Представники ГО «Екосфера» провели зустріч із представниками Керецьківської та Дубівської територіальних громад щодо можливостей створення та розвитку власних мікро-мереж для генерації електроенергії з ВДЕ з використанням місцевих природних ресурсів (сонця, вітру, води, біомаси та біогазу) за участі приватного капіталу на основі кооперації.

Керецьківську територіальну громаду утворили 2 вересня 2019 року внаслідок об’єднання Керецьківської та Березниківської сільських рад. А після жовтневих виборів у 2020-му році до громади приєдналися ще село Кушниця та село Лисичово. На сьогодні тут проживають близько 15 тис. осіб.

До Дубівської територіальної громади входять села: Дубове, Вишній Дубовець, Нижній Дубовець, Калини, Красна. Утворена 12 червня 2020-го року шляхом об’єднання Дубівської селищної, Калинівської і Краснянської сільських рад. Громада налічує близько 20 тис. жителів.

На семінарах екологиня ГО «Екосфера» Оксана Станкевич-Волосянчук розповіла учасникам заходу про існуючі шляхи реалізації енергетичних ініціатив.

Перший заступник голови Дубівської селищної ради Роман Поліщук зазначив, що громаді необхідно розробити проєкт з вуличного освітлення із застосуванням енергозберігаючих технологій – з використанням сонячних панелей. А також озвучив екологічну проблему – відсутність очисних споруд. Як зазначила експертка проєкту, ГО «Екосфера» готова підтримати громаду та надати допомогу у розробці проєкту з встановлення вуличного освітлення (120 км) із залученням приватних коштів мешканців громади.

Також йшлося про необхідність підвищення рівня знань серед населення щодо енергозберігаючих технологій. Запропонували організовувати у громаді тематичні лекції для вчителів, а ті у свою чергу проводитимуть виховну роботу серед учнів.

«У Керецьківській і Дубівській ТГ, як у новостворених, поки що не розглядають питання будівництва власних об’єктів розподіленої електрогенерації. Однак вже йдеться про виокремлення операційної цілі, спрямованої на сталий енергетичний розвиток громад, у рамках Стратегії розвитку громад. Обидві громади зацікавлені у грантових коштах для встановлення геліосистем та сонячних панелей для садочків і шкіл. Також обговорили ідею впровадження ГО «Екосфера» спеціального освітнього курсу зі сталої енергетики у школах і технікумі» – зазначила екологиня Оксана Станкевич-Волосянчук. 

Консультації для громад у рамках проєкту запланували провести у вересні. Проєкт «Енергетичні можливості для закарпатських громад» спрямовано на підвищення обізнаності та поширення ідеї енергетичної демократії для забезпечення жителів віддалених громад гірських районів Карпат доступною, надійною, сталою та безпечною енергією за рахунок збільшення виробництва відновлюваної енергії.

 

Author