Підготовлено з використанням матеріалів Марії Цап – волонтерки ГО «Екосфера», студентки IV курсу біофаку УжНУ
На тлі різноманітних пропозицій щодо проведення дозвілля школярами на канікулах, ми досить рідко зустрічаємо приклади пізнавальних екскурсій для дітей у природній екосистеми. Тим часом наші діти зростають в урбанізованому середовищі і дуже мало знають про природу, яка їх оточує. Доходить до смішного: школяр більше знає про африканських левів чи слонів, ніж про те, яких тварини і рослини трапляються в сусідньому міському парку чи на берегах ріки. Однак саме річка, як екосистема в урбосередовищі, майже завжди присутня серед різноманіття ландшафтів у більшості міст і сіл. Тож що школярі можуть побачити на річці і чим річка може їх зацікавити?
Навіть по берегах зарегульованого русла річки діти можуть ознайомитись з різноманіттям рослин і тварин, які не ростуть на вулицях та площах, а у скверах чи парках, як що вони і є, то на них ніхто не звертає увагу. Свій екскурс до світу природи на прикладі річкової екосистеми ми почнемо з рослин. Тож запрошуємо!
Деревій (Achillea millefolium) – трав’яниста багаторічна рослина, що відноситься до сімейства складноцвітих. Це рослина володіє прямим поодиноким стеблом, який може у верхній частині розгалужуватися. Цвіте рослина у червні-серпні. Одним з чудових властивостей цієї рослини є активізація і нормалізація обміну речовин. Завдяки цій здатності, його використовують у складі різних засобів, призначених від ожиріння, атеросклерозу і при гіпертонії. З давніх часів деревій застосовували як кровоспинний засіб. Це властивість рослини використовується при лікуванні кровотеч: маткових, шлункових, легеневих, кишкових, носових. Деревій застосовується і як зовнішній засіб при ранах, а також при різних шкірних захворюваннях. І трава, і квіти рослини допомагають при лікуванні захворювань шлунка і кишечника.
Будяк (Cirsium vulgare) представлений високими багаторічниками, що мають високий, потужний, розгалужений стебло і великі, жорсткі листя з колючими краями. Верхівка стебла прикрашена пурпуровими або рожевими суцвіттями у вигляді поникающих кошиків, оточених по краю обгорткою криють листя з колючими кінцями. Цвітіння чортополоху триває з липня до кінця літа. Будяк широко використовується травниками і самостійно, і в зборах з іншими травами. Препарати чортополоху мають протисудомну дію і антидепрессивную активність, також вони володіють сечогінним ефектом. Свіжим соком рослини промивають рани. У народній медицині використовують, головним чином, траву чортополоху у вигляді стебел, листя, квіток, а також коріння рослини. Зелену частину збирають у червні-серпні; навесні і восени викопують кореневища, які, розділивши навпіл, потім піддають сушінню.
Чистотіл (Chelidonium majus) – трав’яниста багаторічна рослина. Стебло рослини пряме, розгалужене. Може досягти висоти від півметра до метра. На зламі рослини виступає молочний сік, який під впливом повітря негайно забарвлюється в оранжево-жовтий колір. Згадки про лікувальні властивості чистотілу сходять до 372 р до нашої ери. Ще учений Стародавньої Греції Теофраст призначав його при різних захворюваннях. Народні цілителі використовують чистотіл при різних шкірних захворюваннях. Причому він призначається і внутрішньо, і зовнішньо. З його допомогою зцілюють погано загоюються рани, видаляють мозолі, лікують коросту і запобігають новоутворення. Чистотіл має сечо – і жовчогінну, протипухлинну, болезаспокійливу, протизапальну дію.
В’язіль (Coronilla varia) барвистий Багаторічна трав’яниста рослина родини бобових, заввишки 30—100 см. Стебло борозенчасте, лежаче або висхідне, порожнисте, розгалу¬жене.. Плід — біб. Цвіте у травні — ве¬ресні. В медицині В’язіль барвистий використовують при набря¬ках, як серцевий і сечогінний. Зовнішньо свіже потов¬чене листя використовують при порізах як кровоспинний засіб. Рослина отруйна!
Кропива (Urtica dioica) – багаторічна трав’яниста дводомна рослина з повзучим кореневищем. Мають кровоспинну, діуретичну, жовчогінну, загальнозміцнювальну дію, нормалізують ліпідний обмін, сприяють регенерації слизових оболонок шлунково-кишкового тракту, збільшують кількість еритроцитів, нормалізують склад крові, зменшують вміст цукру в крові, справляють судинозвужувальну дію. В косметології частенько використовують у шампунях на масках для волосся!
Конюшина (Trifolium pratense). Легенда розповідає, що покровитель Ірландії святий Патрік зумів за допомогою листка конюшини вигнати змій із країни в море. Відтоді в Ірландії немає змій, а трилисник конюшини є символом цієї країни. є не тільки кормовою, а й затребуваною лікарською рослиною, що має сечогінну, потогінну, жовчогінну, антисептичну, протизапальну, відхаркувальну, кровоспинну та в’яжучу дію. Суцвіття складається з багатьох маленьких квіток зібране у головку.
Синяк звичайний (Echium vulgare) знаходить застосування в сучасній народній медицині. Його приймають всередину як заспокійливий протисудомний засіб при епілепсії і як відхаркувальний при бронхіті, кашлюку і ларингіті. Також надзвичайно хороший медонос.
Рослини не тільки корисно знати, адже серед них чимало лікарських. Рослини є дуже вдячним об’єктом для фотографування. Саме квіти і трави можуть стати гарними моделями для тих, хто лише вчиться фотографувати й фотографує на звичайний смартфон. Адже квітку можна відзняти з різних ракурсів і різну годину доби при різному освітленні. На відміну від комах чи птахів, які весь час у русі.
Фотографуйте свої прибережні рослини на беріть участь у конкурсі дитячої фотографії. Зроблені фотографії надсилайте на адресу [email protected], вигрівайте та отримуйте цікаві призи!