Під час зустрічі з молоддю в Ужгородському ботанічному саду обговорювали проблему засміченості Ужгорода та регіону, а також рамковий Закон «Про управління відходами», який ВР ухвалила у червні. Захід реалізували як підсумковий етап у межах літнього міжнародного молодіжного табору, метою якого зокрема було активізувати молодь в громадському житті суспільства. Українську команду представляли студентки Біологічного факультету УжНУ, а сам екопікнік реалізувала ГО «Екосфера» у співпраці з біологічним факультетом УжНУ та німецькою природоохоронною молодіжною організацією JANUN e.V.Всього участь у заході взяли понад 40 людей, серед яких: учні місцевої школи, студенти та активні містяни. Спікеркою виступила виконавча директорка ГО «Екосфера» Катерина Станкевич-Коваль, яка презентувала природоохоронну організацію, розповіла про напрямки діяльності та досягнуті результати ГО «Екосфера». Зокрема ми вже успішно реалізували проєкти у питанні налагодження селективного збору відходів у гірських громадах Закарпаття.

З вітальним словом виступила деканеса біологічного факультету УжНУ Ярослава Гасинець. Сам факультет вже кілька років співпрацює з ГО «Екосфера» та реалізовує спільні ініціативи у напрямку охорони довкілля та молодіжних проєктів.Важливою темою для обговорень став рамковий Закон «Про управління відходами», на основі якого будуть розроблені необхідні секторальні закони у напрямку налагодження централізованого поводження з відходами. Водночас ці зміни вкрай необхідні Україні для того, щоб стати членом Європейського Союзу.

Зокрема Закон передбачає:

  • впровадження європейської ієрархії поводження з відходами; 
  • закриття та рекультивацію старих сміттєзвалищ, а ті, що залишаться, потрібно привести до європейських норм; 
  • впровадження розширеної відповідальності виробника (РВВ) 
  • створення умов для побудови в Україні сучасної сміттєпереробної інфраструктури за європейськими правилами. 

Детальніше про ці законодавчі зміни та як вони запрацюють на практиці ми писали на нашому сайті.Та окрім державних регуляторів під час зустрічі у ботсаду звернули увагу і на персональну відповідальність кожного. Щодня ми обираємо, чи готові змінювати свої поведінкові звички та ставати екосвідомими. Все це – тривалий процес, проте приклад передових країн світу доводить, що люди можуть жити у балансі з природою, раціонально використовувати природні ресурси та впроваджувати принципи 3R у різних сферах діяльності.

Учасники заходу мали змогу висловити власні міркування щодо цієї теми, поділитися особистими позиціями та запропонувати рішення у напрямку налагодження ситуації з відходами у місті.

На практичній частині екопікніка учасники взяли участь у майстер-класі із розмальовування екоторбинок та баночок. Це не тільки допомагає скорочувати відходи, але й працює як своєрідна арттерапія. Роздаткові матеріали для реалізації проєкту отримали завдяки підтримці німецької природоохоронної молодіжної організації JANUN e.V.А окрім того, молодь змогла пригоститися смаколиками та прогулятися в ботанічному саду УжНУ – одній з головних окрас Ужгорода.

Основною метою заходу було звернути увагу громадськості на проблему надмірної засміченості міста та регіону. А також зрозуміти, що кожен з нас може зробити для того, щоб зменшити кількість відходів.

Віримо, що подібні заходи нагадують містянам про очевидні проблеми із засміченням у місті та важливість взаємодії громадянського суспільства, влади та бізнесу у їх розв’язанні. А для дітей – це корисні знання, що навчають європейського бачення культури поводження з відходами.  Зовсім скоро зможемо дізнатися більше про захід у відеосюжетах регіональних телеканалів.

 

Author