У більшості сіл на Закарпатті існує практика спалювання сміття в тому числі і «зелених» відходів, тобто опалого листя, зрізаних гілок, бадилля у себе на городі. Восени і навесні «зелені» відходи тижнями спалюються по селу і отруйний дим розноситься на околиці та за межі села.

Проблеми спалювання зелених відходів та забруднення повітря отруйними речовинами можна позбутися, поступово змінивши практику спалювання на практику компостування у населених пунктах. Замість отруйного диму жителі можуть отримувати високоякісне добриво для зелених насаджень, садів і городів.

У рамках проєкту ГО «Екосфера» планує створити пілотний компостувальний майданчик на території Великобичківської ЗОШ І-ІІІ ступенів у смт Великий Бичків Рахівського р-ну. Також експерти організації проведуть просвітницьку та освітню роботу у рамках дводенного семінару для школярів та вчителів.

На прикладі навчального закладу експерти покажуть громаді селища, як правильно поводитися з відходами та будуть спонукати їх змінювати свої звички у поводженні із зеленими відходами. Результат цього проєкту стане прикладом сталого поводження з відходами біологічного походження у сільській місцевості, який буде спонукати до компостування та отримання добрива, а не спалювання і забруднення повітря.

Через просвітницьку роботу та потужну інформаційну кампанію ми будемо сприяти усвідомленню містянами того, що відходи є ресурсами, а не сміттям.

Нагадаємо, у 2019-2020 році ГО «Екосфера» здійснила пілотний проєкт «Компостуй – Землю рятуй!» у м. Ужгород на базі СНВК «Пролісок», де створили компостний майданчик, а утворений з компосту ґрунт використовують на грядках, де вирощують полуницю та овочі для дітей закладу.

Author