ГО «Екосфера» стала партнером Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» у проєкті «Разом за екологічну демократію, справедливість та верховенство права в Україні».
У фокусі дослідження – вплив інвестиційних проєктів у Закарпатті на Карпатський регіон, причини конфліктів між бізнесом і природою та нові виклики, що з’явились у цій площині під час повномасштабної війни.
У підсумку команда експертів з «Екосфери» та «ЕПЛ» напрацюють рекомендації та пропозиції, які презентують фахівцям і громадськості, з метою попередження реалізації завідомо ризикованих для природи інвестиційних проєктів, які призводять до конфліктів та незворотних змін.
Ідеєю, що спонукала природоохоронні організації об’єднати знання і досвід, стали вже існуючі конфлікти між енергетичним бізнесом і природою та наслідки для сталого майбутнього екосистем від вже реалізованих. Насамперед, такі проєкти посилюють тиск на природно-заповідний фонд та Смарагдову мережу. До прикладу, сьогодні це будівництво каскаду малих гідроелектростанцій на річці Терсва у межах Дубівської громади Тячівського району та будівництво вітроелектростанції на полонині Рівній у Тур’є-Реметівській громаді Ужгородського району Закарпатської області.
Також у час війни, коли суттєво послаблений контроль за дотриманням природоохоронного законодавства відповідними державними органами, насамперед Державною екологічною інспекцією, частішають також незаконні рубки з метою отримання нелегальної деревини або інших цілей, з вигодою для третіх сторін.
Наслідком такого стала низька оцінка в екологічній сфері, надана Україні Єврокомісією. Це означає, що у Євросоюзі захист довкілля визнали найслабшою компонентою Звіту України щодо інтеграції до ЄС, зокрема і через відсутність Закону про Смарагдову мережу.
Паралельно ЄС вже працює над впровадження плану REPowerEU, метою якого є пришвидшення розвитку ВДЕ та ініціація спрощення дозвільних процедур для цього. Не важко спрогнозувати, що очікує Українські Карпати, якщо, наприклад, процедури ОВД для будівництва об’єктів генерації енергії з відновлюваних джерел будуть скасовані. Для унікальних високогірних ландшафтів Карпат, вразливих гірських екосистем, пралісів та гірських річок і усіх живих організмів у долинах цих річок, наслідки таких змін можуть бути катастрофічними.
У той же час Міністерство захисту довкілля і природних ресурсів України продовжує працювати над покращенням методичної бази для оцінки завданих збитків природі війною. Зокрема, використовуючи концепцію екосистемних послуг. Стратегія формування та реалізації державної політики у сфері управління екосистемними послугами, яка розробляється сьогодні, у майбутньому дозволить впровадити екосистемний підхід до інвестиційних проектів та відхиляти очевидно шкідливі для природи ще на етапі планування.
У рамках цього проєкту експертами ГО «Екосфера» та МБО «Екологія-Право-Людина» буде підготовлена та представлена аналітична записка з аналізом уже існуючих конфліктів у Карпатах, яка включатиме рекомендації і пропозиції врегулювання питань, що спричиняють ці конфлікти, використовуючи екосистемний підхід до впровадження інвестиційних проєктів у «зеленому» відновленні країни.
ГО «Екосфера»