Цьогоріч Україна вперше взяла участь у міжнародному конкурсі «Європейське дерево року 2022». Ініціативу проводять з 2011 року за організації Асоціації екологічного партнерства. З того часу кількість країн, що беруть участь у конкурсі, зросла з 5 до 16. Україну у цьому списку представила унікальна яблуня-колонія з Кролевця, що на Сумщині.
«Європейським деревом року» №1 визначили Дуб Виробник у Польщі. Друге місце отримав Драконячий Дуб у Словаччині, а третє – українська яблуня-колонія, що росте на Сумщині вже понад 220 років. 

Дуб Виробник (Лодзь, Польща)
Дуб звичайний – Дуб дракон (с. Лозорно, Малацький р-н, Братиславський край, Словаччина)
Яблуня-колонія (м. Кролевець, Сумська обл., Україна)

Результати конкурсу оголосили на Церемонії нагородження в Брюсселі 21 березня. Нагороду за 3-тє місце прийняв заступник Представника України при ЄС Сергій Терешко.

«Це велике щастя та честь отримати таку нагороду, адже участю у цьому міжнародному конкурсі ми вже демонструємо, що Україна є частиною європейської родини, її культурної, природної та історичної спадщини.

Також хочу висловити подяку українській природоохоронній організації «Екосфера» з Ужгорода. Маю сказати, що цей результат – це визнання зусиль усіх організацій громадянського суспільства України.

Дуже символічно, що яблуню-колонію на конкурс представила організація з найзахіднішого регіону країни, який прийняв сотні тисяч внутрішньо переміщених людей, яким довелося їхати з небезпечних регіонів через російську агресію. Зокрема із Сумщини, де й зростає яблуня-колонія, яка була номінована та здобула 3 місце у цьому міжнародному конкурсі. Вважаю, що це ще один вагомий символічний доказ української єдності» – зазначив Сергій Терешко під час вручення нагороди у Брюсселі. Переглянути урочистий захід можна за лінком: https://www.youtube.com/live/T6tBltmrh44?feature=share 

Яблуня-колонія у Кролевці зростає у вигляді куща і займає площу 0,1 га. У дерева давно вже немає його первісного материнського стовбура, а налічують близько 15 стовбурів-гілок, що приросли до землі. Особливістю яблуні є її здатність до самостійного вкорінення гілками. Віття нахиляється до землі і пускає коріння, коли один із стовбурів відмирає. Так яблуня продовжує собі життя.За легендою яблуня-колонія з Сумщини була посаджена садівником місцевого князя на знак любові князя до своєї дружини. Це унікальне дерево за 2 століття пережило І та ІІ Світові війни, а також було свідком Голодомору у 1932-1933 роках в Україні, рятуючи селян від смерті. Також яблуні вдалося вціліти під час жорстоких боїв, які велись на Сумщині на початку повномасштабного вторгення.

Всього за яблуню-колонію проголосувало понад 14 тис. людей! Дякуємо кожному, хто долучився та віддав свій голос за унікальне українське дерево.Як зазначають організатори,  цьогоріч «більшість дерев, включаючи переможців конкурсу, були посаджені людиною. Деякі з них – досить давно. Це підкреслює важливість бачення в управлінні деревами, лісами та природою. Відповідальні та далекоглядні рішення мають потенціал для збагачення біорізноманіття та позитивного впливу на ліси, краєвиди та навіть міста, як у випадку з цьогорічним переможцем, який росте в центрі польського Лодзі. 

Більше інформації про дерева-переможці дивіться на сайті: https://www.treeoftheyear.org/uk/vote 

Author