Дубівська ТГ –  гірська громада Закарпаття, розташована у долині р. Тересва між горами. Громада об’єднує 5 населених пунктів – смт Дубове, де проживає близько 10 тис. населення, та 4 села – Верхній  Дубовець, Нижній Дубовець, Калини і Красна. У громаді проживає 20 700 населення.

У громаді, як і в більшості громад України, наявна проблема віялових та аварійних відключень. Ці відключення негативно впливають на надання медичних, освітніх, муніципальних  та інших послуг мешканцям громади.  На території Дубівської ТГ розташовані об’єкти розподіленої електрогенерації – Краснянська МГЕС (1,16 МВт) та домові сонячні електростанції (далі СЕС)(3,15 МВт). Громада не отримує електроенергію від цих об’єктів електрогенерації і при централізованому вимкненні електромережі втрачає доступ до електроенергії.

У громаді не налагоджена система енергоменеджменту. Відсутність систематизованих та верифікованих даних про енергоспоживання бюджетних установ ускладнює бюджетне планування на оплату енергоносіїв та планування заходів із термомодернізації будівель.

На балансі Дубівської ТГ наявні 26 об’єктів бюджетної сфери, будівлі яких потребують проведення заходів з енергоефективності та впровадження власних джерел електрогенерації. Локальні комунальні об’єкти відновлювальних джерел електроенергії (далі ВДЕ), які б генерували електроенергію для власного споживання, відсутні.

На території громади працює КП «Дубівське», яке обслуговує мешканців смт Дубове. Комунальне підприємство надає послуги мешканцям селища з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а також послуги з водопостачання і водовідведення.

Станом на 2022 рік у Закарпатській області працюють 83 промислові об’єкти електрогенерації сумарної встановленої потужності 289,01 МВт. Усі вони – ВДЕ. З них домінують ВДЕ, які використовують енергію сонця (90 % встановленої потужності області): 53 СЕС (260,22 МВт), 13 дахові СЕС (5,48 МВт). Решта 10 % припадають на інші види ВДЕ.

У Закарпатті СЕС набули найбільшої поширеності через відносно дешеву технологію, простоту у встановлені, відсутності суттєвого впливу на довкілля при інсталяції та експлуатації (це єдиний вид ВДЕ, встановлення якого не потребує проходження процедури оцінки впливу на довкілля), а також вищий рівень інсоляції, ніж у сусідніх західних карпатських областях України (докладніше за посиланням https://globalsolaratlas.info/).

Проблемою є відсутність стратегічного  бачення та плану розвитку громади у галузі енергоефективності та енергонезалежності. Для формування локальної енергетичної політики громади та її успішної реалізації у громаді станом на сьогодні відсутні фахівці із наявним рівнем знань та досвідом.

У приватному секторі основна проблема  низький рівень знань мешканців у галузі використання ВДЕ у домогосподарствах. Мешканці потребують наочних прикладів впровадження проєктів, економічних розрахунків, інформації про спеціалізовані кредитні та грантові програми. У місцевих ЗМІ практично відсутня інформація про «історії успіху» впровадження ВДЕ.

Територія діяльності: Дубівська ТГ у Закарпатській області

Мета: Підвищити енергобезпеку Дубівської ТГ  Закарпатської області шляхом  розвитку локальної мережі ВДЕ та через підвищення інституційної спроможності  селищної ради у сфері розвитку місцевої енергетики.

Цільова аудиторія проєкту:  працівники Дубівської селищної ради, працівники бюджетних установ, працівники КП «Дубівське», завгоспи усіх бюджетних установ громади, працівники управління економіки у сфері енергоефективності та ВДЕ, депутати Дубівської селищної ради, жителі Дубівської ТГ, представники малого та середнього бізнесу, інші територіальні громади України.

Ціль 1: Підвищити рівень спроможності фахівців селищної ради, працівників КП «Дубівське» та бюджетних установ у сфері енергоефективності та енергомоніторингу.
Ціль 2: Розробити проєкт Програми підвищення енергоефективності та енергонезалежності Дубівської ТГ.
Ціль 3: Встановити пілотну гібридну комунальну СЕС.
Ціль 4: Поширити позитивний досвід планування у сфері розвитку місцевої енергетики, впровадження пілотних заходів.

Результати:

  1. Впроваджено систему муніципального енергоменеджменту
  2. Встановлено програмне забезпечення для моніторингу енерговитрат бюджетних установ
  3. Розроблено та затверджено Програму підвищення енергонезалежності Дубівської громади
  4. Створено Фонд енергонезалежності, кошти якого витрачатимуться на заходи з енергоефективності та розвитку ВДЕ
  5. Встановлено першу комунальну гібридну СЕС, яка генеруватиме до 11 000 кВт /год на рік, що дозволить громаді заощаджувати на електроенергії та розвивати інші комунальні об’єкти ВДЕ на території громади.

Партнери: ULEAD з Європою / ULEAD with Europe, Дубівська селищна рада Закарпатської області.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

 

Author