контейнери для сортування сміття
контейнери для сортування сміття

Питання утворення твердих побутових відходів у гірських селах Закарпаття сьогодні є найбільш значущою екологічною та соціально-економічною проблемою для громади. З появою пластикової упаковки протягом останніх 20 років у селах накопичилась значна кількість відходів з полімерних матеріалів, які не утилізуються населенням. Зникнення пунктів прийому склотари у місцях продажу продукції у склі також збільшили об’єми сміття у селі. Ситуація ускладнена тим, що особливості рельєфу та близькість територій ПЗФ не дозволяють створювати у цих місцях офіційні сміттєзвалища й сміття, накопичене в цих селах нема куди вивозити. 

Однак, аналіз морфології сміття, яке накопичується в гірських селах, свідчить про те, що основним побутовим сміття у селі є пластикова упаковка та скло, а також пакувальні матеріали – поліетиленові плівки та картон, оскільки харчові відходи та інша органіка утилізується у господарстві. Інші види сміття є менш поширеними. Отже, майже 80-85 % сміття можна утилізувати. Сьогодні в Україні скляні та пластикові відходи розцінюються як важлива сировина для виробництва. Наприклад, тонна пляшок ПЕТ коштує від 1,5 до 2,0 тис. грн., а скло – 0,4-0,5 тис. грн. Впровадження практики роздільного збору цих видів ТПВ дозволили б збирати чисту тару для переробки (ціна на неї є значно вищою, ніж на зібрану зі стихійних сміттєзвалищ), звільнивши село від сміття й створивши у такий спосіб стабільну статтю доходу до місцевого бюджету.

Територія проекту: села Абранка та Верхні Ворота Воловецького району Закарпаття.

Мета проекту: вирішити проблему засмічення територій сіл Верхні Ворота та Абранка Воловецького району Закарпатської області твердими побутовими відходами шляхом організації системи роздільного збору основних компонентів ТПВ у селі – скла, пляшки ПЕТ та жерстяних банок, проведення освітніх заходів та ліквідації існуючих стихійних сміттєзвалищ.

Заходи:

1) налагодити роздільний збір основного сміття (пластику та скла) у селах Абранка та Верхні Ворота через виготовлення й встановлення контейнерів по селах та закупівлю гідравлічного пресу для пресування зібраної вторсировини; 

2) ліквідувати стихійні сміттєзвалища у межах сіл силами волонтерських груп із мешканців села; 

3) провести освітньо-інформаційну кампанію для формування у мешканців сіл Абранка та Верхні Ворота якісно нового стереотипу поведінки з ТПВ. Для цього впровадити в освітній процес авторську шкільну програму «Азбука поводження з твердими побутовими відходами» за одноіменним навчально-методичним посібником та поширити серед дошкільнят розмальовки «Як Всезнайко вчив Незнайка сортувати сміття»; 

4) створити нову статтю доходів у місцеві бюджети за рахунок продажу зібраної вторсировини.

Партнери проекту: NIKO / БФ «Крона», Фонд сприяння місцевому самоврядуванню в Україні, Абранська сільська рада, Верхньоворітська сільська рада.

Моніторинг ефективності: система роздільного збору сміття, впроваджена у селах Абранка та Верхні Ворота Воловецького району Закарпаття успішно працює і вдосконалюється до цього часу. Села позбулися проблеми стихійних сміттєзвалищ, засмічення річок Латориця та Абранка, контейнерами для роздільного збору ТПВ охоплена уся територія сіл.

Відеоматеріал про встановлення спеціальних контейнерів для сміття в селах Абранка та Верхні Ворота у 2013 році дивіться тут.

Також дивіться сюжет про успішний кількарічний досвід сортування сміття  у селі Верхні Ворота (2019 р.).

Author