В умовах війни для українських громад особливо актуальним стало питання енергобезпеки та енергонезалежності. Дубівська територіальна громада на Закарпатті активно рухається у напрямку підвищення енергетичної безпеки шляхом розвитку локальної мережі ВДЕ. Так, на будівлі Дубівської селищної ради у червні розмістили дахову гібридну СЕС потужністю 10 кВт. Сонячну електростанцію встановили у межах проєкту «Підвищення енергобезпеки Дубівської ТГ», який впроваджує ГО «Екосфера» спільно з Дубівською селищною радою за підтримки Програми «U-LEAD з Європою»

Як розповів голова Дубівської тергромади Денис Каганець, зараз сонячна електростанція працює у тестовому режимі та забезпечує власною електроенергією будівлю селищної ради. 

За словами очільника громади, на території Дубівської ТГ вже планують втілити нові енергозберігаючі проєкти. 

«Хочемо на всіх комунальних вулицях громади встановити вуличне освітлення з використанням альтернативних джерелах енергії – сонячних панелей. Поки що тривають роботи над виготовленням відповідної проєктно-кошторисної документації. Сподіваємося, що зможемо знайти й фінансування на впровадження проєкту. Для цього будемо подавати проєкт на грантові конкурси, а також шукатимемо кошти на її реалізацію у селищному бюджеті», — Денис Каганець.

Дубівська громада також зробила власний внесок у проєкт – профінансувала заміну аварійного даху на будівлі адмінбудинку.«Гібридна станція відрізняється від мережевої тим, що вона автономна. Завдяки вмонтованому накопичувачу електроенергії така СЕС може працювати тоді, коли вся централізована мережа відімкнена. Адже більшість домових та всі промислові СЕС є мережевими, і при аварійних перебоях в електропостачанні припиняють свою роботу. Тобто фактично не приносять користі громаді. Зараз можемо сказати, що Дубова селищна рада буде захищена в умовах можливих повторних атак ворога на енергетичну інфраструктуру України.

Крім того, ціль проєкту було встановити СЕС не для продажу електроенергії у загальну мережу за «зеленим» тарифом, а саме вироблення електроенергії для власного споживання та підвищення енергонезалежності цієї бюджетної установи. Це підсилює енергонезалежність громади, адже апарат селищної ради продовжуватиме працювати навіть в умовах блекауту», — зазначає керівниця проєкту, виконавчий директор ГО «Екосфера» Катерина Станкевич-Коваль.Та окрім встановлення СЕС, проєкт передбачає інші важливі аспекти підвищення енергобезпеки громади. Йдеться зокрема про покращення спроможності фахівців селищної ради. У громаді вже працює енергоменеджер, який займається питаннями споживання енергоресурсів та впровадження енергоефективних заходів у підпорядкованих установах.

Також експерти проєкту працюють над розробкою Програми підвищення енергоефективності та енергонезалежності Дубівської ТГ до 2030 року. Крім того, у межах проєкту у Дубівській ТГ створять Фонд енергонезалежності, кошти якого спрямовуватимуть на заходи з енергоефективності та розвитку ВДЕ. 

Отриманий досвід можна буде реплікувати і в решті громад Закарпаття, просуваючи ідеї енергетичної демократії у місцеві енергетичні політики територіальних громад. Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

За матеріалами PMG.ua

 

Author