Дубівська територіальна громада – гірська громада Закарпаття, що розташована у долині р. Тересва. У межах проєкту з підвищення енергонезалежності громади ГО «Екосфера» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» на будівлі селищної ради встановила гібридну комунальну СЕС, що має тепловий накопичувач електроенергії. Акумуляторна батарея дозволить забезпечити безперебійну роботу селищної ради навіть в умовах аварійних відключень електроенергії. Дубівська територіальна громада об’єднує 5 населених пунктів: села Верхній Дубовець, Нижній Дубовець, Калини і Красна із центром у селищі Дубове. Всього у Дубівській ТГ проживають 20 тис. населення.
На території громади розміщені об’єкти розподіленої електрогенерації – Краснянська МГЕС (1,16 МВт) та домові сонячні електростанції (3,15 МВт). Проте сама громада не отримує електроенергію від цих об’єктів електрогенерації і при централізованому вимкненні електромережі втрачає доступ до електроенергії.
У зв’язку з цим закарпатська громада активно працює у напрямку підвищення енергобезпеки шляхом розвитку локальної мережі ВДЕ. Першим кроком до цього стало встановлення гібридної комунальної СЕС потужністю 10 кВт на будівлі селищної ради у межах проєкту «Підвищення енергобезпеки Дубівської ТГ».
Проєкт впроваджує ГО «Екосфера» спільно з Дубівською селищною радою за підтримки програми «U-LEAD з Європою». Вироблена електроенергія з гібридної дахової СЕС повністю забезпечить власною електроенергією будівлю селищної ради та освітлюватиме сквер та дитячий майданчик у центрі селища в теплу пору року поблизу адмінбудівлі.
Водночас експерти проєкту працюють над розробкою місцевої енергетичної політики громади, а саме у питаннях підвищення енергоефективності та енергетичної безпеки. Зокрема, розроблять Програму підвищення енергонезалежності Дубівської ТГ до 2030 року, паралельно впроваджуючи систему муніципального енергоменеджменту.
Відповідно до цього у селищній раді вже працює енергоменеджер, який відповідає за споживання енергоресурсів та впровадження енергоефективних заходів у підпорядкованих установах.
«Наша громада вже має попередній досвід енергетичних проєктів. Зокрема, у Дубовому було встановлено смартлавку, а також на трьох центральних вулицях замінено вуличне освітлення на енергозберігаюче з датчиками день-ніч. У перспективі плануємо обладнати очисні споруди з використанням сонячних панелей потужністю (60 кВт)» – зазначає Антон Савчук, енергоменеджер Дубівської селищної територіальної громади.
Дубівська громада також зробила власний внесок у проєкт – профінансувала заміну аварійного даху на будівлі адмінбудинку.
«Ми висловлюємо щиру подяку за реалізацію проєкту ГО «Екосфера», зокрема виконавчій директорці ГО «Екосфера» Катерині Станкевич-Коваль та експерту-екологу Оксані Станкевич-Волосянчук, а також Програмі «U-LEAD з Європою», зокрема керівнику Закарпатського регіонального офісу Програми Миколі Сюську» – зазначили у Дубівській селищній раді.
Також у межах проєкту у Дубівській ТГ створять Фонд енергонезалежності, кошти якого спрямовуватимуть на заходи з енергоефективності та розвитку ВДЕ. Отриманий досвід можна буде реплікувати і в решті громад Закарпаття, просуваючи ідеї енергетичної демократії у місцеві енергетичні політики територіальних громад.
Детальніше про проєкт ви можете переглянути на нашому сайті.
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.