У Дубівській територіальній громаді ГО «Екосфера» провела семінар за участі експертів зі сталого енергетичного розвитку громад. Під час зустрічі обговорили поточний стан справ в енергетичній сфері Дубівської ТГ та інструменти налагодження системи енергоменеджменту в громаді. Захід відбувся у межах проєкту «Підвищення енергобезпеки Дубівської територіальної громади», що реалізовується за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Як впровадження муніципального енергоменеджменту може покращити інституційну спроможність громади?Станом на сьогодні всього 20% територіальних громад України мають сформовану місцеву політику у сфері енергетичного розвитку. Дубівська ТГ стає однією з них: у селищній раді вже зараз напрацьовують рішення з покращення управління енергоспоживання та оптимізації енерговитрат громади. 

Про систему муніципального енергетичного менеджменту працівникам комунальних установ Дубівської ТГ розповів експерт з розбудови місцевих політик сталого енергетичного розвитку Володимир Смолій. У межах заходу учасників проінформували про ключові переваги впровадження енергоменеджменту в громаді. Один із найважливіших факторів: енергетична безпека у зв’язку з ризиками повторних ворожих атак на електромережі та електростанції країни.

У межах проєкту у Дубівській громаді встановлять гібридну комунальну СЕС на даху селищної ради, що матиме тепловий накопичувач електроенергії. Наявність акумуляторної батареї дозволить забезпечити безперебійну роботу селищної ради, навіть в умовах аварійних відключень електроенергії. Проєкт передбачає низку практичних кроків, які має здійснити громада, зокрема запровадити регулярний моніторинг енергоспоживання комунальних установ. Енергоменеджер громади контролюватиме використання енергоресурсів у комунальному секторі за допомогою спеціального програмного забезпечення для моніторингу енерговитрат. Також у межах проєкту розроблять Програму підвищення енергонезалежності та створять Фонд енергонезалежності, кошти якого спрямовуватимуть на заходи з енергоефективності та розвитку ВДЕ.

Як розповів Володимир Смолій, муніципальний енергетичний менеджмент (МЕМ) – це система інституцій, яка включає не тільки енергомоніторинг, але й інвентаризацію будівель, аналіз портфоліо, інституційну спроможність, оптимізацію та звітність за результатами енергоспоживання кожної будівлі. Про особливості роботи з програмним інструментом для моніторингу споживання енергоносіїв працівникам селищної ради розповіла експертка проєкту, енергоменеджерка відділу муніципального розвитку, міжнародного співробітництва та енергоефективності Наталія ГоловатаСпроможність вести контроль за енергоспоживанням дозволяє місцевим бюджетам заощаджувати на комунальних послугах та спрямовувати кошти на інші напрямки розвитку громади (так звані «avoid costs» – «витрати, яких вдалось уникнути»).

Енергетичний менеджмент – вкрай важливий інструмент для підвищення інституційної спроможності ОМС. Як показує світова практика, покращення енергоефективності значною мірою пов’язане з організаційними змінами у системі управління енергогосподарством громади та оперативного реагування на відповідні показники споживання енергоресурсів. Запровадивши систему енергоменеджменту, можна без великих фінансових витрат досягти економії енергії від 3 до 5% за 1-2 роки. Крім того, за результатами проєкту Дубівська громада стане першою на Закарпатті, яка розробить Програму підвищення енергонезалежності.

Детальніше про проєкт ви можете переглянути на нашому сайті.Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

 

Author