Щоденно у шкільних їдальнях накопичується кількадесят літрів органічних відходів, які згодом викидають у смітник. Деякі школи на Закарпатті практикують інший спосіб утилізації «зелених» відходів та опалого листя: компостування на території навчального закладу. Серед них і Великобичківська ЗОШ №1. В кінці травня ГО «Екосфера» провела семінар з дітьми щодо правильного поводження зі сміттям. А також передала школі подрібнювач гілок.
Яке ще обладнання необхідне для компостування? Як ефективно використовувати готовий компост? Та як компостування у школах виховує екосвідомих громадян? Про все це ГО «Екосфера» розповідає на прикладі Великобичківської школи.
У цьому навчальному закладі вже започатковано компостування зелених відходів. На території школи розміщені 2 компостери: один виграний 2 роки тому у рамках всеукраїнського проєкту «Компола», та ще один дерев’яний компостер, змайстрований власноруч за ініціативи працівників навчального закладу в рамках проєкту «Не пали! Компостуй!» для компостування опалого листя.
«Щороку восени у нас в селищі виникає проблема з опалим листям. Дуже неприємно відчувати отруйний дим, який розноситься на околиці та за межі села. 2 роки тому ми дізналися про всеукраїнський конкурс «Компола» для шкіл, які мали можливість отримати компостер. Ми стали переможцями цього проєкту та отримали змогу компостувати відходи зі шкільної їдальні. Таким чином утилізуємо і опале листя. А вже готовий компост використовуємо для підживлення зелених насаджень. Нещодавно самотужки змайстрували ще один дерев’яний компостер. Дякуємо ГО «Екосфера» для шредер. З ним компостування у нашій школі стане ще ефективнішим!» – зазначила вчителька біології Вікторія Данюк.
Компостування допомагає дітям вивчати фізичні процеси, адже школярі не тільки отримують теоретичні знання з охорони довкілля, але й самі беруть участь у процесі компостування органічних відходів.
25-26 травня експерти громадської організації «Екосфера» провели просвітницьку та освітню роботу з учнями Великобичківської школи. На тренінгах дітей навчали, як правильно поводитися з твердими побутовими відходами та компостувати органічне сміття.
На майстер-класах вчилися скорочувати кількість відходів. Така творча діяльність здатна зацікавити та вмотивувати дітей надалі не використовувати поліетиленові пакети. А органічні відходи перетворювати на високоякісне добриво для зелених насаджень.
«Наші вчителі постійно беруть участь у різноманітних проєктах екологічного напрямку. На базі школи діє гурток «Екосила». 2 роки тому ми виграли перший компостер і переконалися, що ця проста справа дозволяє не тільки скоротити загальну кількість сміття, але й отримати корисне добриво для ґрунту.
Також ми пропагуємо ідеї сортування сміття. На території школи встановлені контейнери для роздільного збору ТПВ. А компостування органічних відходів – ще один крок у цьому напрямку. Я вважаю, у кожної людини є внутрішня екологічна культура. Але її потрібно виховувати змалечку» – розповів директор Великобичківського ЗЗСО І-ІІІ ступенів №1 Іван Лембак.
Великобичківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №1 – один із провідних закладів освіти у Рахівському районі. У 2022 році освітній заклад буде відзначати своє 100-річчя. Наразі у школі навчаються 425 учнів. Подібні екоініціативи не тільки згуртовують шкільний колектив навколо спільної ідеї, але й навчають інших жителів селища свідомому поводженню з відходами. Компостування – нескладний процес, який приносить користь людині та довкіллю.
Результат проєкту «Не пали! Компостуй!» від ГО «Екосфера» стане прикладом сталого поводження з відходами біологічного походження у сільській місцевості, який буде спонукати до компостування та отримання добрива, а не спалювання і забруднення повітря. Через просвітницьку роботу та потужну інформаційну кампанію ми сприяємо усвідомленню того, що відходи є ресурсами, а не сміттям.
Проєкт реалізується за фінансової підтримки ГО «Товариство Лева» (м. Львів, Україна) за кошти Національного фонду підтримки демократії / National Endowment for Democracy (м. Вашингтон, США)”