Основною проблемою, на вирішення якої спрямований наш проєкт, є збереження природної спадщини на території НПП «Синевир», а саме заповідних лісів та річок басейну р. Теребля та їхніх мешканців, зокрема видів, занесених до Червоної книги України, які на сьогодні потерпають від стихійних сміттєзвалищ.  Сотні тисяч туристів з усього світу, які приїздять помилуватися 7-им природним чудом України – озером Синевир – спостерігають засмічені береги та русло р. Теребля, стихійні смітники у лісах, ярах, що не сприяє збереженню біорізноманіття та успішному розвитку туризму на території парку.

Питання тотального засмічення довкілля у гірських районах Закарпатської області сьогодні є найбільш значущою проблемою, як для природи та природно-заповідних об’єктів, так і для місцевих громад. Найбільшою проблемою для гірських населених пунктів, де утворюються ці відходи, є відсутність системи централізованого збору ТПВ від населення, та вивозу його у місця видалення відходів та утилізацію. У Міжгірському районі на сьогодні діє лише 1 сміттєзвалище у смт Міжгір’я, куди за угодою централізовано вивозиться сміття лише з с. Синевирська Поляна, де розміщено найбільше туристичних закладів (готелів, садиб, ресторанів, кафе). Всі інші села залишаються зі своєю проблемою на одинці.

ГО «Екосфера» на залучені грантові кошти у вересні 2019 року закупила 8 контейнерів для роздільного збору відходів (скло і ПЕТ пляшка) і розмістила їх у селах Синевир, Синевирська Поляна та Колочава. Разом з тим були виготовлені та розповсюджені інформаційні плакати та буклети. Велися переговори з підприємцями,  які забирають вторсировину для подальшої переробки. 

Модель централізованого збору вторсировини для подальшої відправки її на переробку, буде успішною лише за наявності етапу його пресування для збільшення об’ємів. Лише великі об’єми є привабливими для бізнесу та для зацікавлення цією моделлю місцевими громадами. Тож впровадження цієї моделі потребує створення інфраструктури збору вторсировини через контейнери, наявність майданчику для складування вторсировини та прес для тюкування відсортованої вторсировини. Важливим також є формування кардинально нових для мешканців сіл поведінкових звичок щодо сортування сміття, що можна зробити через освітньо-інформаційну складову проєкту.

Територія діяльності: Міжгірський район Закарпатської області, НПП «Синевир», Синевирська та Колочавська ОТГ у долині р. Теребля.

Мета: сприяти збереженню унікальної природної спадщини на території НПП «Синевир» через налагодження системи роздільного збору сміття у населених пунктах біля озера Синевир та в долині р. Теребля.

Завдання: 

  1. Підготувати інфраструктуру для роздільного збору ТПВ та закупити обладнання: додаткові контейнери для роздільного збору ТПВ та прес для пляшки ПЕТ.
  2. Підготувати та провести навчально-практичні заходи щодо сталого поводження з ТПВ задля збереження природної спадщини, яка заповідається на території НПП «Синевир» у навчально-виховних закладах сіл долини Тереблі:  Свобода, Синевирська Поляна, Негровець, Синевир, Колочава.
  3. Провести широку інформаційну кампанію серед мешканців району про актуальні проблеми Міжгірщини, пов’язані із засміченням району та необхідність зберегти унікальну природу та біорізноманіття на території НПП «Синевир».

Результати:

  1. Налагоджено систему роздільного збору сміття у Колочавській ТГ та Синевирській ТГ, які знаходяться у долині верхньої та середньої течії р. Теребля
  2. Надано 16 пар контейнерів для роздільного збору сміття для цих 2-х громад та 1 гідравлічний прес для пресування вторсировини
  3. Створено 2 промоційних відеоролики природних та культурних цінностей Синевирського НПП

Партнери: Міністерство розвитку громад та територій України, Закарпатська обласна рада, Асоціація  органів місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати – Україна” в рамках Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, Управління молоді і спорту Закарпатської ОДА.

Author