Наприкінці тижня експерти громадської організації провели консультації на Тячівщині щодо можливостей створення власних об’єктів малої розподіленої ВДЕ-електрогенерації на основі існуючих місцевих природних ресурсів.

На зустрічі експертка проєкту, екологиня Оксана Станкевич-Волосянчук розповіла жителям Вільховецької громади про переваги «зеленого» тарифу для домогосподарств. Станом на 2021 рік ціна «зеленого» тарифу для домашніх СЕС потужністю до 30 кВт складає 0.163 євроцентів. Це вигідний державний механізм, який дозволяє скоротити витрати на споживання електроенергії на 60-80% та отримувати щомісячний пасивний дохід.

Також обговорили можливості встановлення промислових малих і мініСЕС для представників малого бізнесу та для територіальної громади. На сьогодні існують дві принципово різні моделі роботи таких промислових малих СЕС: потужністю до 1 МВт, коли усі 100 % виробленої електроенергії продаються у мережу за «зеленим» тарифом; і потужністю до 150 кВт, коли виробник електроенергії є одночасно її споживачем. У такому разі «зелений» тариф нараховується на різницю між виробленою і спожитою електроенергією. Кожна з моделей має свої переваги. Тож кожна громада може встановити СЕС на даху школи, лікарні, будинку культури чи іншого об’єкта з метою власного споживання електроенергії. Якщо «сонячної енергії» виявиться недостатньо, різниця автоматично компенсується із загальної мережі.

Також у Вільховецькій громаді обговорили можливість створення енергокооперативу, один із яких успішно реалізований у місті Славутич. Три сонячні електростанції, розташовані на дахах муніципальних будівель, виробляють 200 кіловатів енергії. Капітальна вартість проєкту – 175 тисяч євро. Кожен охочий міг інвестувати 500 євро, таким чином ставши членом першого в Україні муніципального енергетичного кооперативу «Сонячне місто». Очікуваний прибуток від вкладеної тисячі євро – 140 євро на рік. Окупність інвестиції складає близько 7 років.

Тим часом у Нересницькій громаді зацікавлені у створенні мікроГЕС потужністю 100 кВт для енергозабезпечення Тернівського міжшкільного навчально-виробничого комбінату, який планують перепрофілювати у ліцей для громади.

Експертка проєкту Оксана Станкевич-Волосянчук разом із першим заступником Нересницького сільського голови Василем Кустрьо оглянули берег річки та обговорили можливості будівництва мікроГЕС на р. Тересва з мінімальним втручанням в річкову екосистему.

«Наша організація «Екосфера» багато років займається збереженням річкових екосистем, тому ми негативно ставимося до будь-якого втручання у життя річки. Річка Тересва – об’єкт Смарагдової мережі, тут живе з десяток рідкісних видів риби. Тому наше завдання – підібрати таку модель мікрогідроелектростанції, яка б працювала в режимі природного стоку – без підпірної греблі, та без необхідності заливати річку бетоном. Це дозволяє, наприклад, шнекова турбіна, якій для роботи вистачає невеликої кількості води та незначного перепаду висот.

Ми оглянули береги річки, щоб зрозуміти, де можна було б встановити цю турбіну. Отримані дані передамо проєктантам, а вони вже визначать, як це можна реалізувати. Якщо Нересницька громада ухвалить рішення щодо фінансування проєкту будівництва мікроГЕС на території громади для потреб громади, у рамках проєкту «Енергетичні можливості для закарпатських громад» ми профінансуємо оцінку впливу на довкілля, адже ця процедура обов’язкова для всієї малої гідроенергетики. Громаді залишиться лише вкладати гроші у готовий проєкт» – зазначила Оксана Станкевич-Волосянчук.

ГО «Екосфера» впроваджує проєкт «Енергетичні можливості для закарпатських громад» за підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки.

Проєкт спрямовано на підвищення обізнаності та поширення ідеї енергетичної демократії для забезпечення жителів віддалених громад гірських районів Карпат доступною, надійною, сталою та безпечною енергією за рахунок збільшення виробництва відновлюваної енергії.

Author