Великобичківська територіальна громада розміщена у Рахівському районі Закарпатської області. Це гірський регіон і тут, через особливості екологічних вимог до облаштування місць видалення відходів, немає власного сміттєзвалища. Місцевість украй забруднена та знаходиться на межі швидкого сміттєвого колапсу. Сміттєві відходи вивозять на полігон в Івано-Франківськ, однак настане момент, коли влада Івано-Франківська відмовиться укладати угоди на захоронення сміття від громад із-за меж області. Тому оптимальною стратегією для Великобичківської ТГ є максимальне охоплення усіх населених пунктів у межах громади системою роздільного збору відходів із попереднім відокремленням «мокрої фракції», тобто харчових і зелених відходів, які повинні збиратись окремо. Таким чином для вивезення на полігон залишатиметься 20-30 % від загальних об’ємів сміття, що полегшить владі розв’язання питання, на який саме полігон його будуть вивозити.
Системи селективного збору ТПВ від населення у контейнери у Великобичківській ТГ впроваджі частково і переважно у селищі Великий Бичків. В інших населених пунктах громади ситуація гірша.
Запровадження системи роздільного збору сміття у громаді потребує:
- збільшення кількості сортувальних майданчиків та відкриття пунктів заготівлі вторсировини;
- зміну поведінкових звичок мешканців громади – вони повинні навчитись сортувати сміття. Зміна поведінкових звичок є ключовою у розв’язанні проблеми з ТПВ і вона потребує інформаційно-освітнього підходу. А саме – впровадження освітньо-виховної програми у всі школи територіальної громади. Адже ми вже писали раніше, що проблема сміття містить серйозну ментальну складову.
Територія діяльності: Великобичківська селищна ТГ, Рахівський р-н, Закарпатська обл.
Мета: впровадити еколого-освітній компонент сталого управління відходами у шкільну програму Великобичківської ТГ через розробку Програми «Стале управління відходами у шкільній освіті» відділом освіти Великобичківської селищної ради у співпраці з ГО «Екосфера» та затвердження Програми сесією Великобичківської селищної ради.
Ціль 1: Здійснити інформаційну кампанію щодо необхідності повного запровадження системи роздільного збору ТПВ на території ТГ через впровадження освітнього компонента у шкільну програму
Ціль 2: Впровадити цей освітній компонент у шкільну програму шкіл ТГ через розробку та затвердження місцевої Програми «Стале управління відходами у шкільній освіті»
Ціль 3: Інституційно підготувати вчителів Великобичківської ТГ до роботи за шкільною програмою «Азбука поводження з ТПВ».
Результати:
- У результаті запровадження освітньо-виховної складової сталого поводження з ТПВ, зокрема, виховання навичок сортування ТПВ у шкільну програму, протягом 3-х років у Великобичківській громаді системою селективного збору ТПВ буде охоплено усі 100 % населення.
- На території Великобичківської ТГ різко скоротиться кількість відходів, які вивозяться сьогодні з громади на полігон до 20-30 %. На території громади вже діє підприємство ТОВ «Екобат Шураві», яке надає послуги з вивозу ТПВ та збирає вторсировину на контейнері.
- ГО «Екосфера» продовжить співпрацювати з Великобичківською громадою у напрямку розробки місцевого Плану управління відходами до 2030, як цього вимагає Національний план управління відходами, та пошуку коштів для розвитку інфраструктури (контейнерного парку) для селективного збору сміття; а також у напрямку розробки місцевих програм підтримки малого і середнього бізнесу у сфері рециклінгу вторсировини.
Партнери: Netherlands Helsinki Committee
Грантова ініціатива «Стале управління відходами – в шкільну освіту!», що впроваджується ГО «Екосфера», стала можливою завдяки підтримці Netherlands Helsinki Committee у межах проєкту Нідерландського Гельсінського комітету «Голос громади і вплив на реформи».