-
Вітрогенерація у високогір'ї Карпат: чи виправдовує ідея ризики?
Чи коректно українські Карпати порівнювати із Альпами, Піренеями, Балканськими горами або Карпатами у Румунії?
Інвестори у відновлювані джерела енергії впевнені, що «так», у чому вони вже давно намагаються переконати і українців.
Однак, науковці кажуть, що таке порівняння є категорично не правильним, а природа наочно показує його хибність. Те, що зараз спостерігаємо на Вододільному хребті та Боржаві доводить: високогір’я українських Карпат і вітроенергетика – речі не сумісні.
Благо для одних неодмінно обернеться карастрофою для інших.
Європейський зелений курс, політичною ініціативою якого в Україні є схвалена Енергетична стратегія до 2025 року, не передбачає досягнення енергонезалежності за рахунок знищення лісів, осередків біорізноманіття та цінних природних територій.
Про один з головних ризиків, які несе у собі будівництво вітропарків у високогір’ї Карпат і який вже зараз є явним дивіться у четвертому випуску спеціального циклу відео ГО «Екосфера».
#Save_Borzhava #Save_Pikuy -
Вітрова генерація під час війни: сьогодення, перспективи, нові виклики
Енергетична стратегія до 2050 року у розвитку генерації з відновлюваних джерел енергії робить ставку, зокрема, на розвиток вітрової генерації. Експерти Світового банку найбільш перспективними місцями для розвитку вітрової генерації в Україні вважають - степову зону, мілководдя Азовського і Чорного морів, Дніпровського каскаду і Дністровських водосховищ, затоки Сиваш.
Натомість інвестори намагаються закріпитись з вітряками у високогір’ях Карпат. При цьому в Україні не проводяться ґрунтовні дослідження вітрового потенціалу і немає вітроатласу, що підтверджують в Українській вітроенергетичній асоціації. Вітер у низькогір’ях є, просто там його чомусь ніхто не шукає.
Про вітрову генерацію під час війни, а також про потенціал галузі та нові виклики для Карпат дивіться у третьому випуску спеціального циклу відео ГО «Екосфера». -
Атомна генерація у новій енергетичній стратегії: плюси і мінуси
Нещодавно Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що Німеччина не повертатиметься до атомної енергетики, а розвиватиме винятково ВДЕ. Енергетична стратегія України до 2050 року, навпаки, дуже сильно орієнтована на розвиток атомної енергетики. Принаймні про плани будівництва нових енергоблоків говорять експерти.
Про плюси і мінуси атомної енергетики та роль атомної енергетики у частці усієї електроґенерації країни дивіться у другому спецвипуску відео від ГО "Екосфера". -
Підвищення енергобезпеки Дубівської територіальної громади
В умовах війни для українських громад особливо актуальним стало питання енергобезпеки та енергонезалежності. Дубівська територіальна громада на Закарпатті активно рухається у напрямку підвищення енергетичної безпеки шляхом розвитку локальної мережі ВДЕ. Так, на будівлі Дубівської селищної ради розмістили дахову гібридну СЕС потужністю 10 кВт.
Комунальні заклади з травня по вересень можуть працювати за рахунок енергії сонця. Далі роль сонця в електрогенерації буде зменшуватись. З огляду на те, що сьогодні електроенергія — найдорожчий енергоресурс для громад (6 грн за кВт), то це значна економія бюджету.
Оскільки СЕС є гібридною, вона здатна накопичувати електроенергію. У літній період накопичену електроенергію можна використовувати у нічний час, наприклад для освітлення подвір'я, вулиці, на якій розміщена установа. У період блекауту акумулятори СЕС можуть накопичувати електроенергію як від сонця, так і від мережі.
А тепер увага — електроенергія, накопичена з мережі (якщо не вистачає сонця), коштує 6 грн за кВт * год. А електроенергія, отримана з дизельних чи бензинових генераторів коштує 25-30 грн за кВт * год. Різницю для бюджету відчуваєте? Окупність 10 кВт гібридної СЕС за тарифом 6 грн за кВт*год. — 4,5 роки, а у випадку блекаутів — 2,5-3 роки.
Окрім встановлення СЕС, проєкт передбачає інші важливі аспекти підвищення енергобезпеки громади. У громаді вже працює енергоменеджер, який займається питаннями споживання енергоресурсів.
Також експерти проєкту працюють над розробкою Програми підвищення енергоефективності та енергонезалежності Дубівської ТГ до 2027 року. Крім того, у межах проєкту у Дубівській ТГ створять Фонд енергонезалежності, кошти якого спрямовуватимуть на заходи з енергоефективності та розвитку ВДЕ.
Отриманий досвід можна буде реплікувати і в решті громад Закарпаття, просуваючи ідеї енергетичної демократії у місцеві енергетичні політики територіальних громад.
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад. -
Енергетичний перехід в умовах війни: на яку Україну чекає Європа?
Все про сталу енергетику, суть енергетичного переходу у межах Європейського Зеленого курсу, про зелене відновлення в енергетиці та відновлювальні джерела енергії — ризики, перспективи, реформування, безвуглецеве майбутнє.
Про це ви зможете дізнатись з циклу передач від ГО «Екосфера» з вуст одних із кращих експертів України.
ПЕРШИЙ ЕТЕР присвячений українському внеску в Енергетичний перехід ЄС, який країна має зробити в умовах війни та схваленій Енергетичній стратегії до 2050 року. Адвокаційна менеджерка євроінтеграційних реформ та зеленого переходу в Україні Ольга Євстігнєєва зазначила основні тези стратегічно важливого, однак досі не оприлюдненого документа:
- про розвиток малої генерації і розподіленої мережі електрогенерації;
- про збільшення потужностей генерації з ВДЕ, атомної генерації і виробництва "зеленої сталі";
- про можливості України у реалізації цілей Енергетичної стратегії до 2050 року;
- про розробку нових газових і нафтових родовищ;
- про відповідність Енергетичної стратегії до 2050 року Європейському зеленому курсу та Паризькій угоді.
Залишайтесь з нами і слідкуйте за новими випусками.
#revenable_energy #ВДЕ -
Програму «Безпечні канікули з новими друзями» в Ужгороді розпочато!
В Ужгороді стартувала програма «Безпечні канікули з новими друзями»!
У перший день занять дітям розповіли про сміттєзвалища та їх згубний вплив на довкілля, а також обговорили шляхи скорочення відходів. Один із них – відмова від використання одноразових поліетиленових пакетів.
Чудова альтернатива: екоторбинки, які діти змогли розмалювати власноруч. Крім того, учасники програми знайомилися одне з одним, грали в екоігри та виконували творчі завдання.
Заняття у межах програми «Безпечні канікули з новими друзями» ГО «Екосфера» проводитиме щоп’ятниці на базі Ужгородської публічної бібліотеки та на базі Закарпатської обласної універсальної бібліотеки ім. Ф. Потушняка.
Програма включає 10 заходів упродовж червня-серпня 2023 року задля психологічної підтримки дітей внутрішньо переміщених сімей. У межах проєкту передбачено чимало захопливих майстер-класів та квестів на теми: «Скорочення відходів», «Сортування сміття і переробка», «Лісові екосистеми», «Екзоти міста Ужгорода», «Енергія сонця», «Птахи в умовах урбанізації».
Діти відвідають Ужгородський ботанічний сад, навчаться впізнавати екзотичні рослини, які вже давно стали звичними для міста. Будуть спостерігати з біноклем за водоплавними птахами на річці Уж.
Також ми відвідаємо два середньовічні замки (замок Паланок та замок Сент-Міклош), а також побуваємо у двох Національних природних парках! Будемо знайомитися з біорізноманіттям краю, грати в екоігри та навчатися роботи в команді.
Завдяки таким мандрівкам діти з інших регіонів країни краще пізнають культуру і природу Закарпаття – свого нового місця проживання.
❗️Для участі у програмі необхідно заповнити анкету (зареєструватися достатньо один раз за програму): https://forms.gle/WePWP4aTfnfHVNMK8
✅Для дітей передбачено обід. Заняття проводять щоп’ятниці з 10 до 15 год.
📍Чекаємо на вас в Ужгородській публічній бібліотеці та в Закарпатській обласній універсальній бібліотеці ім. Ф. Потушняка.
Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту Громадськість за демократизацію, який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Екосфера» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.
🔎Детальніше про проєкт читайте на нашому сайті! ⤵️
https://ekosphera.org/bezpechne-lito-z-novymy-druzyamy/