Цьогоріч Україна вперше бере участь у міжнародному конкурсі «Європейське дерево року». Ініціативу проводять з 2011 року за організації Асоціації екологічного партнерства (EPA). З того часу кількість країн, що беруть участь у конкурсі, зросла з 5 до 16. Україну у цьому списку представляє яблуня-колонія з Кролевця, що на Сумщині.

У середу, 1 лютого, Асоціація екологічного партнерства за підтримки Європейської організації землевласників запустила фінальне голосування в конкурсі «Європейське дерево року» (EPA) 2023 року на новому вебсайті. Цьому передували національні раунди «Дерево року», які знову обрали різноманітних номінантів. Повний список цьогорічних претендентів разом із їхніми історіями ви можете переглянути на сайті:  www.treeoftheyear.org

Голосування триває з 1 лютого (08:00 за центральноєвропейським часом) до 28 лютого (23:59 за центральноєвропейським часом). Голосуючи, ви маєте обрати два дерева.

Голосування протягом останнього тижня (з 22 по 28 лютого) є таємним, тобто попередній підрахунок голосів буде прихований до кінця голосування.

16 дерев із 16 країн Європи змагаються у конкурсі, за підсумками якого найцікавіша історія стане цьогорічним європейським деревом року. Символи давніх часів, які вижили у ворожих умовах, або свідки нашого співіснування з природою, чудові дерева з Бельгії, Болгарії, Хорватії, Чехії, Естонії, Франції, Угорщини, Італії, Латвії, Нідерландів, Польщі, Португалії, Словаччини, Іспанія та Сполучене Королівство надихають і спонукають до роздумів. 

Крім цих країн, цього року організатори дуже раді вперше вітати Україну в родині EPA. 

«Участь України та її яблуні ще раз нагадує нам, що історії, пов’язані з деревами, які ми вшановуємо через цей конкурс, не просто залишилися в минулому. Дерева – свідки минулого, а також сьогодення. Розмірковуючи над цим, ми нагадуємо собі, що вони також є невіддільною частиною нашого майбутнього та героями в історіях, які ми ще маємо написати», — каже Адам Голуб, один з організаторів EPA.

Для ознайомлення з деревами-конкурентами, британський дослідник Роб Макбрайд об’їжджає дерева-фіналісти з метою побачити на власні очі якомога більше дерев. 1 лютого Роб розпочав свій тур у Лодзі, Польщі, щоб побачити Дуб Виробник. А 3 лютого поїхав, щоб побачити грушу в Драшові, Чеській Республіці. 

«Участь Роба в нашому конкурсі була тимчасово сильно обмежена під час пандемії, і ми дуже раді, що він повернувся на шлях поширення інформації про наших претендентів», – зазначає Катержина Болєчкова, координатор конкурсу.

Церемонія нагородження відбудеться під патронатом депутатів Європарламенту Людека Нідермаєра та Міхала Вєзіка 21 березня в будівлі Європарламенту.

«Дерева є невіддільною частиною нашого ландшафту, вони виробляють кисень, життєво необхідний для нашого існування, і є важливими наріжними каменями у боротьбі зі зміною клімату. Дерева – це місця пам’яті. Свідки змін від одного покоління до наступного, а також змін у наших суспільств. Цінуймо їх як партнерів у нашому житті, житті, яке іноді має сповільнитися, щоб дозволити нам поглянути в крону столітнього дерева, щоб усвідомити нашу скінченність. Сьогоднішня війна в Україні показує нам, яку користь міг би отримати світ якби певні люди просто сиділи під деревом і думали про наслідки своїх рішень», – каже Людек Нідермаєр, депутат Європарламенту та посол конкурсу «Європейське дерево року».

 

Author