ГО «Екосфера» завершує навчальну програму у межах проєкту «Зміцнення транскордонної безпеки спільними заходами, спрямованими на запобігання паводків та затоплення внутрішніми водами у межиріччі річок Тиса і Тур! (SAFETISZA)». Впродовж трьох років ми відвідали 8 шкіл на Виноградівщині та провели десятки тренінгів, майстер-класів та конкурсів для дітей у сфері охорони довкілля. У 2020-му році нас спіткала пандемія коронавірусу, а майже рік тому – широкомасштабна війна. Попри всі виклики сьогодення ми продовжували працювати, адаптовуючи навчальний план під безпекові вимоги. Більшість майстер-класів нам вдалося провести офлайн, а кілька занять відбулися у віртуальному режимі. За цей час понад 500 школярів стали учасниками навчальної програми в межах проєкту, завдяки чому значно покращили свої знання щодо річкових екосистем та охорони р. Тиса.
Залученість дітей у процес навчання – пріоритет команди ГО «Екосфера»

Серед наявних методик навчання ГО «Екосфера» використовує дитиноцентричні підходи, які передбачають максимально активну залученість дитини у навчальний процес.  

На тренінгах для школярів щодо правильного поводження з твердими побутовими відходами, ми розповіли дітям про культуру свідомого споживання та дали їм можливість попрацювати у групах, обговорюючи різноманітні способи скорочення відходів. На  цікавих майстер-класах молодь вчилася повторно застосувати використані речі і давати їм нове життя. Так підлітки набули нових корисних екологічних звичок, як, наприклад, використання екоторб замість поліетилену та рециклінг – повторне використання вживаних речей.  В програму навчань увійшли також  майстер-класи з фотомистецтва, відеозйомки та монтажу. Заняття включали як теоретичну частину: засвоєння знань про композицію, перспективу, лінію горизонту, правило третин, налаштування світла та кольору; так і практичну: фотографування флори та фауни місцевості, застосовуючи набуті навички. Разом із дітьми ми прогулювалися до річки Тиса, де вони мали змогу відзняти власний фото- та відеоконтент.  Також під час тренінгів діти вчилися шукати взаємозв’язки в екосистемах, розуміти як одні екосистеми впливають на інші, а також знаходили відповіді на запитання: чому відбуваються повені, чому висихають струмки у лісах, чому “цвіте” вода у річці?

Таким чином ми розвиваємо у дітей любов до природи, бажання дбати про чистоту берегів та річок, розуміння, що річкова екосистема – це окремий цілісний світ, який потрібно охороняти.

Після інтерактивних завдань експерти ГО «Екосфера» переглядали та аналізували фотознімки та відеоролики разом із дітьми. Важливо звертати особливу увагу на ті роботи, які в учня чи учениці виходять найкраще. Це надає дитині хороший поштовх до натхнення та розвитку творчого хобі. Зважаючи на популярність відеоконтенту у соціальних мережах, ці знання стануть дітям у пригоді та допоможуть розвинути креативність та творче бачення.

Створення власних проєктів – кращий спосіб засвоєння знань та реалізації власних ідей
У межах навчальної програми ми пропонуємо дітям різноманітні інтерактивні завдання. Наприклад, створення власних відеороликів, зокрема на теми забруднення річок, мешканців водних екосистем, здорового харчування. З учнями Виноградівських та Королівських шкіл ми створювали постери із закликом до органів влади активізувати зусилля у розв‘язанні екологічних проблем. 

Одна з важливих вправ на практичній частині: робота в групах. Діти мали змогу перевтілитися в екологів, виробників, споживачів або представників органів влади. Завдання кожної команди полягало в розробці ідей для зменшення використання пластику на планеті.

Влітку в Україні ухвалили рамковий закон «Про управління відходами», який передбачає розширену відповідальність виробника, європейську ієрархію управління відходами, зникнення з магазинних поличок пластикових пакетів. Тому такі практичні вправи формують у дітей прогресивне бачення ставлення до довкілля та колективної відповідальності перед майбутнім планети. 

Не менш важливими та цікавими для дітей видалися фотоконкурси «Водоплавні птахи». Нам надійшли десятки фотографій від юних природолюбів, серед яких ми обрали найкращі та подарували переможцям екоторбинки, блокноти та набори тематичних магнітів про природу.

Виховуємо молодь як відповідальних громадян майбутнього

Прагнучи виховати дітей заради сталого майбутнього, ми говоримо з ними про важливі глобальні проблеми, на які впливає людина. З учнями старших класів команда «Екосфери» розмовляла про кліматичні зміни, глобальні Цілі сталого розвитку ООН, забруднення водойм пластиком, наслідки відсутності системи селективного збору сміття у високогірних громадах Закарпаття.

Зміна клімату ще ніколи не була такою стрімкою, як за останні 30 років. Розуміючи причинно-наслідкові зв’язки діти закріплюють розуміння про незворотні природні процеси і яку участь в них відіграє людина. Зважаючи на критичну ситуацію з відходами в області, саме пересічні громадяни та влада повинні спрямовувати зусилля на розв’язання екологічних проблем. Подекуди роками спресоване сміття можна вибрати тільки спеціальною технікою. І саме від молоді залежить те, чи будуть зрушення у цих критичних питаннях для регіону.

Зокрема, в межах проєкту з дітьми обговорювали галузі економіки, які підсилюють негативний вплив на клімат: лісове, сільськогосподарське та комунальне господарство. Визначали альтернативні методи утилізації листя та сухої трави – компостування, а також сортування відходів, розвиток відновлюваних джерел енергії, підтримку всеукраїнських екоініціатив. Діти ділилися власними думками, щодо можливих заходів для боротьби із кліматичними змінами.Завдяки проєкту «Зміцнення транскордонної безпеки спільними заходами, спрямованими на запобігання паводків та затоплення внутрішніми водами у межиріччі річок Тиса і Тур! (SAFETISZA)» експерти ГО «Екосфера» за 3 роки провели десятки просвітницьких заходів з дітьми, налагодивши партнерські стосунки із вчителями та збільшивши елементи природоохоронної освіти у навчальному процесі. Ми показали дітям, що річка – це не просто середовище існування і ресурс, а невіддільний елемент добробуту та формування свідомого суспільства. Важливий результат нашої діяльності – активне залучення молоді сільських громад до вивчення річкової екосистеми та охорони р. Тиса. Все це стимулює дітей не бути байдужими до проблем довкілля та активно долучатись до свідомих екологічних рішень.

 

Author