Наприкінці липня експерти громадської організації обговорили з місцевими жителями можливості створення власних об’єктів малої розподіленої ВДЕ-електрогенерації на основі існуючих місцевих природних ресурсів.
Нижньоворітську територіальну громаду утворили 12 червня 2020 року шляхом об’єднання Нижньоворітської, Абранської, Біласовицької, Верб’язької, Верхньоворітської, Лазівської і Тишівської сільських рад. На сьогодні тут проживає більше 10 тис. жителів.
На семінарі екологиня ГО «Екосфера» Оксана Станкевич-Волосянчук розповіла учасникам заходу про існуючі шляхи реалізації енергетичних ініціатив.Під час обговорень вирішили зосередитись на реалізації соціального проєкту, спрямованого на дитячий садок у Нижніх Воротах. А саме: встановлення сонячних батарей та геліосистеми (установки, яка дозволяє нагрівати воду для гарячого водопостачання та опалення). Це хороша інвестиція, адже заклад буде отримувати тепло сонячної енергії, а термін експлуатації установки складає не менше 20 років. Система працює цілий рік. Найкращий сезон для роботи – теплі пори року. Взимку установка працює на 30%, решту отримують з електромережі. Водночас встановлення сонячних батарей дозволить зменшити комунальні платежі. Дитячий садок, на відміну від шкіл, працює і влітку, під час найбільшого рівня сонячної інсоляції. Для втілення цього проєкту громаді необхідно шукати грантові кошти.
«Ми розглядаємо ще один проєкт – встановлення комунальної СЕС вже для генерації електроенергії та продажі її в мережу по «зеленому» тарифу. Йдеться про малу сонячну електростанцію на дахах бюджетних установ» – зазначила експертка проєкту, екологиня Оксана Станкевич-Волосянчук.
Представники ГО «Екосфера» та голова громади Іван Грига оглянули дитячий садок, де планують реалізовувати проєкт. Наразі будівля потребує заміни вікон та даху. Використання сонячних батарей та сонячних колекторів дозволить суттєво зекономити. На використання сонячної енергії поступово переходять дитячі садки і в інших областях України.Ініціатива «Енергетичні можливості для закарпатських громад» має на меті підвищення обізнаності та поширення ідеї енергетичної демократії для забезпечення жителів віддалених громад гірських районів Карпат доступною, надійною, сталою та безпечною енергією за рахунок збільшення виробництва відновлюваної енергії.