

При посадці у музеї рослин ця сосна ожила, але не росла. Під час прополки учнями “Зеленої школи” ця сосна була ненавмисно вирвана разом з бур’янами, двічі, і тільки після четвертої посадки раптом почала інтенсивно рости і за період 2018-2023 рр. виросла майже до трьох метрів і стала дивовижно красивим деревом. На фотографії учень ліцею – Пересада Євген, який доглядає за деревцем.
Проголосувати за «Сосну веймутову» ви можете за лінком: https://forms.gle/4kDzkKUSbyhBuyJJA 

 


9. Осика: с. Велика Бурімка (Чорнобаївська селищна громада, Черкаська обл.). 
Це наймогутніше дерево за висотою і обхватом стовбура у парку в с. Велика Бурімка на Черкащині.  Крім того, воно мало з одного кореня 3 стовбури. Існує навіть легенда про три осики “Три сестри”. На жаль, сьогодні зберігся тільки центральний стовбур, а решта 2 загинули під час буревію у 1980 і 1985 роках. Ця рослина дводомна і цей екземпляр є чоловічою формою. Осика морозостійка, світлолюбна, тому крона знаходиться у верхній частині, де немає затінку.

Проголосувати за осику ви можете за лінком: https://forms.gle/4kDzkKUSbyhBuyJJA 


10. Богданів дуб: с. Велика Бурімка (Чорнобаївська селищна громада, Черкаська обл.). 

Богданів дуб розмістився в західній частині парку у с. Велика Бурімка серед ясенів і кленів, які його затінюють. Дуб отримував двічі удари блискавки, тому частина гілок обгоріла. Це дерево має історичне значення — за переказами у 1654 році тут проїжджав Б. Хмельницький і залишив на дубові знак від розжареної мідної печатки.
Проголосувати за осику ви можете за лінком: https://forms.gle/4kDzkKUSbyhBuyJJA

11. Шишковий дуб — найстаріше дерево на території с. Велика Бурімка (Чорнобаївська селищна громада, Черкаська обл.).
Шишковий дуб росте на окраїні с. Велика Бурімка. Його стовбур можуть обхопити 4 людини. Дуб є найтовщим виявленим деревом, має лише 3 скелетні гілки, решта дві відломилися під час бурі. Біля кореня утворилося велике дупло і тому він повільно гине.
Проголосувати за шишковий дуб ви можете за лінком: https://forms.gle/4kDzkKUSbyhBuyJJA 

✅Ініціативу «Європейське дерево року» проводять з 2011 року за організації Асоціації екологічного партнерства. З того часу кількість країн, що беруть участь у конкурсі, зросла з 5 до 16. Яке дерево представить Україну у цьому конкурсі залежить від вас! 

Переглянути урочисте нагородження з минулого року можна за лінком: https://www.youtube.com/live/T6tBltmrh44?feature=share
Більше інформації про дерева-переможці попередніх років дивіться на сайті: https://www.treeoftheyear.org/uk/vote
Author