Проблема: мова йде про високогірний хребет на території Закарпатської області – полонина Боржава, де планується будівництво великого індустріального комплексу – вітропарку, потужністю 120 МВт. Полонина Боржава – гірський масив на Полонинському хребті в Українських Карпатах, між річками Віча і Рікою. Довжина масиву близько 50 км, пересічна ширина 3—4 км (місцями до 10 км і більше), висота до 1681 м (г. Стій). Боржава є найдовшою полониною Закарпаття.

Полонина Боржава є цінним об’єктом Смарагдової мережі України. На місцях розміщення вітроустановок науковцями знайдено унікальні та дуже рідкісні для України і Європи локалітети червонокнижних рослин та тварин, а також оселищ, які підлягають особливій охороні. Земляні роботи та будівельні майданчики для встановлення ВЕС завдадуть непоправної шкоди природним цінностям полонини Боржави, а також назавжди зруйнують високогірний ландшафт. Через полонину Боржаву пролягають міграційні шляхи птахів, зокрема й чевонокнижного журавля сірого.

Більше про цю кампанію читайте у групі Врятуй Боржаву  у мережі Facebook.

Тривалість кампанії: 2017 рік – по сьогодні.

Результат: кампанія із захисту полонини Боржава почалася з кінця 2017 року, коли першими почали бити на сполох члени Асоціації Парапланеристів України, а ГО «Екосфера» звернулась до ТОВ «Атлас Воловець Енерджі», яке повідомило про плани будівництва ВЕС, з пропозицією публічного ознайомлення громадськості зі змістом Оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) цього проекту. Нам тоді у цьому відмовили.

У 2018 році було розпочато інформаційну кампанію, до якої долучились десяток громадських організацій України, а також десятки науковців, туристів, природо охоронців та спортсменів-парапланеристів і дельтапланеристів. До цієї кампанії долучилась і ГО «ЕКОСФЕРА».

Усі ці небайдужі громадяни та організації взяли активну участь у публічних етапах процедури Оцінки впливу на довкілля (ОВД). В результаті жодне зауваження від кваліфікованих фахівців до Звіту з ОВД Департаментом екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА не було враховано. Також були порушені процедури під час проведення громадських слухань зі Звіту з ОВД. На початку 2019 року департамент екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА  видав позитивний висновок зі Звіту з ОВД, враховуючи лише ту інформацію, яку надала зацікавлена сторона – ТОВ «Атлас Воловець Енерджі». Інформація та фахові зауваження від кваліфікованих науковців та наукових інституцій до уваги не бралась, всупереч законодавству.

Цей висновок по Звіту з ОВД був оскаржений в суді у 2019 році МБФ «Ноосфера», як неправомірно виданий Департаментом екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА. Цей висновок є одним з дозвільних документів, на основі якого видається дозвіл на будівництво.

Станом на 2020 рік в суді був встановлений факт фальшування Звіту з ОВД. Таким чином рішенням Обласного адміністративного суда в Ужгороді висновок зі Звіту з ОВД був скасований. Наразі Воловецькою селищною радою, як третьою стороною у судовому процесі на боці Департаменту екології та природних ресурсві Закарпатської ОДА, подано апеляцію.

Адвокаційна кампанія захисту природних цінностей полонини Боржава триває. Про підсумки судового етапу захисту полонини Боржави можна прочитати у матеріалі “Кейс Боржави як прецедент у правовому полі України”.

Author