Закарпатська область є найбільш лісистою адміністративною одиницею України (ліс складає 51 % території). Це ліси державної форми власності. у 1999 та 2001 роках в області сталися катастрофічні повені через оголення гірських схилів суцільними рубками. Тоді ці повені принесли розруху та людські жертви. З 2002 року наша організація активно працює у сфері сталого лісокористування в Закарпатській області, зокрема у напрямках формування практик залучення місцевих громад до управління лісовими ресурсами, сталих підходів до лісозаготівлі у гірських умовах та збереження біорізноманіття. ГО «Екосфера» пропагує також стандарт ведення лісового господарства FSC через лісову сертифікацію лісгоспів.  

За останні 12 років ми спостерігаємо очевидне покращення ситуації щодо взаємодії лісгоспів з місцевими громадами, про що свідчить мінімізація конфліктів з місцевим населенням через рубки та інші лісогосподарські заходи. Однак ситуація з нелегальною лісозаготівлею та правопорушеннями при проведенні заходів, пов’язаних з веденням лісового господарства, й надалі залишається актуальною проблемою. 

Сьогодні в країні існують законодавчо закріплені демократичні механізми участі місцевого населення в лісоуправлінні. Але більшість населення про них не знає, або ж не вміє ними користуватись. В той же час через участь місцевого населення та громадських організацій в громадському контролі та співпраці з правоохоронними органами, органами лісової сертифікації та ЗМІ, можна досягти зменшення правопорушень у лісовому господарстві та досягнути сталих практик й доброго управління у лісах України. 

Територія діяльності: Закарпатська область.

Мета: досягти добрих практик сталого ведення лісового господарства в держлісгоспах Закарпатської області, налагодити взаємодію громадських експертів, активістів та правоохоронних органів для попередження корупції в лісовому секторі шляхом участі громадськості та інших зацікавлених сторін в управлінні лісовими ресурсами державної форми власності через механізми демократії: публічність, консультування та громадський контроль. 

Ціль 1 – проводити постійний моніторинг відповідності практик ведення лісового господарства вітчизняному законодавству у держлісгоспах області, розвивати й нарощувати потенціал регіональної інформаційної мережі громадських активістів.  

Ціль 2 – якісно впливати на практики ведення лісового господарства і держлісгоспах області, використовуючи законодавчо закріплені механізми демократії в Україні: громадський контроль, взаємодія з правоохоронними органами, широке висвітлення проблеми в ЗМІ та соціальних мережах.  

Результат: 

  1. реорганізовано місцеву інформаційну мережу з громадських активістів у громадах лісових районів Закарпатської області та через участь у спеціалізованих семінарах підвищено їхню обізнаність щодо питань лісового господарства та лісового законодавства в Україні. Сьогодні мережа налічує 38 постійних та ситуативних учасників. Основні дискусії та інформування про правопорушення у лісах відбуваються у групі Карпатський ліс в соціальній мережі Facebook;
  2. на основі офіційних документів проаналізовано ситуацію в лісовому господарстві Закарпатської області й викладено в  Аналітичному документі Forest;
  3. напрацьовані демократичні механізми участі громадськості в контролі за правопорушеннями у лісовій сфері, запобіганні або припиненні правопорушень під час ведення лісового господарства державними лісогосподарськими підприємствами. Ці механізми описані та опубліковані у виданні «STOP лісопорушення»
  4. у рамках проекту видано ілюстрована інформаційна брошура «Лісовий порадник для тих, хто ходить Карпатами», який допоможе зацікавленим розібратись, як відрізнити нелегальну рубку від легальної, а також побачити й правильно задокументувати правопорушення, здійснені лісозаготівельниками під час лісозаготівлі. 
  5. на каналі ГО «Екосфера» в YouTube розміщено 10 відеороликів про основні проблеми довкілля в Карпатах, спричинені неналежними практиками у лісовому господарстві.

Партнери: NED.

Про результати проекту та проблеми, які виявлялись та висвітлювались у рамках проекту більше можна дізнатись у сюжеті “Карпаты в опасности. Будущее уникального Свидовца и вырубка лесов”

Також детальніше про роботу, здійснену під час виконання проекту, можна дізнатися у матеріалах українських ЗМІ:
1) “Чи буде знайдено і покарано “чорних лісорубів” на Мукачівщині?”;
2) “Чорні лісоруби” на Тячівщині продовжують красти столітні дуби”;

3) “Екоактивісти навчали закарпатців відрізняти легальну рубку від незаконної і вміти бачити порушення”;

4) “Зона природоохоронних порушень: приховані загрози найбільшого заповідника України”;

5) “Лісова «годівниця»: чи дочекаються Карпати галузевих реформ?”;
6) “Екологи підказують місцевим громадам Закарпаття, як краще доглядати за лісом”;
7) “Еколог про порушення у Ясінянському лісгоспі: “Це – активне знищення природи”.

Закордонні ЗМІ теж висвітлювали результати роботи, здійсненої у рамках проекту. Зокрема, опублікована стаття на сайті The New York Times – “A Disgraced Ukrainian Oligarch’s Bizarre Ski Resort Plan”, а також на голландській платформі Raam op Rusland – “Toekomst natuurgebied Karpaten: skioord zonder sneeuw”.

Author