Основні проблеми території басейну Ужа, а це – 2750 квадратних кілометрів в Україні та Словаччині: паводки, які бувають у будь-яку пору року, завдають значних екологічних та господарських збитків, водночас виникає аномальна нестача протягом тривалого періоду води під час посух, що призводить до багатьох проблем, зокрема і погіршення якості води.

Заходи проєкту відповідають вимогам сучасної європейської водної політики, зокрема, Водної і Паводкової Рамкових директив ЄС, певні положення яких Україна зобов’язалася виконати після підписання Угоди про асоціацію з ЄС у листопаді 2014 року. Так, картування ризиків затоплення в рамках проєкту буде виконуватися за новою національною методикою, яка враховує вимоги Паводкової Директиви ЄС. Це означає, що в проекті будуть розроблені карти і документи для безпеки жителів м. Ужгород на основі тих самих стандартів, які виконуються наразі в країнах Європейського Союзу.

На основі отриманих гідрологічних, топогеодезчиних даних, даних ортофотопланів і цифрової моделі рельєфу планується створення гідродинамічної моделі розвитку паводкової ситуації і виготовлення карт загроз затоплення для басейну р.Уж та карт ризиків затоплення для міста Ужгород. У рамках проєкту буде проведено необхідні дослідження та розрахунки, математичне і фізичне моделювання, на основі яких виготовлено Робочий проєкт будівництва регулюючої споруди на р.Уж у межах міста Ужгород. Динамічна споруда буде функціонувати в двох режимах – при паводках опускатися на дно річки, а в період маловоддя створюватиме підпір на 1-1,5 м, при цьому вода буде переливалася через споруду. Попередні розрахунки показують, що таке технічне рішення буде відчутно на відстані 3,5 км вище споруди, і це дозволить покращити водно-екологічну ситуацію вздовж р.Уж, а також дасть можливості для рекреаційного та туристичного розвитку міста Ужгород, н-д, створення водного туристичного шляху тощо.

Плани з будівництва мобільної греблі будуть реалізовані лише у тій мірі, в які буде це дозволено рекомендаціями від фахівців ГО «Екосфера». Фахівці ГО «Екосфера» та біофаку УжНУ проведуть дослідження біорізноманіття екосистеми р. Уж. Їхнім завданням є з’ясувати, який рівень води у річці та на який період буде оптимальним як для завдань збереження річкових та прирічкових оселищ для аборигенної флори й фауни, так і для якісного обводнення русла.

Територія діяльності: понад 2000 кв.км на території України та 740 кв.км – у Словаччині. Загальна довжина річки Уж у рамках дії проєкту – 133 км.

Мета: забезпечити ефективний протипаводковий захист мешканців долини річки Уж на її українській частині, а також розробити заходи з обводнення Ужа у маловодний період та період засухи, беручи до уваги результати досліджень власне річкової екосистеми.

Результат: 

1. У рамках проєкту здійснено дворічні наукові дослідження біорізноманіття водної та навколо водної флори і фауни р. Уж у середній її течії, зокрема й у межах міста Ужгород. Здійснено оцінку впливу планованого будівництва підпірної греблі на екологічний стан річки Уж, біорізноманіття самої річки та прибережного простору.
3. Проведено еколого-освітню роботу зі школярами м. Ужгорода про роль річкових екосистем у формуванні клімату, про мешканців річки та про важливість збереження річок у природньому стані. Про це більше можна прочитати тут:

Ключові слова: стале управління водними ресурсами, водні екосистеми, біорізноманіття, екоосвіта

Більше про проєкт читайте в матеріалі “Повноводний Уж, обводнений Боздоський парк та захист від паводка: чи реально все це втілити в Ужгороді?”.

Author