У місті Ужгороді з 2008 року налагоджена система селективного збору сміття через спеціальні контейнери та пункти збору вторсировини. Через сортувальні контейнери у місті збирається до 14 % вторсировини із загальної кількості сміття. При цьому сортує сміття лише 16 % містян. Левова частка сміття все одно потрапляє на сміттєзвалище. Аналіз динаміки скопичення ТПВ у місті показує небезпечну тенденцію до щорічного росту об’ємів сміття від містян. Це говорить про те, що споживацька культура зростає, зростає практика невиправданого використання пакувальних матеріалів.  

14 % зібраної тор сировини – непоганий показник в загальноукраїнському вимірі (5-6 %), однак цього зовсім недостатньо з огляду на норму ЗУ «Про відходи» за якою діє заборона на захоронення невідсортованих ТПВ.  Місто повинно суттєво покращити свою практику селективного збору сміття ще й тому, що міське сміттєзвалище через рік повинно бути закрите та піддатись рекультивації. Іншого місця під новий полігон ТПВ місто не має. Зовсім скоро на місто може очікувати сміттєвий колапс, подібний до того, що стався у Львові, бо після закриття сміттєзвалища сміття в Ужгороді стане проблемою № 1. Поряд з тим місто має непогані інституційні стартові позиції, тобто містяни звикли сортувати сміття і можуть відсортовувати більше фракцій, ніж зараз, однак для цього повинні бути створені відповідні умови. Це є завданням Ужгородської міської влади. 

Проект спрямований на мешканців Ужгорода та на місцеву владу.

Територія діяльності: місто Ужгород.

Мета: спонукати Ужгородську міську раду створити передумови для зменшення ТПВ через скорочення та сортування відходів у м. Ужгороді.

Результат: 

  1. для пропагування філософії ZeroWaste проведено 10 майстер-класів «Подаруй речам друге життя» для дорослих і дітей міста та інші публічні все міські акції й флешмоби;
  2. вивчено громадську думку мешканців міста щодо селективного збору сміття, їхньої готовності долучитись до цього та які кроки потрібно зробити міські владі, щоб охопити максимальну кількість містян селективним збором сміття;
  3. до операційної програми розвитку міста Ужгорода на 2020-2022 роки внесено заходи з організації збору та утилізації «зелених» відходів через компостування, а також розширення мережі селективного збору вторсировини від містян. Операційна програма прийнята сесією Ужгородської міської ради. Пілотний проект з компостування в Ужгороді, на який було залучено додаткові кошти, вже реалізовується нашою організацією.

Партнери: ГО «Інститут Республіка».

Більше про проект можна дізнатися в журналістських матеріалах: «Еко-активісти в Ужгороді з’ясовували, чи готові містяни сортувати сміття» та «Чи має шанс Ужгород стати містом сталого управління твердих побутових відходів».

А також у сюжетах – «Ужгородців учили перетворювати сміття на елементи декору» і «Як створити еко-сумку?».

Author