З початку липня в Ужгороді експерти ГО «Екосфера» проводили заняття у межах «Зелених канікул» для дітей-переселенців. Програма включала ігри, майстер-класи, перегляд пізнавальних мультфільмів, творчі завдання, екскурсії, квести та екодослідження. За весь час наші заняття відвідали близько 500 дітей. Основна ідея «Зелених канікул»: сприяти пом’якшенню негативних наслідків війни та адаптації дітей ВПО до життя в іншому середовищі. Для кожного дня ми готували індивідуальний план роботи, щоб діти не втрачали цікавість та могли щоразу відкривати у собі нові вміння та навички. Ми підсумували результати діяльності програми «Зелені канікули», отримали фідбек від батьків та проаналізували як отриманий досвід можна використовувати у наступних проєктах ГО «Екосфера».
Особливості адаптації дітей-переселенців до нового середовища

Невідомість – один з основних стрес-факторів, які відчують на собі діти, які приїхали у нове для них місце проживання.

Ще зі старту програми ми зрозуміли, що зібрали під одним дахом дітей з різних регіонів України та зі схожим пережитим емоційним досвідом. У той час, коли одні діти охоче розповідали про те, за чим сумують та про що мріють, інші діти, відчуваючи тривогу, замикалися у собі. Кожен день занять ми розпочинали зі знайомства у цікавій формі, що допомагало учасникам розповісти про себе з допомогою ігор, малюнків чи обраних персонажів. Можливість соціальної взаємодії з іншими підлітками дозволила дітям, яким довелося покинути рідну домівку, покращити психоемоційний стан, не заглиблюватися в особисті переживання, а розділяти їх та знаходити порозуміння.
Командні ігри та квести в парку та на набережній Ужа допомогли дітям розвинути товариськість, вміння працювати в команді, виражати свої емоції. Під час обговорень та дискусій діти вчилися формувати власні думки, аналізувати інформацію, висловлювати власні переживання. 

Відвідування нових місць під час прогулянок в обласному центрі, поїздки до Мукачівського замку Паланок допомогли створити у дітей яскраві враження, відвернути увагу від спогадів пережитого, розвинути нові нейронні зв’язки, які були заблоковані внаслідок стресу та одноманітності. Під час таких занять у дітей формується психологічна стійкість, зацікавленість, здатність реагувати на непередбачувані зміни в житті. 

Про старт програми «Зелені канікули» в Ужгороді ви можете переглянути у сюжеті телеканалу М-студіо.

Пізнати світ через призму екологічних знань

ГО «Екосфера» працює у напрямку природоохоронної освіти вже більше 20-ти років. Ми розповідаємо дітям про антропогенні причини змін клімату та їх наслідки, з’ясовуємо що таке вуглецевий слід та що може зробити кожен із нас, щоб його зменшити. Також обговорюємо відновлювальні джерела енергії та правила поводження з відходами.
У межах програми «Зелені канікули» учасники вчилися виготовляти листівки, екоторбинки, подарункові пакунки власними руками. Це навчає дітей скорочувати відходи. Також ми переглядали мультфільми про забруднення довкілля пластиком, важливість сортування відходів у повсякденному житті. Під час активного обговорення діти ділилися думками щодо можливих методів скорочення відходів.

Наприклад, заміни пластику більш екологічними матеріалами, або ж його повторне використання. Згадували і про цілі «сміттєві острови» в океані, де сконцентровані надзвичайно щільні масиви пластику. Інтерактивна гра «Посортуй сміття» допомогла малечі спробувати самостійно розділити різні види відходів по фракціях.

Це допомагає дітям усвідомлювати взаємозв’язки у природі та небезпеку недбалого поводження з ТПВ. Одне із занять ми присвятили вивченню цікавих фактів про життя птахів, їх характерні особливості, різновиди, середовища проживання.
Діти могли поспостерігати за природною екосистемою з допомогою біноклів на річці Уж та мальовничому озері «Кірпічка».

Таким чином ми доносимо меседж, що людина – частина природи. У сучасному світі ми не можемо ігнорувати екологічні проблеми. Кожному потрібно розуміти поняття «сталого розвитку» та берегти планету для майбутніх поколінь.

Про свої враження від занять діти розповіли у відеоматеріалі телеканалу Tv21 Унгвар.

Розвиток комунікативних навичок та творчих здібностей у дітей

Активне спілкування, ігри на свіжому повітрі, командні завдання значно покращили емоційний розвиток учасників. У дітей з’явилися власні захоплення та пригоди, що допомогло їм сформувати позитивні асоціації з новим містом, легше до нього звикнути.Завдяки творчим заняттям у дітей розвинулася уява, нестандартне мислення, зосередженість, інтелект, світосприйняття. Уроки екологічного виховання сформували у дітей причинно-наслідкове розуміння своїх вчинків, турботу про довкілля та відчуття відповідальності. Також це допомагає дитині зростати як свідома, розважлива, емпатична та сильна особистість із власними переконаннями та світоглядом. 

За час діяльності «Зелених канікул» діти вчилися ліпити з глини та пластиліну, виготовляти витинанки на майстер-класі «Ловець снів», створювати аплікації з паперу та іграшки з фетру, розмальовувати екоторбинки та баночки, надаючи їм нове життя у побуті.

Таке дозвілля розвиває моторику, сприяє розвитку уяви та має заспокійливий ефект, адже це своєрідна арттерапія.

Ознайомлення з культурою та історією краю

Важлива частина програми «Зелені канікули»: прагнення розповісти дітям про унікальність культури Закарпаття, визначні пам’ятки та історію. Щоб діти могли побачити все на власні очі, ми гуляли з ними по місту, організовували квести та ігри біля річки Уж, озера «Кірпічка», прогулювалися до Боздоського парку – пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення в Україні.
Більше можна побачити у нашому матеріалі на YouTube.

Під час екскурсії в Ужгородський ботанічний сад дітям розповіли про його історію та найцікавіші рослини. Потім в “зеленому класі” просто неба дітей знайомили з екзотами Ужгорода. Екологиня Оксана Станкевич-Волосянчук детально розповіла про 10 найбільш впізнаваних видів екзотичних рослин, історію їхньої появи в Ужгороді, а також про те, чому Ужгород – це місто екзотів. А потім діти знаходили ці дерева у ботсаду. 

Під час екскурсії до музею народної архітектури і побуту діти познайомилися з архітектурними пам’ятками закарпатського села і зразками найдавніших та найбільш розповсюджених видів народного прикладного мистецтва. А під час поїздки до мукачівського замку «Паланок» дізналися захопливі таємниці кам’яної фортеці, прогулялися замковими подвір`ями та взяли участь у майстер-класі з розмальовування медальйонів, які для дітей видрукували на 3D принтері. Не менш захопливим був майстер-клас зі стрільби з угорського лука.Такі насичені пригоди допомогли дітям відчути безтурботність, допитливість та отримати унікальні спогади про Закарпаття. Це сприяє пом’якшенню негативних наслідків війни та адаптації дітей-переселенців до життя в іншому регіоні.

Про підсумки 10-ти тижнів програми можна переглянути у матеріалі телеканалу Tv21 Унгвар.

  «Вам неодмінно потрібно продовжувати!» – батьки учасників програми

Понад 4 млн українських дітей стали переселенцями внаслідок повномасштабного російського вторгнення. Це неабиякий стрес не тільки для батьків, а й самих дітей, які не з власної волі стали свідками трагічних подій.

Створення програм для адаптації дітей ВПО у новому середовищі – це можливість допомогти їм почати життя спочатку. «Зелені канікули» були націлені витіснити негативні сенси, які діти бачать у зв’язку з раптовою зміною домівки. Яскраві враження та знайомства – це спосіб скласти у дітей гарне враження щодо нового регіону, відчути, що їх тут чекали та завжди готові їм допомогти.

«Дуже дітям тут сподобалося. Вони залюбки сюди йшли, тому вони спілкуються, роблять щось цікаве. Досить сумно, що це все закінчується. Хочеться, щоб заняття продовжувалися, а діти і далі розвивалися у цьому напрямку» – зазначає мати учасниці «Зелених канікул» Оксана з Харкова.

«Діти відійшли. Немає постійного стресу, немає постійної загрози, що щось станеться. Немає постійного напруження в них. Вони бачать однолітків, вони можуть вільно спілкуватися, гратися, бігати в парку.

Хочу подякувати за таку ініціативу як “Зелені канікули” для дітей. Діти знаходяться в місті, немає можливості десь виїжджати на природу, і те, як вони проводили час тут, спілкувалися разом, знаходили нових друзів, це дуже позитивно впливає. Я дуже вдячна, що ми потрапили сюди» – говорить Ольга з м. Ірпінь.

За словами дітей особливо їм запам’яталися воркшопи зі створення оригамі (мистецтво складання паперу), іграшок із фетру, ліпка з глини та пластиліну, а також прогулянки та екскурсії.

Варто розуміти, що ми працювали з поколіннями Z та альфа – дітьми, народженими у цифрову епоху. Вони здатні за лічені хвилини знаходити інформацію, усвідомлювати події, які відбуваються сьогодні у нашій країні, відчувати переживання батьків, сумувати за покинутою домівкою та друзями.

Тому важливо не просто відвертати увагу від негативних думок, а пропрацьовувати з дітьми те, що їх найбільше хвилює. Наприклад, ми малювали з дітьми те, за чим найбільше сумуємо, а також виготовляли патріотичні символи, які підсвідомо нас підбадьорюють та гуртують. Можливість потоваришувати з однолітками, поділитися переживаннями допомагає дітям-переселенцям відчути певну опору та захист. Невідомо, коли їм вдасться повернутися додому. Тож зараз саме ми – ті, кому пощастило опинитися в тилу, повинні спрямувати свої зусилля на те, щоб не дозволити війні вкрасти у маленьких українців дитинство.

 Діяльність за програмою «Зелені канікули» підтримується проєктом Громадськість за демократизацію за сприяння Європейського Союзу, який реалізується Інститут економічних досліджень та політичних консультацій. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Екосфера» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Author