Очільники закарпатських громад взяли участь в онлайн-обговоренні шляхів підвищення енергетичної незалежності на прикладі Дубівської ТГ. У межах реалізованого проєкту на даху Дубівської селищної ради встановили гібридну СЕС, забезпечивши адмінбудівлю електроенергію впродовж всього року. Та, окрім того, експерти проєкту працювали над розробкою локальної енергетичної політики в громаді. Про необхідність налагодження муніципального енергоменеджменту говорили під час підсумкового онлайн-візиту у межах проєкту.

За словами експерта з розбудови місцевих політик сталого енергорозвитку Володимира Смолія, тільки 1/5 із більш як 1400 громад в Україні впроваджують бодай якусь політику у сфері сталого енергетичного розвитку. 

«Енергетичний менеджмент — це не тільки можливий, але й критично необхідний елемент системи, яка здатна забезпечити для сучасної територіальної громади ефективне управління енергією, уникнення енергетичних криз та запобігання енергетичним ризикам.

Традиційні канали постачання енергії в умовах форс-мажорних обставин не працюють, а це несе значний негативний вплив на добробут тергромади» — зазначив Володимир Смолій.

Філософія децентралізації передбачає насамперед зацікавленість очільників громад у розвитку їх енергоресурсного потенціалу. Йдеться не тільки про проведення енергоефективних заходів, але й розробку стратегічного енергетичного плану. У цьому напрямку активно рухається Дубівська територіальна громада, що не зважаючи на війну, за підтримки партнерів реалізувала проєкт з підвищення енергетичної безпеки.  

«Цінність таких проєктів, що, мабуть, зараз найбільше підтримуються Програмою U-LEAD з Європою,  є саме в тому, щоб вирощувати ці точки росту в кожній області, в кожному регіоні, і на їх прикладі стимулювати інші громади займатися сталим енергетичним розвитком». У межах проєкту ГО «Екосфера» спільно з Дубівською селищною радою за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» встановили на будівлі селищної ради гібридну СЕС потужністю 10 кВт. Особливість такої установки — у наявності теплового накопичувача електроенергії, що робить будівлю селищної ради автономною та практично незалежною від справності роботи централізованої мережі.

«Чому саме селищна рада? У нас тут розміщений пункт незламності. Минулої зими під час відключень електроенергії ми використовували генератор. Втім, це дороге в обслуговуванні та нестабільне в роботі обладнання.

У нашому випадку проєкт зі встановлення гібридної СЕС невеликий, проте завдяки його реалізації ми можемо повністю забезпечити функціонування селищної ради. І таким чином підготуватися до можливих екстрених відключень електроенергії через російські обстріли» — зазначив заступник Дубівського селищного голови Роман Поліщук. 

Встановлення СЕС — лише один з елементів реалізованого проєкту. Громада активно розбудовує муніципальний енергоменеджмент. Зокрема, у селищній раді 4 місяці тому запровадили посаду енергоменеджера, відповідального за раціональне споживання енергоресурсів та впровадження енергоефективних заходів. Відстежувати енерговитрати він зможе з допомогою спеціальних програмних інструментів.

«Програмне забезпечення для моніторингу споживання енергоносіїв дає можливість в умовах реального часу бачити показники використання енергії в будівлях. Крім того, ми відразу розуміємо, якщо якесь обладнання вийшло з ладу. Це досить таки вагомий внесок в економію бюджетних коштів» — додав Роман Поліщук.Важливим елементом у межах проєкту стане створення Фонду енергонезалежності. Це буде основний фінансовий ресурс для забезпечення впровадження подальших заходів з енергоефективності. 

Зокрема, у Дубівській громаді за підтримки партнерів планують термомодернізувати дитсадок на 250 місць, встановивши у приміщенні тепловий насос. Також в амбітних планах громади — побудувати очисні споруди потужністю 1000 м3/добу з використанням сонячних панелей. За словами заступника селищного голови, такі проєкти досить дороговартісні, але цілком можливі за умов підтримки партнерів та залучення європейських грантів. Також у межах проєкту у Дубівській громаді розробляють «Програму підвищення енергонезалежності до 2027 року». Все це не тільки підсилює енергетичний потенціал окремих громад, але й робить більш можливою реалізацію Концепції «зеленого» енергетичного переходу України до 2050 р.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

Author