На початку тижня експерти громадської організації обговорили з місцевими жителями можливості створення власних об’єктів малої розподіленої ВДЕ-електрогенерації на основі існуючих місцевих природних ресурсів.

Тячівська ТГ – лідер впровадження децентралізації на Закарпатті. У 2017 році в Тячеві запрацювала спорт арена, відкрито велотуристичний маршрут «Панорама-Тячів-ОТГ», відремонтовані дороги, що з’єднують місто із селами громади. Минулоріч у Тячеві встановили три альтанки для заряджання гаджетів. Цей проєкт під назвою «Лавка майбутнього» став переможцем Громадського бюджету Тячівської ОТГ-2019.

На сьогодні Тячівська ТГ – одна із дев‘яти громад, які беруть участь у проєкті «Енергетичні можливості для закарпатських громад».

Представники ГО «Екосфера» провели зустріч із старостами та спеціалістами міської ради щодо можливостей створення та розвитку власних мікро-мереж для генерації електроенергії з ВДЕ з використанням місцевих природних ресурсів (сонця, вітру, води, біомаси та біогазу) за участі приватного капіталу на основі кооперації в Тячівській ТГ.

На семінарі екологиня ГО «Екосфера» Оксана Станкевич-Волосянчук розповіла учасникам заходу про існуючі шляхи реалізації енергетичних ініціатив. У результаті зустрічі обговорили можливість створення мікро-мереж для генерації електроенергії на базі закладів освіти громади та спортивної інфраструктури.

Експерти проєкту запропонували ідею облаштування паркувального майданчика біля спортарени. А саме: спорудити металеві конструкції вздовж паркувального майданчика для розміщення на них сонячних панелей. Утворений «дашок» слугуватиме укриттям автомобілів у спекотні дні, одночасно генеруючи електроенергію. Приклади таких СЕС можна побачити в аеропортах різних країн світу, зокрема у міжнародному аеропорту у Тбілісі, в Грузії та в аеропорту міста Медфорд у штаті Орегон (США).

У Тбіліському міжнародному аеропорту ім. Шота Руставелі встановили сонячні батареї, які мають продуктивність 337 тис. кВт/год. електроенергії в рік. Нова система забезпечує 40% потреб аеропорту.

Також у Тячеві зацікавилися проєктами для ОСББ, де кожен мешканець може бути співінвестором.

Наступний семінар експерти громадської організації провели у Солотвинській ТГ. До складу громади входять села: Біла Церква, Глибокий Потік, Добрік, Нижня Апша, Пещера, Подішор, Середнє Водяне, Топчино із центром у смт Солотвино. Громада налічує більше 35 тис. жителів.

Левова частка місцевого бюджету йде на утримання культурно-освітніх установ. Відтак, громада зацікавлена у мінімізації витрат. Створення власних мікро-мереж для генерації електроенергії з ВДЕ з використанням місцевих природних ресурсів – один із способів розв’язання проблеми.

«Кожна громада після обєднання отримала на баланс багато майна: культурно-освітні установи. Більша частина коштів із місцевих бюджетів іде на утримання цих закладів. А тому існує інтерес з боку громад до реалізації енергетичних ініціатив на основі місцевих природних ресурсів. Зокрема, у Солотвинській громаді зацікавилися створенням підприємства на основі комунально-приватного партнерства» – зазначила екологиня Оксана Станкевич-Волосянчук.

Після семінару учасники проєкту мають змогу запропонувати власну ідею створення об’єкту розподіленої ВДЕ-електрогенерації у своїй громаді для її реалізації у рамках проєкту. Для 3-х найкращих ідей за рахунок проєкту буде виконана підготовка технічної документації або оцінка впливу на довкілля.

Проєкт спрямовано на підвищення обізнаності та поширення ідеї енергетичної демократії для забезпечення жителів віддалених громад гірських районів Карпат доступною, надійною, сталою та безпечною енергією за рахунок збільшення виробництва відновлюваної енергії.

 

Author