Проводячи опитування серед школярів сільських населених пунктів щодо поводження з відходами у господарстві, ми зауважили, що у більшості сіл поширена практика спалювання сміття. У тому числі і «зелених» відходів, тобто опалого листя, зрізаних гілок, бадилля та ін. у себе на городі. Восени і навесні купи зелених відходів тижнями спалюються по селу, а отруйний дим розноситься на околиці і за межі села. Це явище настільки поширене і звичне, що ніхто не звертає у вагу на те, що тонна тліючого листя виділяє 30 кілограмів чадного газу (він зв’язується із гемоглобіном крові, блокує постачання кисню до тканин організму) та 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з
найотруйніших для людини речовин. Також при спалюванні виділяється вуглекислий газ, який є одним із парникових газів, що спричиняють зміну клімату на Землі.

Проблеми спалювання зелених відходів та забруднення повітря отруйними речовинами можна позбутися, поступово змінивши практику спалювання на практику компостування у населених пунктах. Замість отруйного диму мешканці можуть отримувати викосоякісне добриво для зелених насаджень, садів і городів.

Один із напрямків діяльності Екосфери – сталий розвиток громад. Зокрема і допомога у налагодженні системи управління твердими побутовими відходами. Проблемами забруднення довкілля сміттям Екосфера займається більше 15 років.

Територія діяльності: смт Великий Бичків, Рахівський р-н, Закарпатська обл.

Мета: сприяти сталому поводженню із «зеленими» відходами та запобіганню спалюванню органіки у смт Великий Бичків шляхом ознайомлення мешканців з можливостями та способами організації системи компостування в домогосподарствах та створення на базі великобичківської ЗОШ №1 показового майданчика для утилізації органічних відходів.

Завдання:

1. Видати та розповсюдити інформаційний буклет «Компостуй – Землю рятуй!»
2. Підготувати одноденну програму семінару для учнів школи.
3. Провести семінар.
4. Допомогти у створенні компостного майданчика.
5. Відзняти 1,5 хвилинне відео історії успіху та поширювати у ЗМІ, на сторінках
Екосфери у Facebook, Instagram, YouTube каналі.
6. Здійснити широку інформаційну кампанію.

Результати: 

  1. Видано 500 примірників інформаційного буклету
  2. Проведено 1 дводенний навчальний семінар для 60 учнів та вчителів школи
  3. Створено 1 компостний майданчик
  4. Створено промоційний відеоролик «Історія успіху Великобичківської школи №1»

 

Партнери: National Endowment for Democracy (NED), ГО “Товариство Лева”

Проєкт “Не пали! Компостуй!” реалізується за фінансової підтримки ГО “Товариство Лева” (м. Львів, Україна) за кошти Національного фонду підтримки демократії / National Endowment for Democracy (м. Вашингтон, США)

Author