3 серпня експерти ГО «Екосфера» провели консультацію у Великобичківській ТГ щодо можливостей створення власних об’єктів малої розподіленої ВДЕ-електрогенерації на основі існуючих місцевих природних ресурсів.

Великобичківська територіальна громада сформувалася восени 2020-го року. До неї увійшли: селище Кобилецька Поляна, села Косівська Поляна, Луг, Росішка, Верхнє Водяне та Водиця. Великий Бичків став адміністративним центром.

Наразі в громаді проживає близько 29 тис. населення. Жителі громад добре обізнані з темою альтернативної енергетики. Чимало домогосподарств вже мають, або ж планують встановити приватні сонячні електростанції.

Наприклад, жителька селища Віталія Лембак встановила наземну СЕС потужністю 30 кВт у березні 2020-го року. За її словами, мережа приватних сонячних електростанцій у громаді поступово розширюється. Жінка зазначає: перевага власної СЕС не тільки в економічній вигоді, але й у її безпечності для довкілля.

Обізнані жителі громади також із кредитними програмами, зокрема державною програмою субсидіювання малого та середнього бізнесу «Доступні кредити 5-7-9%». Під час зустрічі обговорили умови кредитування на сонячні батареї від різних фінансових установ.

Створення енергетичного кооперативу зменшує навантаження і ризики на кожного учасника. Жителі громади ознайомилися із досвідом енергокооперативу «Сонячне місто» у центрі Славутича. Три сонячні електростанції, розташовані на дахах муніципальних будівель, виробляють 200 кіловатів енергії. Капітальна вартість проєкту – 175 тисяч євро. Кожен охочий міг інвестувати 500 євро, таким чином ставши членом першого в Україні муніципального енергетичного кооперативу. Очікуваний прибуток від вкладеної тисячі євро – 140 євро на рік. Окупність інвестиції складає близько 7 років.

Прибутки розподіляються відповідно до кількості паїв (розміру інвестиції). 5% чистого прибутку йде на міські проєкти в рамках Плану дій сталого енергетичного розвитку Славутича.

«Ми бачимо інтерес фізичних осіб розвивати домашні СЕС. У громаді є фахівці, які можуть самостійно визначити рівень інсоляції, правильне розміщення сонячних панелей та окупність інвестицій. Такий потенціал дає підґрунтя для роздумів щодо створення енергетичного кооперативу. Люди обговорюють можливості об’єднуватися та вкладати власні кошти. У пригоді може стати досвід енергокооперативу «Сонячного міста». У свою чергу ми готові допомогти вчасними кваліфікованими порадами» – зазначила експертка проєкту, екологиня ГО «Екосфера» Оксана Станкевич-Волосянчук.В Україні на законодавчому рівні регулюється питання діяльності енергетичних кооперативів. Основним джерелом інформації для тих, хто хоче створити енергокооператив на сьогодні є Закон України «Про альтернативні джерела енергії».

На думку місцевого жителя Павла Горінецького, в рамках проєкту «Енергетичні можливості для закарпатських громад» у селищі можна реалізувати ще один об’єкт малої розподіленої ВДЕ-електрогенерації.

«На мою думку, на річці Млинівка цілком реально можна встановити мікроГЕС. Всі умови стосовно перепадів там виконуються. Якість води після зливання гноївок гірша за технічну, а встановлення на ній кількох мікроГЕС пішло б на користь громаді, обводнило б та очистило Млинівку. Проєкт обводнення вже розроблений у селищній раді. Такий досвід має Федір Митрюк, який встановив мікроГЕС у Косівській Поляні. Загалом інформація на зустрічі була корисною та необхідною для розвитку громади» – зазначив Павло.

ГО «Екосфера» впроваджує проєкт «Енергетичні можливості для закарпатських громад» за підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки.

Проєкт спрямовано на підвищення обізнаності та поширення ідеї енергетичної демократії для забезпечення жителів віддалених громад гірських районів Карпат доступною, надійною, сталою та безпечною енергією за рахунок збільшення виробництва відновлюваної енергії.

Author